55. ZLÍN FILM FESTIVAL, nejstarší mezinárodní festival filmů pro děti a mládež na světě, se uskuteční od 29. května do 4. června. Znám je již nejen termín konání, ale také vizuál jubilejního ročníku, jehož autorem je zlínský rodák Petr Nikl a tématem kaleidoskop. ZLÍN FILM FESTIVAL slaví půlkulaté výročí a tomu odpovídá velkoryse koncipovaný filmový a doprovodný program, který osloví nejen dětské publikum, ale i teenagery a dospělé.
Proč se inspirací letošního festivalového vizuálu stal právě kaleidoskop? „Krasohled je typická dětská hračka, jakási osobní promítačka představivosti. Umožňuje nekonečné varianty a proměny. Podobně jako políčka filmu se i jeho obrazce oživují pohybem. Otočný vír odrazů animuje stále nové možnosti. Rotující proměnlivý terč, rozložený do množství polí, může být metaforou pro film a jeho zacházení s časem a kreativitou,“ vysvětlil Petr Nikl, který se svými pozoruhodnými výtvarnými, literárními, hudebními, divadelními i filmovými počiny řadí k nejvýraznějším a nejvšestrannějším osobnostem současné české kulturní scény.
Hlavní nesoutěžní sekce Dny evropské kinematografie bude tentokrát věnována Německu. Tradiční minisekce zlatého fondu tak letos nabídne klenoty Fritze Langa, Wernera Herzoga, Rainera Wernera Fassbindera a dalších renomovaných režisérů. Cenu za tvůrčí přínos si ze Zlína odveze Adolf Born (rovněž letošní jubilant), počítá se i s retrospektivou jeho filmů. Další programovou dominantou 55. ZLÍN FILM FESTIVALU bude animovaná tvorba Zlínského studia. „Připomeneme nejen zlínské bardy, jakými byli Hermína Týrlová či Karel Zeman, ale i méně známé výtvarníky a animátory, kteří ve Zlíně vytvořili zajímavé, leč vlivem moderní doby zapomenuté poklady. Možná si někdo z pamětníků vzpomene na báječného Lva Lea režiséra Jana Dudeška či plastelínové hrátky v Autíčkové romanci Ludvíka Kadlečka,“ uvedla Markéta Pášmová, programová ředitelka ZLÍN FILM FESTIVALU a dodala: „Společně s kinem Ponrepo zasvětíme děti do tajů kinematografie v rámci programu Lunapark filmových vynálezů. Navázali jsme úzkou spolupráci s organizací IBBY, která uděluje ocenění Zlatá stuha nejlepším knihám pro děti a mládež. Festival přinese opravdu hodně nového a věřím, že program přiláká i ty, kteří ještě nepoznali kouzlo májového festivalového osvěžení ve Zlíně.“
Přípravy 55. ročníku ZLÍN FILM FESTIVALU jsou v plném proudu, programové novinky, jména významných festivalových hostů, organizační detaily a mnohé další zajímavé informace budou prezentovány průběžně. Jisté je, že soutěžní filmy si rozdělí více než desítku cen – Zlatý střevíček, Zlaté jablko, Zlínský pes, Duhová kulička a mnohé další. Profesionálům určený Industry program se zaměří na otázky, které v současné době hýbou českou filmovou scénou – například na problematiku nelegálního stahování filmů. Nebude chybět oblíbený kinematovlak ani charitativní Minisalon filmových klapek s následnou dražbou. V loňském roce filmové projekce a akce doprovodného programu ZLÍN FILM FESTIVALU přilákaly celkem 107 000 návštěvníků.
ZLÍN FILM FESTIVAL i v pětapadesáti zůstává mladý, svěží, aktuální a atraktivní pro všechny generace diváků.
Oficiální stránky ZLÍN FILM FESTIVALU: www.zlinfest.cz
Petr Nikl – základní fakta
Narozen 8. 11. 1960 ve Zlíně, otec – akademický malíř František Nikl, matka – návrhářka hraček Libuše Niklová. Absolvoval Střední umělecko-průmyslovou školu v Uherském Hradišti (1976-1980) a Akademii výtvarných umění v Praze (1981-1987).
