Konference JuniorIntenret měla svůj desátý ročník. Na Fakultě humanitárních studií UK v Praze bylo pozváno v sobotu 28. 3. 2009 přes 220 účastníků.
Osmi ročníků této unikátní konference se mi podařilo shlédnout osobně a přinést vám z ní reportáž. Letos to, i přes mé silní časové zvytížení, vypadalo slibně, ale nakonec mi štěstí nepřálo a čas na návstěvu konference na poslední chvíli nevybyl a v době jejího průběhu jsem musel dodělávat daňové přiznání, které se mi zpozdily z důvodu, že jsem měl počítač s účetnictvím deset dní v opravě. Počítač je dobrý pán, ale když si postaví hlavu, tak ...
Pro poněkud opožděnou reportáž z jubilejní desáté konference JuniorInternet využívám tedy tiskové zprávy a fotografie přímo od zdroje.
Pro všechny vítěze konference byly, jako každý rok, připraveny hodnotné ceny. Hlavní vítězové ve starší i v mladší kategorii soutěže JuniorWeb si tenokrát navíc dnesli finanční odměnu 15 000 Kč od společnosti Dignity na další rozvoj svých projektů. Vítězové soutěže JuniorErb získali notebook od společnosti HyperInzerce. Všichni vítězové získali exkluzivní software od společnosti Adobe Systems a řadu dalších zajímavých cen.
Vyhlášena byla také Aukro cena pro webovou stránku s významným přínosem pro uživatele Internetu. Její vítěz si odnesl finanční cenu 20 000 Kč pro rozvoj svého projektu. Společnost Sun Microsystems se rozhodla udělit speciální cenu za použitelnost (usability). Speciální ceny byly vyhlášeny až na konferenci.
Vítězové měli také příležitost prezentovat své práce před publikem, novináři a odbornou veřejností v rámci konference Junior Internet. Spolu s vítězi z Maďarska, Polska a Slovenska se zúčastnili také třídenního mezinárodního sympozia, které se v Praze uskutečnilo od 27. do 29. 3. 2009.
Letos porota ocenila následující práce:
JuniorWeb (kategorie do 15 let)
Ondřej Toms (15 let)
Patnáctiletý Ondřej Toms je žákem základn školy a je autorem webových stránek Simpsonovi.net o stejnojmenném seriálu Simpsonovi. Stránky spustil v roce 2007 a již po roce se mu podařilo stát se nejnavštěvovanější stránkou o tomto seriálu. Za necelé 2 roky po spuštění měl možnost spolupracovat např. se společností Bontonfilm (možnost natáčet dabování Simpsonových ve filmu) a řadou dalších produkčních společností, s Martinem Dejdarem (dabování videa na úvodní stránce) nebo Lidovými novinami (pomoc při článku o pirátovi, který natočil Simpsonovi ve filmu v kině).
V současné době Ondřej plánuje návštěvu dabovacího studia, kde se dabuje sesterský seriál Futurama a rozhovor pro Stream.cz na téma Simpsonovi. V budoucnu by pak rád spustil nový e-shop.
Ondřej Toms jako vítěz kategorie do 15 let soutěže JuniorWeb získal od společnosti Dignity finanční odměnu ve výši 15 000 Kč.
Anna Voříšková (13 let)
Anna do soutěže přihlásila svůj osobní blog, který píše o sobě a své partě pod názvem Folmíci. Autorka si zakládá na ryze autorském obsahu, který celý sama vytvořila. Součástí stránek je ručně kreslený komiks, omalovánky nebo seriál. Blog vznikl v létě minulého roku. Důležitou součástí stránek je sekce klub, jejíž členové mají právo účastnit se různých soutěží, mají svou vlastní komiksovou postavičku, která se může dále vyvíjet nebo třeba hrát v komiksu a další.
Dle svých slov se autorka snaží bojovat také za správnou češtinu, resp. proti nešvarům, které se hrůzostrašně šíři hlavně mezi ?holčičími blogy?. Do budoucna Anna přemýšlí o založení vlastního folmíkovském obchůdku, ve spolupráci se svými rodiči. Dále by chtěla svůj blog přeložit také do angličtiny.
