Vzdělávací projekt Internetové kluby ČH@VE, který je financován z Evropského sociálního fondu, prokázal svůj pozitivní přínos a bude prodloužen. Projekt je realizován na území hl. m. Prahy a podporuje rozvoj počítačové gramotnosti žáků 2. stupně ZŠ, kteří pocházejí ze sociokulturně znevýhodněného prostředí.
Návrh na prodloužení projektu vyšel přímo od poskytovatele dotace a s povděkem jej přivítalo všech 15 vzdělávacích institucí (14 základních škol a jedno komunitní centrum) zapojených do projektu. Díky prodloužení bude provoz 15 Internetových klubů ČH@VE plně financován z rozpočtu projektu až do ledna 2008.
Pavel Klubert, lektor klubu Na Korábě, k tomu dodává: „Pokaždé když jdu ze školy domů, vidím desítky žáků naší školy, jak tráví svůj volný čas na ulici, a to zcela volně bez jakéhokoliv smysluplného využití. Kolikrát mě napadlo, jak málo stačí, aby si tyto děti z pouhé nudy a nenaplnění volného času zkazily život. Nejsem utopista a ani dost naivní na to, abych věřil, že ochráním všechny děti ulice, přesto každé dítě, kterému pomůžeme ukázat tu správnou cestu a naplníme zajímavě jeho volný čas, přináší do našich pedagogických duší pocit uspokojení, kvůli kterému tuto práci vykonáváme. Díky internetovým klubům ČH@VE zažívám tento pocit každý den.“
V Internetových klubech ČH@VE se dětem ze sociokulturně znevýhodněného prostředí (cizinci, imigranti, Romové, děti s SPU, děti z problémových či sociálně slabých rodin) věnují vyškolení lektoři. Děti se pod jejich vedením učí pracovat s internetem jako informačním, vzdělávacím a komunikačním nástrojem. „Výuka“ probíhá nepřímou formou - zapojováním do soutěží, v rámci kterých děti zpracovávají vyhlášená témata měsíců. Soutěže přitom slouží jako významný motivační prvek:
„… jsou tu dívky tahounky, které jsou velmi ctižádostivé, pilné a pracovité. Poté co se pokusily udělat první prezentaci v power pointu a byly odměněny, motivovaly a strhly i ty ostatní. Máme tu dívenku z neúplné rodiny (otec Afričan), která neuměla zapnout počítač a neměla ani e-mailovou adresu. Dnes vytváří hravě prezentace v power pointu. Téměř u všech dětí, které do klubu docházejí, je patrné velké zlepšení,“ uvedla Věra Horáková, lektorka klubu Ke Kateřinkám.
Internetové kluby ČH@VE podporují nejen rozvoj počítačové gramotnosti, ale pomáhají také s doučováním a přípravou do školy. Děti mají k dispozici e-learningové výukové programy, pomocí kterých se připravují do školy, příp. které rozvíjejí jejich klíčové kompetence (mezi jinými smysl pro týmovou práci, schopnost komunikace a prezentace, dovednost pracovat s moderními digitálními technologiemi atd.).
Pavel Klubert k tomu dodává: „Vedle rozvoje základní počítačové gramotnosti, která je smyslem internetových klubů ČH@VE, je možné procvičovat i učivo z jiných vyučovacích předmětů. Tato možnost procvičování učiva vedla u dvou prospěchově slabších dívek k výraznému zlepšení prospěchu ve většině předmětů. V loňském roce obě dívky navštěvovaly třídu pro žáky s poruchami učení, letos byly přeřazeny do normální třídy. Doučování a procvičování v klubu jim pomohlo začlenit se bez větších problémů do nové třídy a zvládnout novou učební látku.“
V průběhu realizace projektu se na zapojených školách začaly projevovat zajímavé multiplikační efekty: „Prostřednictvím činnosti v klubu se nám podařilo vybudovat mezi žáky různých ročníků přátelské vztahy. Žáci pracují na společných projektech, kde jsou nuceni vzájemně si pomáhat a spolupracovat. Po půlročním fungování klubů ČH@VE se i celkově změnila atmosféra ve škole, protože žáci přenášejí návyky chování i do oblasti normálního vyučování,“ uvedl Pavel Klubert.
Rozhovory s lektory, kteří s dětmi v klubech pracují, jsou důkazem toho, že projekt se osvědčil a jeho přínos je pro všechny zúčastněné významný. Projekt je společným dílem 5 neziskových organizací a je do něj zapojeno 14 základních škol, 1 komunitní centrum, 28 lektorů a téměř 400 dětí.
PARTNEŘI PROJEKTU:
Erudis, o.p.s., poskytuje obecně prospěšné služby základním a středním školám v ČR spočívající zejména v realizaci různorodých vzdělávacích projektů a v poradenské činnosti v oblasti vzdělávání.
Sdružení Dženo sdružuje zejména občany romské národnosti, kteří chtějí pomáhat svému národu. Dženo podporuje rozvoje a obnovu tradičních romských hodnot a vlastností.
Informační centrum oddílů a klubů usiluje o vzájemnou spolupráci různých organizací, které pracují s dětmi a mládeží, provozuje Internetstudio a několik internetových projektů pro děti a mládež.
Sdílet na Facebooku
© Stránka vygenerována za 0.0032 sec. | Aktuálně máme v databázi 8398 článků
práva na články náleži jejich autorům, provozovatel magazínu nenese žádnou zodpovědnost za škody způsobené prohlížením těchto stránek.
Magazín provozuje ICOK (administrátor Miloslav Fuček)
http://icok.icok.cz | http://wwww.mfsoft.cz
Bazény na míru | Bennewitzovo kvarteto | Lady XL Fashion | Optika v Praze | Světové brýle.cz | Inspiro ERP systém | Bezpečnostní poradce | Fass-Hasicí technika | Dukla - Atletika | Dukla Praha