Rubriky

Vyhledávání v článcích
Co hledáte ?



Provozuje:
icok


ikonka partnera
ikonka partnera
Dnes má svátek Albert je čtvrtek 21.11.2024



Novinky





Magazín eKamarád vás vítá
Přinášíme vám zpravodajství ze světa dětí a mládeže. Chcete se i vy podělit s ostatními o své zkušenosti či nějak pobavit naše dětské čtenáře? Není nic jednoduššího. Přidejte se do naší kamarádské rodiny a napište nám na email redakce8(Z)ekamarad.cz
(Místo (Z) napište @).

Letní slavnosti staré hudby zahájí letos odpolední slavností Palazzo in festa

Do úvodních tónů Letních slavností staré hudby zbývá pár dní. Letos poprvé pořadatelé přicházejí s novinkou v podobě festivalového preview s lákavě letním názvem Palazzo in festa (doslova slavnostní či hodovní palác).

14. července se prostorami Clam-Gallasova paláce na Starém Městě ponesou římské fanfáry, barokní písně, tance a sonáty. Hudba bude znít na malebných nádvořích, schodišti zdobeném Braunovými plastikami i v nádherném Mramorovém sále. V hudební dílně si zájemci, včetně těch nejmenších posluchačů, budou moci vyzkoušet společné muzicírování a seznámit se s barokními nástroji.


V následujících sedmi večerech lákají Letní slavnosti staré hudby na koncerty evokující horký, hudbou prosycený Řím, a to v podání předních zahraničních i domácích interpretů v úchvatných historických sálech Prahy. Slavnostní zahajovací večer v letošním roce patří římským oratoriím barokních mistrů v provedení prestižního vokálního ansámblu Cantus Cölln. Další letní dny Pražanům a návštěvníkům metropole zpříjemní například proslulý norský flétnista Jostein Gundersen s ansámblem Currentes, portugalský Ludovice Ensemble, španělský Euskalbarrokensemble s uhrančivým pěvcem Carlosem Menou, nizozemský kvartet Cecilia con amici a zástupce domácí scény, vokální soubor Cappella Mariana.


V programu samozřejmě nechybí rezidenční orchestr Collegium Marianum, který na 6. srpna připravuje společně s Arte dei Suonatori z Polska a francouzskou sopranistkou Claire Lefilliâtre opulentní závěrečný koncert. Jednotlivé koncerty nahlédnou klíčové momenty hudebních dějin věčného města, od rané italské renesance přes vrcholy vokální polyfonie a počátky instrumentálního baroka až k velkolepým orchestrálním dílům G. F. Händela a operním áriím A. Vivaldiho. Více informací k programu je k dispozici na www.letnislavnosti.cz.


Hned na úvod nabízí festival hudební hostinu či slavnost v překrásném barokním Clam-Gallasově paláci v Husově ulici na Starém Městě (14. července od 15 hod.). Během nabitého odpoledne vystoupí dechové trio Capella ornamentata s uměleckým vedoucím Richardem Šedou (cink). V programu nazvaném Canzoni e Canzonetti přednesou na palácovém nádvoří skladby autorů, jejichž osudy či tvorba jsou spjaty s Římem. V reprezentativním Mramorovém sále se pětice předních pražských a v Čechách působících instrumentalistů představí v repertoáru populárním v Římě 16. století (tocaty, sonáty, sinfonie a villanely). V mramorovém sále proběhne také hudební dílna Všecky cesty vedou do... příma! (aneb potoulání po muzice 17. století), jejíž autor, zpěvák a multi-instrumentalista Michael Pospíšil k záměru říká: „Žijeme ve střední Evropě, tedy i naše kultura je celá staletí ovlivňována ze všech stran. V naší malé dílně ukážeme, jak pestrá směs je naše kulturní dědictví, jak daleko a hluboko můžeme hledat kořeny těchto hudebních pokladů – písní, které dnes považujeme za typicky české. Jeden z mocných vlivů přišel od jihu, z Itálie, a to někdy i dost klikatými cestami. Nejen že všechny cesty vedou zpříma do Říma, ale i z Říma zpátky...


Zaměření na hudební tradici „věčného města“ (Roma aeterna) a rozmanitost co do repertoáru a interpretačního přístupu charakterizuje program celého festivalu. „V sedmi koncertních večerech se seznámíme se skvostnou hudbou géniů, kteří v Římě působili v době jeho největší slávy, a získáme přehled o tom, jak hluboký vliv měli v tehdejší Evropě. Rád bych také zdůraznil, že pro každou z těchto hudebních událostí byl vybrán prostor odpovídající akustickým a estetickým vlastnostem uváděných skladeb, přičemž historický kontext každého z těchto míst dokonale odpovídá hudbě, která zde bude uvedena,“ vysvětluje muzikologický poradce festivalu, profesor Marc Vanscheeuwijck z Oregonské univerzity ve Spojených státech.


Slavnostní zahájení čtrnáctého ročníku Letních slavností staré hudby se v plném lesku uskuteční 18. července ve Španělském sále Pražského hradu. Výjimečný večer bude patřit hvězdnému německému vokálnímu ansámblu světového věhlasu Cantus Cölln. Námětem koncertu s názvem Theatrum sacrum je oratorium, tedy žánr, který vznikl v Římě na počátku 17. století a prošel řadou zásadních proměn a uplatnění od hudební součásti paranáboženského devocionálního vyznání přes alternativu k světské opeře až po čistě koncertní žánr. Uslyšíme oratoria a kantáty z doby rozkvětu žánru ve 2. polovině 17. století v dílech římských barokních mistrů Marca Marazzoliho, Giacoma Carissimiho a jejich mnichovského následovníka Johanna Caspara Kerlla.


