O oddílu mládeže stolního tenisu TTC Praha jsme před časem v nasem magazínu už psali. Navštívil jsem trenéra, abych se zeptal, jak vypadá jeho činnost v období lock downu, kdy jsou uzavřena vnitřní sportoviště.
Uzavření sportovišť oddíl mládeže TTC Praha opravdu trápí. Zejména pro to, že je hodně dlouhé.
„Tréninky jsme museli poprvé přerušit loni koncem února. Ale to bylo jenom na dva měsíce. Potom jsme od půlky května až do půlky října mohli hrát. Když odečtu prázdniny, kdy tréninky nejsou, byly to necelé čtyři měsíce“, rekapituluje činnost trenér Miloslav Fuček.
Jenže od půlky října jsou vnitřní sportoviště uzavřena znova a pokud nepočítáme dva týdny, kdy se mohlo hrát v roušce, což je pro výkonnostní sport nesmysl, je zavřeno už sedm měsíců, tedy déle jak půl roku (s 1. vlnou epidemie celkem už devět měsíců).
Oddíl ale nezahálí a na svých stránkách www.mladez.ttcpraha.cz má on line soutěž. Do ní se ale bohužel zapojuje maximálně poloviny dětí z oddílu. V on line soutěži děti plní hlavně sportovní úkoly a poslílají výsledky a videa.
Jedna soutěž byla v první vlně. Druhá začala se začátkem druhé vlny. Ta byla ukončena, protože to vypadalo že budou tréninky v prosinci 2020 obnoveny. Ale jak víme, informace z vlády jsou maximálně zmatečné a tak, když bylo upřesněno, že sportovat se smí, ale pouze v roušce, tréninky obnoveny nebyly. Navíc za dva týdny byla sportoviště znova uzavřena úplně. Míst toho byla rozjeta třetí on line soutěž, do které se ale zapojila už jenom čtvrtina dětí. Tato třetí on line soutěž skončila koncem ledna s pololetím, kdy oddíl uzavíral pololetní bodování.
Od začátku února běží už čtvrtá on line soutěž nazvaná Zimní on line soutěž. Ta pokračuje i nyní a doufáme, že snad nepoběží ještě i v létě a skončí během jara.
„První pololetí bylo velmi náročné, protože nešlo s výjimkou necelých dvou měsíců trénovat. On line soutěž samozřejmě plnohodnotný trénink nenahradí. Někteří členové ale i tak makali aspoň na fyzické kondici, proto jsme to ocenili v pololetním bodování. Pro rok 2021 jsme si udělali oddílové stolní kalendáře se současnými i minulými členy oddílu. Tyto kalendáře byly součástí cen za pololetní bodování“, vysvětluje trenér.
Protože nyní nejsou turnaje ani tréninky, použili jsme fotografie z tohoto kalendáře do tohoto článku.
Současný stav je pro děti hodně demotivující. Obecně se očekává, že dost dětí se sportem kvůi pandemii skončí, protože zpohodlní. Za první vlnu ztloustly české děti v průměru o 2 kg. Část se jich ke sportu už nevrátí a část jich skončí po návratu, protože pokud během pandemie necvičily, bude pro ně návrat hodně težký a bolestivý, než si svaly opět zvyknou na zátěž.
Od trenéra, ale i z internetu a jiných médií, se dozvídám, že žádná jiná země neměla takovéto restrikce vůči sportu mládeže. Při tom je známo, že sport posiluje imunitu. V cizích zemích sport zdaleka tolik neomezili a přesto mají lepší čísla než v ČŘ. Lze z toho usuzovat, že vliv omezení sportu na šíření pandemie není klíčový, ale důsledky tohoto omezení budou velké, zejména v širším časovém horizontu – nárůst obezity a tím rozšíření případné rizikové skupiny pro další vlny pandemií.
Čísla počtu nakažených i hospitalizovaných se lepší a tak trenér doufá, že snad konečně v průběhu května by mohly být tréninky opět povoleny. Lock down je likvidační i pro Centrum stolního tenisu Ďáblice, kde děti trénují. Centrum má nyní nulové příjmy, dluží za nájem a nikdo neví, kdy budou nějaké kompenzace od státu. Pokud ale nepokryjí 100% nájmu, stejně centru nepomohou, vysvětluje trenér, který je současně i předsedou TJ Stolní tenis Praha, která centrum provozuje.
První vlnu centrum zvládlo díky programu Covid – sport, který přispěl na 50% nákladů. Protože období bylo širší a ne v celém byly 100% restrikce a centrum mělo i nějaké rezervy, tato podpora stačila a TJ má nájem za 1. vlnu uhrazen. Nájemné zde ale tvoří 50% všech nákladů, proto při tak dlouhém zavření, kdy bylo otevřeno pouze v mimosezóně, kdy chodí lidíé spíše na koupaliště, než hrát pingpong, TJ není schopna vykrýt k nájmu žádnou spoluúčast. Při nulových příjmech není z čeho. Ostatně podmínky a forma kompenzací za 2. vlnu zatím vyhlášeny nebyly. Je ale otázka, kolik vnitřních sportovišť 2. vlnu nepřežije a třeba už ani neotevře. Odahaduje se, že CST Ďáblice by potřebovalo kompenzaci minimálně 400.000,-- Kč a to jenom na nájem a energie. K této částce při nulových příjmech není centrum schopno při ročním obratu kolem 1.000.000,-- Kč a nulových příjmech samozřejmě nabídnou žádnou vlastní spoluúčast. V předsednictvu TJ se obávají, že kompenzace nebudou asi stačit. Většinu věcí si dokáží zařídit svépomocí, ale položky nájmu a energií těžko.
Sdílet na Facebooku
© Stránka vygenerována za 0.0029 sec. | Aktuálně máme v databázi 8398 článků
práva na články náleži jejich autorům, provozovatel magazínu nenese žádnou zodpovědnost za škody způsobené prohlížením těchto stránek.
Magazín provozuje ICOK (administrátor Miloslav Fuček)
http://icok.icok.cz | http://wwww.mfsoft.cz
Bazény na míru | Bennewitzovo kvarteto | Lady XL Fashion | Optika v Praze | Světové brýle.cz | Inspiro ERP systém | Bezpečnostní poradce | Fass-Hasicí technika | Dukla - Atletika | Dukla Praha