Na myšlence, že kdo si hraje, nezlobí, je částečně postavena práce Českého západu s dětmi ze sociálně vyloučených lokalit Dobrá Voda a Nová Farma. Po dvanácti měsících zde končí projekt Hrou ke spokojenému dětství, který zábavnou formou vzdělával a rozvíjel děti, aby lépe obstály ve škole i v životě. Děti se učily hrát divadlo, tančit i vařit, jezdily na výlety, sportovaly, tvořily, besedovaly, hrály na hudební nástroje, jezdily do přírody nebo za kulturou. S pracovníky Českého západu i svými rodiči trávily aktivně volný čas, a tak se hravým a přirozeným způsobem naučily mnoho nových věcí.
Během celého roku se děti mohly účastnit téměř 30 jednorázových akcí, někdy jen několikahodinových, jindy i celodenních nebo vícedenních. Pravidelně mohly navštěvovat taneční kroužek nebo trénovat fotbal. Pracovníci Českého západu působí v komunitě již od roku 2002, a tak dobře znají zájmy dětí, jejich potřeby, možnosti nebo i omezení. Tím, že děti mají příležitost aktivně trávit svůj volný čas, získávají nové podněty a inspirace. V těchto lokalitách se pak v menší míře projevují sociálně patologické jevy jako záškoláctví, experimentování s drogami či vandalismus, běžné v jiných podobných lokalitách.
„Pro děti ze sociálně vyloučených lokalit je důležité, aby mohly zažívat to, co jejich vrstevníci, s kterými chodí třeba do třídy. Jsou to zkrátka obyčejné děti, které si chtějí hrát, bavit se a být šťastné jako jakékoliv jiné děti bez ohledu na to, kde se svojí rodinou žijí. Věříme, že aktivitami, které jim nabízíme, přispíváme k jejich spokojenému dětství,“ vysvětluje Anna Juráčková z Českého západu, která měla projekt na starost.
„Snažíme se, aby děti poznávaly nová místa i aktivity, a tak snadnější objevovaly, co je baví a o co jim jde. Společně jsme vyrazily třeba do Plzně do bazénu, do botanické zahrady v Bečově, do kina v Mariánských Lázních nebo na exkurzi do K Centra v Sokolově. Do Sokolova jsme jeli znovu i Romský festival, odkud si chlapci přivezli pohár z fotbalového turnaje a dívky zde zatančily nejen romské tance,“ vyjmenovává akce Anna Juráčková. „Mezi největší dobrodružství určitě patřilo sjíždění Ohře na raftech, stanování u Betlémského rybníka nebo diskuse s pracovnicí sirotčince v africké Tanzánii. Akcí bylo mnoho a každý si mohl najít to své,“ uzavírá Anna Juráčková.
Projekt Hrou ke spokojenému dětství probíhal od ledna do prosince 2015 a byl finančně podpořen Ministerstvem školství, mládeže a tělovýchovy České republiky.
Český západ poskytuje lidem ze sociálně vyloučených lokalit na Toužimsku a Tepelsku (Dobrá Voda, Nová Farma, Poutnov, Horní Poutnov, Služetín, Pěkovice, Křepkovice, Hoštěc, Mrázov) sociální služby a pomáhá jim řešit jejich nepříznivé životní situace zejména v oblasti zaměstnání, vzdělávání, bydlení, zdravotní péče a kontaktu s majoritou. Český západ podporuje rodiny s dětmi v tom, aby děti úspěšně zvládaly školní docházku. Organizace dále provozuje v Teplé vlastní textilní dílnu, kde pracují ženy, které byly dlouhodobě nezaměstnané. Více informací o činnosti organizace lze získat na www.cesky-zapad.cz.
Sdílet na Facebooku
© Stránka vygenerována za 0.0039 sec. | Aktuálně máme v databázi 8398 článků
práva na články náleži jejich autorům, provozovatel magazínu nenese žádnou zodpovědnost za škody způsobené prohlížením těchto stránek.
Magazín provozuje ICOK (administrátor Miloslav Fuček)
http://icok.icok.cz | http://wwww.mfsoft.cz
Bazény na míru | Bennewitzovo kvarteto | Lady XL Fashion | Optika v Praze | Světové brýle.cz | Inspiro ERP systém | Bezpečnostní poradce | Fass-Hasicí technika | Dukla - Atletika | Dukla Praha