JuniorWeb (kategorie nad 15 let)
Jiří Marek (17 let)
Sedmnáctiletý Jiří Marek studuje na osmiletém gymnáziu v Lanškrouně a ve svém volném čase se věnuje stránkám flash-aplikace.cz. Účelem tohoto projektu je pomocí jednoduchého rozhraní zpřístupnit flash aplikace pro uživatele, kteří neovládají actionscript. Inspiraci pro budoucí vývoj čerpá z emailů, které mu přicházejí od samotných uživatelů stránek. Již nyní by rád svůj projekt dále rozšířil o nové aplikace. Všechny aplikace využívají moderní actionscript 3 a jsou uzpůsobeny pro flash player 9 a vyšší.
Jirka si mimo studia na gymnáziu a práci na projektech přivydělává také jako flash programátor a externě spolupracuje s několika českými a slovenskými webovými studii.
Jiří Marek jako vítěz kategorie nad 15 let soutěže JuniorWeb získal od společnosti Dignity finanční odměnu ve výši 15 000 Kč.
Ondřej Machala (18 let)
Osmnáctiletý Ondřej pochází ze Vsetína a v současné době je studentem posledního ročníku Obchodní akademie ve Valašském Meziříčí. Momentálně se věnuje především internetovému marketingu a vývoji webových aplikací. Jeho cílem je produkovat kvalitní internetové služby.
Přihlášený projekt www.discokluby.cz je katalog disco klubů, diskoték, music barů a dalších nočních zábavních zařízení v České republice. Stránka dále slouží také jako informační portál poskytující nejnovější zprávy o plánovaných akcích a o uskutečněných akcích přináší záznamy a fotoreporty. Uživatelé mají také možnost každý klub a akci hodnotit, psát své názory a zapojit se do diskuze. Za prvních několik měsíců od spuštění se podařilo rozšířit databázi na více než 500 klubů a denní návštěvnost se vyšplhala na číslo 600. Na projektu se kromě Ondřeje podílí také Svatopluk Šimara, který je studentem informatiky. Svatopluk pochází z Valašska a zajímá se o programování a webové technologie.
V budoucnu autoři plánují dokončit a spustit diskuzní fórum, uvést do provozu placenou klubovou inzerci a blíže spolupracovat s kluby. Stránka má již také svou Slovenskou verzi a to na www.discokluby.sk.
Projekt www.discokluby.cz byl oceněn speciální Aukro cenou za webovou stránku s významný přínosem pro uživatele Internetu. Společnost Aukro Ondřeji Machalovi darovala finanční odměnu ve výši 20 000 Kč na další rozvoj jeho projektu.
JuniorErb
Martin Klos (14 let)
Čtrnáctiletý Martin Klos je žákem deváté třídy na základní škole v Kopřivnici. Martin minulý rok dokončil film o Tatře a začal se více zajímat o dění ve svém městě, což podnítilo vznik stránek www.koprivnice.unas.cz. Cílem bylo každý den informovat občany o novinkách v městě Kopřivnici.
Za úspěch považuje především kladné ohlasy občanů a stabilní návštěvnost okolo 80 lidí. Na webu vysílá i TV Alšova a jsou zde k dispozici také fotografie z proměn města Kopřivnice, kulturní a sportovní info a aktuální informace. Martin dále spolupracuje s kopřivnickými dobrovolnými hasiči a do budoucna plánuje rozšířit nabízené informace a přesun na novou doménu.
Matěj Brýdl (17 let)
Sedmnáctiletý Matěj je studentem všeobecného gymnázia v Lanškrouně. Do soutěže se přihlásil s projektem Lanškrounsko.cz jako neoficiální prezentace regionu Lanškrounsko. Matěj své internetové stránky v roce 2007 převzal od svého otce, následně přepracoval, modernizoval a zprostředkoval překlad do tří jazyků. Po dvou letech provozu se mu podařilo zvýšit denní návštěvnost z 50 na 300 lidí. Více než polovina návštěvníků přichází z regionu Lanškrounsko, zbylých 45% připadá na ostatní místa republiky. Na stránce do sekce Zpravodaj v současné době přispívá i několik redaktorů, kteří píší o aktuálních tématech ve městě a okolí. Do budoucna by chtěl Matěj především zpřístupnit web zrakově postiženým uživatelům a to ve spolupráci s TyfloCentrem Brno. Dále by chtěl zapojit více mladých lidí do dění v regionu a v neposlední řadě také zviditelnit Lanškrounsko před turisty.
JuniorDesign (kategorie do 15 let)
Lenka Raková (14 let)
www.jfdes.borec.cz/other/contest/design_by_jennifer.jpg
www.jfdes.borec.cz/other/contest/blue_by_jennifer.png
www.jfdes.borec.cz/other/contest/smudge_by_jennifer.jpg
Čtrnáctiletá Lenka přihlásila do soutěže tři grafické návrhy webových stránek. Lenka ve svých pracích využila různých typů štětců a vzorků, stejně jako různých barevných kombinací.
