Autorka knihy Aija Mayrock napsala tuto knihu o šikanování proto, že šikanu sama zažila. A právě proto se rozhodla napsat tuto útlou knihu, která je užitečným pomocníkem pro všechny děti, které šikau zažívají.
Nakladatelství Portál vydalo tuto knihu mladé dospívající autorky Aiji Mayrock, kterou z anglického originálu The survival guide to bullyng přeložila Petra Dietslerová a ilustrovala Jana Slavíková.
Aija byla od dětství šikanována svými spolužáky. Jak moc ji šikana ovládá, si uvědomila až na konci osmé třídy, kdy se s rodinou přestěhovala na druhý konec Anglie. Tehdy ji došlo, jak moc trpěla, ale i jak moc je silná, že to vše vydržela. Začala psát básně, scénáře a příběhy. Všechnu svoji bolest vložila do práce, což byl pro ni neuvěřitelný ventil, který ji pomohl objevit její první životní poslání.
Aija věděla, že jsou na světě miliony dětí, které trpí šikanou a mlčky ji snášeníl Snila o tom, jak najít způsob, jak jim pomoct a ukázat jim, že v tom boji nejsou samy. Až si uvědomila, že musí napsat tuto útlou, ale užitečnou příručku tom, jak přežít, určenou pro každé dítě, které se setkává kdekoli se šikanou.
V pětistránkové básničce popisuje autorka svůj příběh, jak byla šikanována a jaké byly při tom její pocity a obrana.
Celá kniha je členěna do devíti kapitol. Kapitola první se ptá a rovnopu odpovídá "Proč já: Protože si normální dítě." V kapitle druhé "Tvoje staré já: Lapené v pasti" se snaží radit, aby člocvěk zůstal sám sebou a uměl ocenit sám sebe takového, jaký je.
Kapitola 3 "Tvoje pravé já: Pryč se starým, sem s novým" radí stát se tím, kým chceš být, snít o tom, co se svým životem podnikneš. Budoucnost bude zářivější a šikana méně palčivá.
V kapitole 4 najedete radu, abyste s enebáli požádat o pomoc rodiče a učitele. Nesmíte v tom zůstat sami, musíte se ozvat a stát se svým vlastním superhrdinou.
Kapitola pátá pojednává o strachu. Každý se něčeho bojí, obavám je třeba se postavit. Kapitola šestá se snaží v tom, být nápomocna - jak přežít v zákopech. Je potřeba mít plán pro všechny možné situace ve škole i mimo ni. Bezpečí je prvořadé.
Sedmá kapitola pojednává o kyberšikaně. Internet je zlý pán, ale dobrý sluha.
Osmá kapitola popisuje důležitost tvořivosti a na závěr devátá kapitola vám má pomoct využít šiknau ke svém prospěchu ve smyslu, vše špatné může být i pro něco dobré.
Existují tři druhy šikany - slovní, společenská a fyzická. Proč lidi šikanují? I nad tím se autorka zamýšlí a přináší několik možností. Šikana je uzavřený kruh, některé z dětí nejsou jjeími původci, ale napomáhají jí tím, že se k šikaně občas přidávají a nebo jenom přihlížejí a smějí se, čímž agresora povzbuzují. Jen málokdo z nich se šikanovaného zastane a snaží se šikanu ukončit.
Aija Mayrock začala knihu psát v šestnácti letech a dokončila ji v roce 2015, když jí bylo devatenáct let. Zabývá se nejrůznějšími otázkami: jak získat větší seběvědomí, jak požádat o radu rodiče i učitele, jak se vypořádat s kyberšikanou. Vše doprovozí osobními příběhy , tipy na přežití i ispirativními básněmi, které ukazují, jak se Aija sama vyrovnávala se šikanou a sbírala sílu jít za svými sny.
Sdílet na Facebooku
© Stránka vygenerována za 0.0032 sec. | Aktuálně máme v databázi 8398 článků
práva na články náleži jejich autorům, provozovatel magazínu nenese žádnou zodpovědnost za škody způsobené prohlížením těchto stránek.
Magazín provozuje ICOK (administrátor Miloslav Fuček)
http://icok.icok.cz | http://wwww.mfsoft.cz
Bazény na míru | Bennewitzovo kvarteto | Lady XL Fashion | Optika v Praze | Světové brýle.cz | Inspiro ERP systém | Bezpečnostní poradce | Fass-Hasicí technika | Dukla - Atletika | Dukla Praha