Desátý ročník Přehlídky animovaného filmu, který se konal ve dnech 8.?11. prosince2011 v Olomouci v Uměleckém centru Univerzity Palackého, Kině Metropol, CaféTungsram Transit, Galerii U Mloka, Klubu Vertigo, Jazz Tibet Clubu, Vitríně Deniska av dalších lokacích Olomouce, skončil. Festival vyvrcholil koncertemmultimediálního umělce Tomáše Dvořáka aka Floexe, který společně s vizuálníumělkyní Veronikou Vlkovou představil premiéru scénické podoby své novéelektronicko-akustické desky Zorya.
"Jarní osmidenní prezentace současného českého audiovizuálního umění v New Yorku, více než 25 událostí v průběhu roku 2011 spojených s týmem PAF odehrávajících se u nás i v zahraničí, jubilejní 4-denní prosincový festival v Olomouci, který dokázal nadchnout diváky, hosty i realizační tým - myslím, že celoroční činnost projektu PAF lze v tomto smyslu hodnotit jako nadmíru úspěšnou," shrnuje dosavadní aktivity Přehlídky animovaného filmu ředitel festivalu Alexandr Jančík.
Letošní Přehlídka animovaného filmu přivítala 250 akreditovaných návštěvníků a 105 festivalových hostů. V rámci PAF Artu se v prostorách bývalého jezuitského konviktu představilo 12 audiovizuálních instalací, další dvě pak mohli návštěvníci zhlédnout v
Galerii U Mloka nebo v novém výstavním mikro-prostoru Vitrína Deniska. Součástí festivalu byl také kreativní workshop rotoskopie pod vedením lektorů Matúše Vizára a Martina Búřila, během něhož vznikl společný krátký film promítaný na slavnostním zakončení přehlídky.
Za čtyři dny nabídla Přehlídka animovaného filmu ochutnávku ze tří základních festivalových sekcí.
Sekce Holci a kluky v animaci seznámila publikum s ?jiným čtením? klasických animovaných příběhů. Téma sekce Světlo a tma živé animace se zaměřilo na netradiční postupy v animaci a věnovalo se například světelnému střihu, animaci světelných objektů nebo konstrukci prostorů projekce. Součástí tématu světlo a tma tak
bylo i slavnostní zahájení samotného festivalu, při kterém nechali audiovizuální umělci Tomáš Dvořák a Dan Gregor rozeznít architektonické prvky Kaple Božího Těla na Konviktu v jeden obří interaktivní hudební nástroj Archifon. V rámci sekce Světlo a
tma živé animace se konala také tři jedinečná audiovizuální hudební představení - koncert kanadského mistra hlukových stěn Tima Heckera odehrávající se v temném sále Kina Metropol, vůbec první české vystoupení francouzského umělce Davida Letelliera aka Kangding Raye v plném Jazz Tibet Clubu a závěrečné představení nové
desky Floexe v prostorách scénograficky stylizovaného divadelního sálu.
Třetí základní programová sekce PAF Rewind pak dramaturgicky upozornila na sto let starou vybranou animační techniku rotoskopie, o které zde přednášel mimo jiné americký animátor Bob Sabiston. Jiné vize 2011 znají své vítěze Kurátorská soutěž Jiné vize, jež se soustředí na mapování audiovizuální tvorby v českém kontextu, vyhlásila své letošní vítěze. Kurátor letošního ročníku Pavel Ryška vybral ze 46 přihlášených filmů 10 snímků, které se na festivalu promítaly.
Mezinárodní porota ve složení Bob Sabiston, Iván Forgács a Birgitt Wagner udělila hlavní cenu Alexandře Moralesové jako vůbec první ženě v pětileté historii soutěže za audiovizuální dílo Kůže (2011).
Porota u tohoto snímku ocenila složitost vnímání minulosti a skutečnost, že upozorňuje na problém toho, že technologie, kterou používáme k zaznamenávání důležitých okamžiků a tváří, je nedokonalá a nespolehlivá. Porotu pak zaujal zejména způsob, jakým dílo přistupuje k dvojznačnosti zaznamenávání již uplynulých událostí.
Zvláštní ocenění získal film MONOSKOP no. 3 (monkeyking legend) z roku 2011 od Martina Búřila, u něhož porota vyzdvihla inovativní koncept skrývající se za samotným vznikem filmu a originální způsob, jímž dílo vizuálně narušuje tradiční vnímání animačního pozadí a popředí. Diváci Přehlídky animovaného filmu pak vybrali jako nejlepší dílo Jev (2011) Kryštofa Peška, film tematizující hranice světla a tmy, jež se prolínaly celým letošním ročníkem Přehlídky animovaného filmu.
"Na přelomu roku a zkraje jara 2012 chystáme vydání několika publikací v ediční řadě PAF, mj. Katalog událostí českého pohyblivého obrazu 1. Jiné vize 2000-2010, dvojjazyčný sborník Genderové stereotypy v animované tvorbě Walta Disneyho: Ideologie, queer a diskurzivní analýza, monografické publikace Linear Manual
multimediálního umělce Martina Kohouta a Ztracená perspektiva vizuálního tvůrce Jana Šrámka nebo druhou část Manifestů pohyblivého obrazu nazvanou Světlo a tma.
Nadále hodláme pokračovat v produkci hudebních alb a tvorbě audiovizuálních kompilací. Energii neztrácíme, když převažuje kvalita. A o té jsem přesvědčený," dodává k následujícím plánům Přehlídky animovaného filmu Alexandr Jančík.
Sdílet na Facebooku
© Stránka vygenerována za 0.0036 sec. | Aktuálně máme v databázi 8398 článků
práva na články náleži jejich autorům, provozovatel magazínu nenese žádnou zodpovědnost za škody způsobené prohlížením těchto stránek.
Magazín provozuje ICOK (administrátor Miloslav Fuček)
http://icok.icok.cz | http://wwww.mfsoft.cz
Bazény na míru | Bennewitzovo kvarteto | Lady XL Fashion | Optika v Praze | Světové brýle.cz | Inspiro ERP systém | Bezpečnostní poradce | Fass-Hasicí technika | Dukla - Atletika | Dukla Praha