Rubriky

Vyhledávání v článcích
Co hledáte ?



Provozuje:
icok


ikonka partnera
ikonka partnera
Dnes má svátek Albert je čtvrtek 21.11.2024



Novinky





Magazín eKamarád vás vítá
Přinášíme vám zpravodajství ze světa dětí a mládeže. Chcete se i vy podělit s ostatními o své zkušenosti či nějak pobavit naše dětské čtenáře? Není nic jednoduššího. Přidejte se do naší kamarádské rodiny a napište nám na email redakce8(Z)ekamarad.cz
(Místo (Z) napište @).

Dominik Gajarský / Caraausius Morosus

Galerie hlavního města Prahy vás zve na výstavu.

START UP VI

DOMINIK GAJARSKÝ / CARAUSIUS MOROSUS

Galerie hlavního města Prahy

Dům U Zlatého prstenu, Týnská 6, Praha 1

26. 1. – 20. 3. 2016, út–ne 10.00–18.00, vstup zdarma

Kurátorka: Jitka Hlaváčková


Dominik Gajarský pracuje většinou s médii černobílé a experimentální fotografie a filmu, svá díla však zakládá především na výrazném myšlenkovém obsahu a jejich podstatnou složkou bývá také mluvené nebo psané slovo. Jeho práce, a současná výstava v Domě U Zlatého prstenu zvláště, se vyznačují vizuální vytříbeností, upomínající na modernistickou estetiku: přímí předchůdci jeho uměleckých postupů jsou velcí avantgardní experimentátoři jako Man Ray, František Drtikol nebo Marcel Märien. Dominik Gajarský se však jejich estetice blíží jen v náznacích a subtilních odkazech. Je spíše umělcem – filozofem – experimentátorem obsahů. Do historizujícího rámce Dominik Gajarský vnáší vlastní zkušenost postmodernou a současným světem ovlivněného jedince.


Témata, kterých se dotýká, jsou žhavě aktuální i zcela univerzální: současný globální fenomén migrace a kulturních diskrepancí, otázky etnických, genderových i všestranně biologických odlišností. Aktuální práce nese název živočišného druhu Carausius morosus Pakobylky indické. Metaforický příběh bytosti cizokrajného původu násilně přenesené do naší kulturní báze naznačuje komplikovanost všech nastolených vztahů, a zároveň meze našich schopností jim porozumět. Vegetariánská pakobylka indická, jakožto bytost ženského pohlaví množící se partenogeneticky, bez potřeby samčího elementu, nadaná dokonalými mimikry, je v tomto smyslu nositelkou ambivalentních, avšak poměrně jasných významů.


Do svých precizně koncipovaných minimalistických instalací vkládá Dominik Gajarský  prvek napětí mezi zdánlivě průzračnou, mnohdy i poetickou formou, a latentním obsahem, který vnější formu problematizuje a diváka znejisťuje. Gajarského starší práce s názvem Hymenopus coronatus (2015) představuje idylickou scénu, zobrazující nádhernou kudlanku orchidejovou, usazenou na elegantním květu – scéna se však v detailnějším pohledu mění v morbidní divadlo zabíjení a požírání mouchy. V díle Alekhine vs Capablanca (2013) je dramatická situace slavné šachové partie převedená do hudební formy hrou na theremin. Gajarského absolventská práce, Album bílého muže (2013), působí jako série abstraktních černobílých fotogramů. Ve skutečnosti jsou zde prezentovány fotografické otisky afrických a oceánských soch, masek a idolů z meziválečných sbírek Karla Čapka, Emila Filly a Adolfa Hoffmeistera. Historik umění Karel Císař k tomu v katalogu výstavy píše: „Dominik Gajarský zbavuje zobrazované předměty jejich původní rituální funkce a ukazuje, jak se z nich přesnou kategorizací, rámováním a rozmístěním na stránkách, alba bílého muže‘ stává etnografický materiál.



Současná výstava v GHMP je součástí původního cyklu Start up, v jehož rámci již GHMP představila téměř čtyři desítky mladých autorů. V roce 2016 bude cyklus – v reformované podobě s novou koncepcí, logem, a časem i v novém výstavním prostoru GHMP v Colloredo-Mansfeldském paláci zaměřen na autory, kteří jsou přes své mládí již výrazně etablovaní nejen v českém prostředí, a jejich tvorba má své specifické směřování. Spojujícím momentem je pro ně nedávná zkušenost zahraničních pobytů a reflexe těchto zkušeností v jejich aktuálních dílech, ale také tematický přesah k časově i prostorově vzdálenějším než jen lokálním uměleckým kontextům.


K výstavě vychází katalog s texty historiků umění Karla Císaře, Martina Mazance a Jitky Hlaváčkové, graficky zpracovaný Lukášem Kijonkou.


Dominik Gajarský (narozen 1986) absolvoval v loňském roce Akademii výtvarných umění v Praze v ateliéru nových médií Anny Daučíkové, dříve studoval také multimediální tvorbu na Ústavu umění a designu při Západočeské univerzitě v Plzni v ateliéru Michala Pěchoučka. V rámci studií absolvoval mimo jiné stáže na Universität der Künste Berlin u Josephine Pryde a v ateliéru hostujícího pedagoga AVU Floriana Pumhösela. Samostatně vystavoval například v brněnské Galerii TIC, v pražské Galerii Jelení nebo v EIB Art Institute v Lucemburku.

Jitka Hlaváčková

  • Autor: Redakční poštou
  • Datum publikace: 11.02.2016
  • Článek zařazen do: Kultura
  • Počet komentářů ke článku: 0 přidat komentář
  • Článek si přečetlo 1172 čtenářů

    Sdílet na Facebooku

© Stránka vygenerována za 0.0033 sec. | Aktuálně máme v databázi 8398 článků
práva na články náleži jejich autorům, provozovatel magazínu nenese žádnou zodpovědnost za škody způsobené prohlížením těchto stránek.
Magazín provozuje ICOK (administrátor Miloslav Fuček)
http://icok.icok.cz | http://wwww.mfsoft.cz

Bazény na míru | Bennewitzovo kvarteto | Lady XL Fashion | Optika v Praze | Světové brýle.cz | Inspiro ERP systém | Bezpečnostní poradce | Fass-Hasicí technika | Dukla - Atletika | Dukla Praha