Tři dobrovolnice z plzeňské pobočky Skupiny ČEZ pomáhaly 25. září místo své běžné práce v občanském sdružení Český západ v Dobré Vodě u Toužimi. Vyzkoušet si práci v neziskové organizaci jim umožnil projekt firemního dobrovolnictví, kterým se snaží ČEZ podporovat neziskové organizace po celé republice.
Zaměstnanci Skupiny ČEZ mají možnost jeden den v roce pracovat ve vybrané neziskové organizaci aniž by přišli o svoji běžnou mzdu. Pilotního projektu, který probíhá ve spolupráci s Fórem dárců se letos zapojilo 320 zaměstnanců, kteří pomohli 53 neziskovým organizacím. Do Dobré Vody přijely ve čtvrtek ráno tři mladé telefonní operátorky, aby občanskému sdružení pomohly s archivací projektové dokumentace a úklidem skladovacích prostor komunitního centra. "S prací dobrovolnic jsme spokojeni, za jeden den dívky zvládly udělat mnoho užitečné práce," říká Jana Kosová, výkonná ředitelka občanského sdružení Český západ. "Na přítomnost dobrovolníků jsme u nás ve sdružení zvyklí, vloni nám dobrovolníci věnovali 432 odpracovaných hodin. Nejčastěji k nám dobrovolníci přijíždějí, aby pro místní lidi připravili tvořivou dílnu nebo vzdělávací kurz, jindy zas pomáhají s přípravou Dětského dne, Mikulášské nadílky či předvánočním putováním k živému Betlému. Zrovna teď u nás máme nejméně na 6 měsíců dobrovolnici Jasleenmary Gnanamicheal, sestru kongregace sv. Josefa z Indie, která našim asistentkám pomáhá při programech pro děti," přibližuje pestrost dobrovolnictví v Českém západu Jana Kosová.
Občanské sdružení Český západ působí v romské komunitě v Dobré Vodě u Toužimi. Zde nabízí nebo zprostředkovává práci, pořádá vzdělávací a rekvalifikační programy, organizuje volnočasové aktivity pro děti i dospělé, zajišťuje individuální doučování dětí nebo poskytuje sociální služby. Mezi největší úspěchy sdružení patří výrazné snížení nezaměstnanosti v Dobré Vodě. Filosofií Českého západu již od roku 2002 je, že nedělá práci za druhé, ale snaží se o podporu samotných členů komunity takovým způsobem, aby naopak dokázali své osobní i společné problémy řešit vlastními silami a postupně uměli brát své životy do vlastních rukou.
Český západ o.s.
Občanské sdružení Český západ působí v romské komunitě v Dobré Vodě u Toužimi (Karlovarský kraj) od roku 2002. Jeho cílem je vytvářet podmínky pro zkvalitnění života obyvatel Dobré Vody, a to skrze zásadní změnu v nich samých, v komunitě jako celku a v pohledu majoritní společnosti.
Poslání sdružení
Posláním činnosti občanského sdružení Český západ je budovat na území Toužimska občanskou společnost. Občanská společnost je, podle členů sdružení taková, ve které zejména nedochází k sociálnímu vyloučení, projevům xenofobie a rasové nesnášenlivosti, a kterou charakterizuje zájem občanů na řešení věcí veřejných.
Naše činnost
- Poskytujeme sociální služby v souladu se zákonem č. 108/2006 Sb., jsou to zejména sociálně aktivizační služby pro rodiny s dětmi a terénní programy.
- Posilujeme sebevědomí sociálně vyloučených občanů a podporujeme je při objevování jejich jedinečnosti, vlastních zdrojů a možností pro další rozvoj.
- Pořádáme vzdělávací a rekvalifikační programy, nabízíme individuální doučování.
- Vytváříme pracovní příležitosti a pomáháme s uplatněním na pracovním trhu.
- Organizujeme volnočasové aktivity jako prevenci patologických jevů.
- Zapojujeme sociálně vyloučené občany do řešení problémů veřejného zájmu, zejména na komunální úrovni.
- Napomáháme ke zvyšování sociální kultury (bydlení, občanské soužití apod.).
- Pomáháme překonávat komunikační bariéry mezi obyvateli panelového domu v Dobré Vodě a zástupci veřejnoprávních institucí.
Principy naší práce
- Při své práci věříme v krásu a důstojnost každého člověka.
- Věříme, že rozdílnost nás neohrožuje, ale naopak obohacuje.
- Jsme si vědomi toho, že naše práce musí podporovat nejen jednotlivce, ale také celou komunitu, která v sobě skrývá velkou tvořivou sílu. Ve své práci uplatňujeme principy komunitní práce, která pomáhá lidem, aby nalezli své schopnosti a síly, naučili se vyjadřovat své názory a potřeby, překonali pasivitu a nevíru a začali rozvíjet svůj potenciál ve společnosti.
- Usilujeme o navození trvalé sociální změny. Snažíme se motivovat obyvatele ke společnému dílu, kdy se z nápadů vytváří skutečné plány, které se realizují.
- Nechceme dělat práci za druhé, ale naopak chceme svým klientům umožnit, aby si problémy řešili svépomocí a měli tak život ve svých rukou.
- Hlásíme se k zásadě rovného zacházení s etnicky odlišným obyvatelstvem a ve své personální praxi tuto zásadu také dlouhodobě naplňujeme a dbáme o její dodržování. Od 23. dubna 2008 jsme držiteli značky Ethnic Friendly zaměstnavatel, kterou uděluje občanské sdružení IQ Roma servis z Brna.
Sdílet na Facebooku
© Stránka vygenerována za 0.0388 sec. | Aktuálně máme v databázi 8398 článků
práva na články náleži jejich autorům, provozovatel magazínu nenese žádnou zodpovědnost za škody způsobené prohlížením těchto stránek.
Magazín provozuje ICOK (administrátor Miloslav Fuček)
http://icok.icok.cz | http://wwww.mfsoft.cz
Bazény na míru | Bennewitzovo kvarteto | Lady XL Fashion | Optika v Praze | Světové brýle.cz | Inspiro ERP systém | Bezpečnostní poradce | Fass-Hasicí technika | Dukla - Atletika | Dukla Praha