V programu festivalu zaměřeného na věčnou tradici Říma nesmí chybět hold nejstarší hudební instituci na světě, jíž je Cappella Sistina (Sixtinská kaple), založená na počátku 4. století. Vokální soubor Cappella Mariana si jako hlavní číslo svého vystoupení na druhém festivalovém večeru vybrala věčnou mši Missa Papae Marcelli, pocházející z pera dalšího slavného římského hudebníka G. Pierluigiho da Palestriny. V Klášteře sv. Anežky České 23. července zazní také strhující Miserere mei, Deus Gregoria Allegriho a skladby Jeana Moutona a Cristóbala de Morales.

Třetí koncert Spinato intorno al cor připomíná šestisté výročí úmrtí zpěváka, skladatele a písaře Antonia Zacary da Teramo, který během své umělecké dráhy za Velkého západního schizmatu působil ve službách pěti různých papežů a antipapežů a dovedl k dokonalosti polyfonní styl známý jako Ars Subtilior. 25. července se dávné zdi Novoměstské radnice rozezvučí ballatami, chansony a madrigaly v provedení proslulého norského flétnisty Josteina Gundersena s ansámblem Currentes.


Program čtvrtého festivalového koncertu, který zazní 29. července v podání španělského Euskalbarrokensemble a pěvce Carlose Meny, pak uvádí španělskou, Římem ovlivněnou hudbu z počátku 17. století a tvorbu římských autorů působících v Rakousku. Fenomenální Španělé skrze mistry raného baroka, Giovanni Girolama Kapsbergera, Domenica Mazzocchiho, Giovanni Felicese Sancese a dalších, přenesou do barokní zahrady Zámku Troja pověstný Zlatý milník (Milliarium aureum), který za dnů císaře Augusta stával na Foru Romanu a ohlašoval, že všechny cesty vedou do Říma… Pražská Troja se tak, byť na jediný večer, stane pomyslným pupkem světa – El tambor del mundo.


V programu Roma Lusitana – Lisbona Romana 31. července v Břevnovském klášteře vystoupí portugalský Ludovice Ensemble, který se soustředí na sonátovou tvorbu Arcangela Corelliho, Domenica Scarlattiho a jejich portugalských současníků, čímž doloží šíři římského vlivu na západní straně Pyrenejského poloostrova.


Protagonisty šestého festivalového koncertu Arcangelo della Musica jsou Arcangelo Corelli a jeho současníci Lelio Colista, G. F. Händel a Giovanni Bononcini, kteří se věnovali komorní instrumentální hudbě. 2. srpna zaplní jejich hudba překrásný prostor Rudolfovy galerie na Pražském hradě. Vystoupí soubor Cecilia con amici složený z členů světoznámé Netherlands Bach Society, které kolem sebe shromáždila houslistka Cecilia Bernardini.


Corelliho orchestrální skladby a vokální hudba jeho kolegů v Palazzo della Cancelleria římského kardinála Pietra Ottoboniho jsou tématem závěrečného projektu. Tím je Římská slavnost, při níž se společně představí francouzská sopranistka Claire Lefilliâtre, polský ansámbl Arte dei Suonatori a pražský residenční soubor Collegium Marianum. Velkolepá hudební hostina se koná 6. srpna ve Španělském sále Pražského hradu.


Letošní dramaturgie Letních slavností staré hudby představuje Řím jako živé hudební centrum, místo zrodu či dotváření řady hudebních žánrů a stylů, od oratoria jako duchovní obdoby barokní opery přes světskou kantátu a instrumentální sólovou sonátu až po velkolepé, orchestrální concerto grosso. Atmosféra letní Prahy a překrásné prostředí všech koncertních sálů nepochybně přispějí k jižansky uvolněnému a zároveň slavnostnímu rázu tří festivalových týdnů.

Předprodej vstupenek probíhá ve festivalové pokladně na adrese Maďarského kulturního střediska v Rytířské ulici č. 27 a v síti Ticketpro.

Vstupenky je možné zakoupit a rezervovat také online přímo na www.letnislavnosti.cz.

Vstupenky na koncerty odehrávající se na Pražském hradě (18. 7., 2. 8. a 6. 8. 2013) lze zakoupit také v Informačním středisku na II. nádvoří Pražského hradu.

Již tradičně pořadatel nabízí množstevní slevu 4+: při zakoupení vstupenek na 4 a více akcí bude poskytnuta 20% sleva z ceny každé vstupenky.

Na koncerty 18. 7. a 6. 8. lze do 30. 6. zakoupit vstupenky do I. kategorie s další slevou (podrobnosti na www.letnislavnosti.cz).

Dosavadní systém slev a bonusů výrazně rozšiřuje program pro členy klubu Collegium! (podrobnosti na www.letnislavnosti.cz).

Senioři a studenti mají vstupné levnější o 10 %.

  • Autor: Redakční poštou
  • Datum publikace: 11.07.2013
  • Článek zařazen do: Kultura
  • Počet komentářů ke článku: 0 přidat komentář
  • Článek si přečetlo 1561 čtenářů

    Sdílet na Facebooku

© Stránka vygenerována za 0.0036 sec. | Aktuálně máme v databázi 8398 článků
práva na články náleži jejich autorům, provozovatel magazínu nenese žádnou zodpovědnost za škody způsobené prohlížením těchto stránek.
Magazín provozuje ICOK (administrátor Miloslav Fuček)
http://icok.icok.cz | http://wwww.mfsoft.cz

Bazény na míru | Bennewitzovo kvarteto | Lady XL Fashion | Optika v Praze | Světové brýle.cz | Inspiro ERP systém | Bezpečnostní poradce | Fass-Hasicí technika | Dukla - Atletika | Dukla Praha