Rubriky

Vyhledávání v článcích
Co hledáte ?



Provozuje:
icok


ikonka partnera
ikonka partnera
Dnes má svátek Albert je čtvrtek 21.11.2024



Novinky





Magazín eKamarád vás vítá
Přinášíme vám zpravodajství ze světa dětí a mládeže. Chcete se i vy podělit s ostatními o své zkušenosti či nějak pobavit naše dětské čtenáře? Není nic jednoduššího. Přidejte se do naší kamarádské rodiny a napište nám na email redakce8(Z)ekamarad.cz
(Místo (Z) napište @).

Kam s nimi? - Léčiva

Na otázku kam s nimi existuje v případě léků jednoduchá odpověď. Zpátky do lékárny. Patří tam všechna léčiva bez výjimky. Lékárny mají povinnost od Vás nepotřebné léky přijmout, jelikož jim to ukládá zákon o léčivech (378/2007 Sb. § 89).

V některých lékárnách mají na nechtěné léky přímo určenou nádobu, jinde je od Vás převezme lékárník. Léky nechte v původních obalech. Pokud jsou obaly prázdné, můžete je bez starostí vytřídit, prázdná plata od prášků však vyhoďte do směsného odpadu.

Lékárny v okolí Vám pomůže vyhledat aplikace www.KAMsNIM.cz. Aplikace obsahuje databázi všech 3 866 lékáren, které se v České republice nacházejí. Na mapě se Vám jednoduše zobrazí místo nejbližší lékárny spolu s dalšími užitečnými informacemi, jako je otevírací doba či kontakt, včetně možnosti navigace na toto místo.

Léky do koše ani do záchoda nepatří
Když člověk v ruce drží prošlé léky, může být v pokušení je vyhodit do směsného odpadu či vylít do záchoda. Léčiva ovšem obsahují mnoho látek, které mohou být pro životní prostředí škodlivé. Léky končící na skládkách mohou prosáknout do půdy a ty ze záchoda zase znečistí vodu, ze které je léčivé látky velmi náročné odstranit.

Riskujete i to, že se léky v komunálním odp! adu dostanou do nepovolaných rukou. Z koše je mohou vytáhnout například děti a z kontejneru další nepovolané osoby. Lékárna odevzdané léky bezpečně uschová a odešle je do spalovny, kde jsou spalovány odpovídajícím způsobem za velmi vysokých teplot.

Dobrou zprávou je, že většina Čechů léky do lékárny odevzdává. V roce 2015 je tam podle průzkumu agentury STEM/MARK vracely více než tři pětiny populace. Nesprávně s nimi nakládalo 29 % obyvatel, kteří je buď vraceli lékaři, či v horším případě vyhazovali s běžným odpadem. V České republice ročně vyhodí léky v hodnotě 500 milionů korun. A to je hodně.

Skladování je základ
Pokud chceme, aby léky vydržely a neztratily svou účinnost, je třeba s nimi správně nakládat. V každém příbalovém letáku se dočteme důležité informace, jak daný lék skladovat. Některým léčivům vadí vysoké teploty, jiným vlhko, či přímé sluneční světlo.

Léky se ovšem v domácnostech často zbytečně hromadí. Nejčastějším důvodem je prošlé datum trvanliv! osti, či jejich nakupování do zásoby. Není proto od věci jedno! u za čas udělat domácí "inventuru" léčiv. Tu podle průzkumuprovádí pravidelně jen 33 % populace. Při inventuře je třeba zkontrolovat data expirace na obalu i zda nedošlo ke změně konzistence či porušení léku. Ruku na srdce, kolik starých léků máte doma Vy?

Pozor na stříkačky a rtuťové teploměry
Prázdné stříkačky, injekční jehly, inzulinová pera a staré rtuťové teploměry Vám přijme málokterá lékárna. Nejedná se totiž o léčivo, ale o nebezpečný zdravotnický odpad.

Kam tedy s nimi? Možností je několik a měl by Vás o nich informovat lékař, který jejich užití předepisuje.

Jehly a rtuťové teploměry můžete odnést na místa určená pro odevzdávání nebezpečného odpadu. Ta se v jednotlivých obcích liší. Nejbližší takové místo Vám ukáže aplikace Kam s ním?.

Jehly a stříkačky od Vás převezme i zdravotnické zařízení, kde Vám byly předepsány. Určuje to ve svém stanoviskuStátní zdravotní ústav: "Nakládání se zdravotnickým odpadem vznikajícím v domácnostech při domácí péči je! v kompetenci zdravotnického zařízení, jehož lékař léčiva pacientovi předepsal."

V Praze můžete stříkačky vhodit do speciálních košů FIXPOINTna veřejných místech.

Na odběr stříkaček jsou vybavena i K-Centra, která jsou určena především pro závislé na drogách.

Ať už odevzdáváte stříkačky kamkoliv, je nutné mít na paměti bezpečnost. Stříkačky musí být uloženy v pevných nádobách, které jsou odolné proti propíchnutí. Můžete využít tzv. klinikboxy, případně i prázdné PET lahve.

  • Autor: Redakční poštou
  • Datum publikace: 24.03.2020
  • Článek zařazen do: Zajímavosti
  • Počet komentářů ke článku: 0 přidat komentář
  • Článek si přečetlo 1143 čtenářů

    Sdílet na Facebooku

© Stránka vygenerována za 0.0033 sec. | Aktuálně máme v databázi 8398 článků
práva na články náleži jejich autorům, provozovatel magazínu nenese žádnou zodpovědnost za škody způsobené prohlížením těchto stránek.
Magazín provozuje ICOK (administrátor Miloslav Fuček)
http://icok.icok.cz | http://wwww.mfsoft.cz

Bazény na míru | Bennewitzovo kvarteto | Lady XL Fashion | Optika v Praze | Světové brýle.cz | Inspiro ERP systém | Bezpečnostní poradce | Fass-Hasicí technika | Dukla - Atletika | Dukla Praha