Výtvarník: Zakládající člen skupiny Tvrdohlaví (1987-1992), laureát ceny Jindřicha Chalupeckého (1995), autor koncepcí interaktivních výstav Hnízda her (2000, Galerie Rudolfinum), Nástroje okamžitých her (2001, Galerie města Plzně a 2003 Galerie Regionálního muzea Jičín), Expozice Zahrada fantazie a hudby – (český pavilon světové výstavy EXPO 2005 v Aichi.) Interaktivní expozice Orbis Pictus aneb … (České centrum, Paříž, 2006, České muzeum hudby Praha, Dům umění města Brna, Rotunda Květné zahrady Kroměříž, Kostel sv. Václava Opava, Villa Strozzi Florencie 2007, Důl Michal Ostrava, Bazilika České Budějovice, Telus World of Science, Vancouver 2008, Brusel, Sofie 2009), Labyrint
světla (Stará čistírna odpadních vod v Praze 2009, Dům umění Ostrava 2010), Leporelohra (Knihovna Liberec, Dům umělců Moskva 2009), Play (Výstavní síň Mánes 2010), Play (Technické muzeum Brno 2011), Play (Techmánia Plzeň 2011), Labyrint smyslů (OK center Linec, Rakousko 2012), Vikýře Play (Malostranská beseda v Praze 2013), Play (Sladovna Písek 2013), Krystalíza her (Hrad Špilberk 2013), Play Broumovsko (textilka Weba Broumov 2014).
Knižní ilustrátor a autor: Vyhnání z ráje (1998, Nejkrásnější kniha roku – kategorie dětské knihy), Šťastný princ, ilustrace pohádek Oscara Wilda (2000, Nejkrásnější kniha roku – kategorie bibliofilie), Pohádka o Rybitince (2001), O Rybabě a mořské duši (2003, Nejkrásnější kniha roku, kategorie dětské knihy), Atlas saltA (2002), Lingvistické pohádky (2006), Záhádky (2007, Magnesia litera – kategorie dětské knihy, kniha roku, Nejkrásnější kniha roku – kategorie dětské knihy), Jeleňovití (2008), Kniha Orbis Pictus aneb... (2008), Blázníček (2009), Přeshádky (2010), Žlutí lvi (2011), Divňáci z Ňjujorku (2012), Foukací povídky (2013), Hra o čas (2013), Kudlanka čas – Noty mollové (2013).
Hudebník: CD Nebojím se smrtihlava (2004, Petr Nikl a Lakomé Barky – získalo ocenění Anděl 2004 v kategorii alternativní hudba), dvojalbum Přesletec (2006, Petr Nikl a Lakomé Barky), CD Jeleňovití (2008, ke knize Jeleňovití), CD Rybí písně (2008, k 2. vydání Pohádky o Rybitince). Člen hudebně vizuálního uskupení Sváteční Pop (od roku 2008). Spolupráce na CD Miroslava Černého Vlci v srdci (2012). DVD Já jsem tvůj zajíc (2012), CD Kudlanka čas (2013, Miroslav Černý, Jaroslav Mugrauer, Petr Nikl), CD Noty mollové (2013, Petr Nikl a Lakomé Barky).
Scénograf: Opera
Herec a performer: Zakládající člen loutkového divadla Mehedaha (od roku 1985); cykly projektů s jihoafrickými umělci, koncipované spolu s Janou Svobodovou a řada vlastních projektů pro Divadlo Archa (od roku 1994), příležitostné spolupráce s Laurychovým divadlem a Divadelním Studiem Čisté Radosti, cyklus improvizací Tětiva snu s Tomášem Pospíšilem (od roku 2005), nonverbální improvizace s Petrem Lorencem a skupinou Krepsko, tanečně hudební performance s Kristýnou Lhotákovou a Ladislavem Soukupem, hudebně vizuální projekt Sváteční Pop s Ondřejem Smeykalem, Milanem Caisem a Jurou Hradilem.
Film: Requiem – 2007, živý loutkový film na motivy hudby W. A. Mozarta, 52 minut, produkce MozART Praha.
Sdílet na Facebooku
© Stránka vygenerována za 0.0034 sec. | Aktuálně máme v databázi 8398 článků
práva na články náleži jejich autorům, provozovatel magazínu nenese žádnou zodpovědnost za škody způsobené prohlížením těchto stránek.
Magazín provozuje ICOK (administrátor Miloslav Fuček)
http://icok.icok.cz | http://wwww.mfsoft.cz
Bazény na míru | Bennewitzovo kvarteto | Lady XL Fashion | Optika v Praze | Světové brýle.cz | Inspiro ERP systém | Bezpečnostní poradce | Fass-Hasicí technika | Dukla - Atletika | Dukla Praha