Alarmující výskyt šikany na školách vedl k prvnímu setkání Iniciativy proti šikaně, které proběhlo 22. 4. 2008 v Praze.
Z výzkumů vyplývá, že problém šikanování se týká plošně všech škol, přesto neexistuje jeho dlouhodobé a systémové řešení. Iniciativa proti šikaně je neformální seskupení klíčových osobností a zástupců organizací a institucí, které usilují o účinné a systematické omezování výskytu šikany na školách. Záštitu nad ní převzali pan Walter Bartoš, předseda výboru pro vědu, vzdělání, kulturu, mládež a tělovýchovu Poslanecké sněmovny parlamentu ČR a pan Jindřich Kitzberger, náměstek ministra školství.
Založení Iniciativy předcházela listopadová konference úspěšného projektu Nadace O2 a občanského sdružení Aisis s názvem Minimalizace šikany, která proběhla v Poslanecké sněmovně Parlamentu ČR. Iniciativa chce, kromě postupného zavádění ověřených postupů snižování šikany na školách, také prosazovat potřebné legislativní změny v této oblasti. Iniciativa bude přispívat ke zvyšování obecného povědomí o problematice školního šikanování. Každý zástupce, který k Iniciativě přistoupil, si je vědom, že neexistuje škola bez příznaků šikany. Iniciativa proto aktivně podporuje, vyhledává a propaguje efektivní programy prevence vzniku a šíření šikany a tím předchází závažným projevům šikany na školách.
"O celospolečenské závažnosti tohoto tématu a jeho neblahých dopadech již dnes nikdo nepochybuje," uvádí Walter Bartoš, předseda výboru pro vzdělání PSP ČR s odkazem na nezávislé výzkumy provedené v několika posledních letech na českých školách. "Věříme, že klíčové je jasné vymezení ! a pojmenování problematiky a vzdělávání pedagogů," dodává Bartoš.
Minimalizace šikany je první projekt v České republice, který hledá systémový a celostátně použitelný lék na boj proti šikaně na školách. Název vyjadřuje naše přesvědčení, že šikanu lze efektivně snižovat či omezovat.
Pokud použijeme příměr boje s rakovinou, jsme ve fázi vyvinutého léku, který je třeba učinit široce dostupným - informovat o jeho vzniku pedagogy a vedení škol a na druhé straně rodiče, aby po své škole žádali aktivní zapojení do boje se šikanou. Projekt MIŠ byl oceněn mimořádnou cenou Fóra dárců 2005.
Projekt Minimalizace šikany iniciovala, financuje a zaštiťuje Nadace O2, která se věnuje zlepšování komunikačních problémů dětí a mládeže. www.nadaceo2.cz
Koordinátorem projektu je občanské sdružení AISIS, specializované na obecně prospěšné a vzdělávací programy. www.aisis.cz
Odborným garantem je dr. Michal Kolář, etoped a psychoterapeut, přední český odborník na šikanu! .
Sdílet na Facebooku
© Stránka vygenerována za 0.0029 sec. | Aktuálně máme v databázi 8431 článků
práva na články náleži jejich autorům, provozovatel magazínu nenese žádnou zodpovědnost za škody způsobené prohlížením těchto stránek.
Magazín provozuje ICOK (administrátor Miloslav Fuček)
http://icok.icok.cz | http://wwww.mfsoft.cz
Bazény na míru | Bennewitzovo kvarteto | Lady XL Fashion | Optika v Praze | Světové brýle.cz | Inspiro ERP systém | Bezpečnostní poradce | Fass-Hasicí technika | Dukla - Atletika | Dukla Praha