Používání sociálních sítí bez antivirové ochrany není bezpečné
Rostoucí procento internetových uživatelů se stává aktivními uživateli sociálních sítí, zastoupených zejména stále populárnějším Facebookem.
Snadné sdílení osobních fotografií a videí, kontakt s přáteli a příbuznými, chatování jako součást webové stránky a množství doplňkových aplikací ? všechny tyto vlastnosti sociálních sítí jako je Facebook mají svou nespornou přitažlivost. Zatímco výhody sociálních sítí jsou zjevné už po krátké době jejich používání, rizika z těchto sítí vyplývající většina uživatelů přehlíží. V sázce je jak ztráta soukromých osobních dat, tak možnost infekce škodlivými kódy.
V poslední době dochází na Facebooku k masovému nárůstu podvodných skupin a sociálního inženýrství. Pochybné kouzlo těchto podvodných skupin spočívá hlavně v jejich názvu, slibujícím každému, kdo se je skupině přidá, nějakou zajímavou novou funkci. Příkladem takového podvodu je Stalker Catcher, rozšířený na Facebooku v mnoha variantách. Uživatelé jsou lákáni do skupiny pod záminkou, že uvidí přesně, kdo a kdy si prohlíží jejich osobní profil. Uposlechnutí instrukcí pro údajnou aktivaci funkce nevedou k ničemu jinému než rozeslání pozvánky do skupiny všem kontaktům oběti podvodu. Facebook s ohledem na ochranu soukromí neumožňuje sledovat, kdo si prohlíží které osobní profily, ani jako standardní funkci, ani jako možnou funkci doplňkových aplikací.
Počet uživatelů, kteří se dobrovolně přidají do podvodné skupiny a pošlou pozvánku všem svým kontaktům, je překvapivě vysoký. Díky této neopatrnosti získávají osoby, které za podvody stojí, snadným způsobem obsáhlé databáze kontaktů. Tyto databáze mohou později koupit jiné složky kybernetického zločinu, a použít je pro rozesílání spamu nebo další phishingové podvody. Některé podvodné skupiny výslovně vyzývají uživatele, aby si instaloval určitou aplikaci, což je ještě nebezpečnější. Riziko infekce škodlivými kódy by se nikdy nemělo podceňovat.
Pro bezpečnější používání Facebooku by se uživatelé měli řídit dvěma hlavními zásadami. Za prvé, nevěřit okázalým slibům, obsaženým v názvu skupiny. Před připojením se ke skupině je dobré zvážit, jak reálné tyto sliby jsou a jestli si vůbec zaslouží pozornost. Za druhé, používat pravidelně aktualizovaný antivirový a antispywarový software. V krajním případě nezamýšlené instalace podvodného softwaru je to právě bezpečnostní software, který má tento proces zastavit. Také pro tento účel vyvíjí TrustPort své oceňované produkty TrustPort Antivirus 2010 a TrustPort PC Security 2010. Jsou jak spolehlivé, tak levné, což z nich činí jednu z nejlepších alternativ na antivirovém trhu.
Uživatelé z celého světa mají už několik týdnů možnost navštívit TrustPort na Facebooku. Mohou zde nalézt základní informace o společnosti, nejnovější zprávy o značce a produktech, a rozsáhlou fotogalerii z událostí, pořádaných nebo navštívených TrustPortem. Mohou také podpořit společnost tím, že se stanou fanoušky stránky, případně pozvou své přátele nebo spolupracovníky, aby se také podívali. Zapojení do světa sociálních sítí je dalším krokem nepřetržitého úsilí o propagaci TrustPortu po celém světě.
zdroj : TrustPort