Už potřetí se věnujeme osobní bezpečnosti dětí na Internetu, což je na začátku školního roku poměrně aktuální téma.
Dnes se ještě na chvíli vrátíme k informacím při registracích, zejména na tzv. oficiáloních webech pro děti, kde tyto údaje slouží administrátorovi k relevantnějšímu monitoringu toho, co se na portálu děje. Možná budete namítat, že administrátorovi nemohou tyto údaje příliš pomoct, protože si nemůže ověřit jejich pravost. Z vlastní zkušenosti ovšem vím, že i přes tyto fakta, jsou tyto údaje pro administrátora celé. Například údaj o věku nás upozorňuje na nesrovnalosti konání některých registrovaných, kteří mnohdy zapomínají co uvedli do registrace a následně pak svůj věk přizpůsobují podle toho, s kým komunikují. Je to tedy jeden z nejčastějších chytáků, který na ně upozorní administrátora, který web sleduje.
Při registraci je i dobré se rozhodnout, které informace poskytnete pouze administrátorovi, a které necháte zveřejnit. Jsou údaje, ktteré není dobré hromadně zveřejňovat na Internetu, kde se k nim může dostat každý. Například zveřejnění emailu tak, že je viditelný bez anispamové ochrany, povede evlmi brzo k tomu, že vám na email začne chodit nevyžádsaná pošta (spamy), protože po Internetu s epohybují roboti, kteří si vás email načtou a poté si jej zařadí jejich majitel do svého spamlistu, na který posílá většinou zahraniční reklamy, které jsou ve většině případů navíc ještě podvodné.
Nezveřejníte-li věk, stejně se vás na něj kamarád, s kterým začnete komunikaci, zeptá. Budete-li dodržovat další zásady bezpečnosti, sdělení samotného věku vás nijak ohrozit nemůže. Ptá-li se vás kamarád, odkud jste, nedoporučuji uvádět přesnou poštovní adresu. Jste-li z velkého města, město mu prozradit můžete, jste-li z nějaké malé vesničky, je bezpečnější říct poblíž kterého většího města bydlíte.
Ani prozrazením křestního jména moc nezkazíte, pokud nemáte nějaké opravdu unikátní křestní jméno, které je jediné v republice. Třeba Michalů jsou v Praze tisíce. To není údaj, podle kterého by vás byl schopen někdo dohledat. Doplníte-li k tomu věk, tak třeba desetiletých Michalů jsou v Praze ještě pořád stovky. Zbytečné už je ale asi říkat příjmení, i když pokud jste majiteli např. jména Novák či jiných hodně běžných příjmení, tak tím také mnoho nezkazíte.
Pokud chatujete s kamarádem, je nejlepší mu jako kontakt dát email. Lepší je to ale udělat tzv. šeptem, aby to viděl pouze on a ne všichni, kdo jsou v místnosti. I pokud tam jste sami, pamatujte na to, že po chvíli může někdo přijít a dost velká část chatů je nastavena tak, že příchozí v ní vidí i to, co bylo řečeno před tím, než přišel.
Naopak velmi nedoporučuju sdělovat přes Internet číslo mobilního telefonu. Pokud jje chcete někomu dát, měli byste k tomu mít souhlas rodičů a měli byste toho člověka už znát delší dobu. Jinak se vám může stát, že vás bude potom zlomyslně prozvánět či vás bude obtěžovat SMSkami.
Budete-li chtít na Internetu, třeba na své osobní stránce nebo blogu, zveřejnit svoji fotografii, mělo by jít o fotografii, která nebude vyzývavá. Určitě tedy nneí vhodné, aby to byla fotografie z pláže, kde budete jenom v plavkách. Mohli byste se díky ní dostat do nežádoucí pozornosti někoho, o koho byste nestáli.
U většiny dalších údajů je třeba si vždycky uvědomovat souvislosti a o tom bude řeč příště. Některý údaj sám o sobě o vás nic nevypovídá, ale v souvislosti s několika dalšími o vás může naopak prozrazovat hodně.
Sdílet na Facebooku
© Stránka vygenerována za 0.0035 sec. | Aktuálně máme v databázi 8398 článků
práva na články náleži jejich autorům, provozovatel magazínu nenese žádnou zodpovědnost za škody způsobené prohlížením těchto stránek.
Magazín provozuje ICOK (administrátor Miloslav Fuček)
http://icok.icok.cz | http://wwww.mfsoft.cz
Bazény na míru | Bennewitzovo kvarteto | Lady XL Fashion | Optika v Praze | Světové brýle.cz | Inspiro ERP systém | Bezpečnostní poradce | Fass-Hasicí technika | Dukla - Atletika | Dukla Praha