JuniorDesign (kategorie nad 15 let)
Anh Vu Hoang (16 let)
http://www.vhbframe.ic.cz/krby_kamna.jpg
http://www.vhbframe.ic.cz/HFdsgncontest.jpg
http://vhbframe.ic.cz/3461-1231098861.jpg
Šestnáctiletý Anh Vu Hoang pochází z Vietnamu, ale již 15 let žije v České republice. Dnes je studentem druhého ročníku gymnázia v Praze a zabývá se ilustrací a grafickým designem. Anh Vu Hoang začal pracovat s vektorovými ilustracemi v roce 2008, kdy byly zároveň některé z jeho prací použity pro vánoční přání. Postupně pak své práce rozšiřoval na potisky oblečení, obaly na sešity, plakáty a další. Nyní pracuje na zimní kolekci oblečení pro firmu Horsefeathers a grafice k nové kolekci postaviček POTTLE.
V budoucnu by ve své práci rád pokračoval a dále se věnoval především ilustraci, případně založil vlastní designerské studio se zaměřením na grafický a produktový design.
JuniorText
František Sedláček
Vítězem v kategorii JuniorText je František Sedláček, který studuje gymnázium v Hustopečích. František rád píše povídky, většinou na téma sci-fi nebo fantasy. Kromě psaní se také zajímá o historický šerm a hru Yu-Gi-Oh, kde je v celostátním pořadí mezi nejlepší stovkou hráčů z celkového počtu asi 6000 v rámci České republiky.
Vítězný text najdete na adrese http://www.juniorinternet.cz/prihlasky.php?detail=147.
Porota se v rámci soutěže JuniorText rozhodla udělit také speciální cenu. Získal ji 14letý sluchově postižený žák z Valašského Meziříčí, Bohuš Vlačuha. Jeho text najdete na http://www.juniorinternet.cz/prihlasky.php?detail=298. Bohuš ve svém textu píše, že podle jeho názoru se Internet do roku 2020 rozšíří i do rozvojových zemí, zejména do Afriky, a přispěje ke zvýšení vzdělanosti v jednotlivých zemích. Také se ve svém textu zamýšlí nad tím, co se bude dít s veškerou technikou, kterou spotřebováváme, a že je potřebné ji recyklovat.
Dopolední část konference byla tradičně věnována prezentaci vítězných prací. Po obědě se konference, obdobně jako v minulých letech, rozdělila na dvě sekce. V sekci A, která byla určena pokročilejším uživatelům, zazněly např. přednášky o Flashi, dále se zde prezentovali účastníci JuniorInternetu ze Slovenska, Václav Böhm ze společnosti Aurko přednášel o pláínování a realizaci projektů a nechyběla ani prezentace nejúspěšnějších bývalých vítězů a jejich současných projektů.
Souběžně probíhala sekce B, určená mladším účastníkům konference, v které byla populární vědomostní soutěž, která měla dvě části. Mezi nima mohli účastníci nahlédnout do zákulisí nejnavštěvovanějšího českého serveru pro děti Alík. Tato sekce končila krátce po čtrnácté hodině.
Sekce A byla delší a tak měla přestávku, po níž se prezentovali vítězové konference v Polsku. Pavel Šuk, ředitel pražského vývojového centra Sun Microsystems měl přednášku o tom, jak navrhnout aplikaci, aby se dala opravdu používat. Další přednášku měl Karel Sasín z firmy Axima o využití mobilních plateb za poskytované služby a jejich zúročení při realizaci začínajících komerčních projektů.
Na závěr konference se prezentovali vítězové konference z Maďarska, čímž byl po 16. hodině program konference naplněn.
Zdroj: JuniorInternet.cz
Sdílet na Facebooku
© Stránka vygenerována za 0.0033 sec. | Aktuálně máme v databázi 8398 článků
práva na články náleži jejich autorům, provozovatel magazínu nenese žádnou zodpovědnost za škody způsobené prohlížením těchto stránek.
Magazín provozuje ICOK (administrátor Miloslav Fuček)
http://icok.icok.cz | http://wwww.mfsoft.cz
Bazény na míru | Bennewitzovo kvarteto | Lady XL Fashion | Optika v Praze | Světové brýle.cz | Inspiro ERP systém | Bezpečnostní poradce | Fass-Hasicí technika | Dukla - Atletika | Dukla Praha