Celé západní Čechy žily v uplynulých dnech oslavami 65. výročí osvobození armádami U.S.A. a Belgie. O něco víc než sběratelé autogramů nebo obdivovatelé historické techniky ale slavnostmi žila skupina 14 skautek a skautů, kteří se na šest dnů stali osobními průvodci pro 14 veteránů obou armád. Každý z veteránů pozvaných na Slavnosti svobody plzeňskou radnicí získal na několik dnů svého osobního průvodce. A podle toho, co tito mladí lidé po týdnu se spojeneckými vojáky z 2. světové války vyprávějí, bylo pro ně průvodcování zážitkem na celý život.
Mysleli jste, že když je někomu daleko přes osmdesát a má za sebou náročnou cestu přes oceán, bude pak pár dnů odpočívat a trochu se šetřit? Že pro mládež jsou schody a ti starší si dopřávají cesty výtahem? Nebo že pokud neovládáte všechny časy, které angličtina nabízí, nebudete se umět dostatečně domluvit? Těchto a podobných pověr se čtrnáctka plzeňských skautek a skautů, studentů středních i vysokých škol, zbavila jen během několika dnů strávených po boku veteránů. Nebo spíše během několika prvních hodin.
"Samotný kontakt s veterány pro nás byl intenzivním zážitkem. Každou minutu jsem si užíval a veteráni se svými rodinami nám dávali neustále najevo, jak oceňují naší přítomnost. Dostal jsem se na místa, kam bych se jinak asi nedostal a seznámil se s lidmi, o kterých bych jinak pouze četl. Během těch pár dnů se nám podařilo navázat moc hezký vztah a už se těším na návštěvu ve Spojených státech, kam jsem byl pozván," vypráví devatenáctiletý student Václav Zbránek z plzeňského skautského střediska Střela, který strávil několik dnů po boku George Pattona Waterse, vnuka generála Pattona.
"Byla jsem připravená na to, že budu tlumočit, co půjde, že použiji a trochu osvěžím svoji angličtinu. Ale když jsem hned druhý den Slavností byla postavená na podium na náměstí Republiky a měla před těmi tisíci lidí tlumočit bez přípravy a předchozího varování, byla jsem přeci jen trochu nervózní. Ale vlastně dobře, že to bylo bez varování, kdybych si to měla čas rozmyslet, nikdo by mě na to podium nedostal," říká s úsměvem čtyřiadvacetiletá Ingrid Hochmannová, studentka ZČU, skautská vedoucí z Tlučné a v uplynulých dnech i průvodkyně Mariona Kirkhama, veterána a bratra posledního spojeneckého letce sestřeleného na konci války poblíž Domažlic.
Tým dobrovolných průvodců pro americké a belgické veterány byl vybrán ze zájemců z řad plzeňských skautských oddílů. 14 vybraných ve věku 17 až 24 let strávilo s veterány celé Slavnosti svobody a byli jim nápomocni s jakýmikoli nástrahami všedního dne a případnými problémy. To vše za koordinace kanceláře primátora města Plzně, na jehož pozvání veteráni do Plzně již tradičně dorazili.
V Plzni se skautingu věnuje více než 1300 dětí i dospělých, kteří se sdružují ve 49 dětských oddílech a šesti klubech dospělých. Skauting nabízí dětem pestrý program a příležitost být členem týmu, prožívat s kamarády život naplno, rozvíjet se a hledat svůj životní směr. Kromě letních táborů a celoroční pestré oddílové činnosti skauti v Plzni například roznášejí o Vánocích Betlémské světlo nebo organizují sbírku Postavme školu v Africe a pořádají mnohé akce pro veřejnost. Skautské hnutí v roce 2007 oslavilo 100 let své existence. Za tu dobu se rozrostlo do 216 zemí světa, má 40 milionů členů a v České republice prošlo skautskými oddíly na půl milionu lidí.
Sdílet na Facebooku
© Stránka vygenerována za 0.0029 sec. | Aktuálně máme v databázi 8398 článků
práva na články náleži jejich autorům, provozovatel magazínu nenese žádnou zodpovědnost za škody způsobené prohlížením těchto stránek.
Magazín provozuje ICOK (administrátor Miloslav Fuček)
http://icok.icok.cz | http://wwww.mfsoft.cz
Bazény na míru | Bennewitzovo kvarteto | Lady XL Fashion | Optika v Praze | Světové brýle.cz | Inspiro ERP systém | Bezpečnostní poradce | Fass-Hasicí technika | Dukla - Atletika | Dukla Praha