Webparáda už běží pátým rokem, opět se ale potýká s nedostatkem porotců a tak plánuje změny.
Protože jsem také jedním z porotců Webparády, nedalo mi to, abych nenapsal toto malé zamyšlení. Webparáda se potýká s nedostatkem porotců a problémem je, že málokterý porotce vydrží v porotě déle jak dva roky, spíš tak půl roku až rok, nějteří ještě kratěji.
Těžko říct, co jednotlivé porotce k členství v porotě vede. U někoho to může být zájem prosadit či zviditelnit své stránky, ale posléze, když třeba neuspěje, porotu po pár měsících opouští. Jiný tam jde třeba se zájmem i věc, ale jeho zájem je krátkodobý a tak po pár měsících odejde.
Jaká je vlastně práce v porotě? Jde o to si každý měsíc v určitém období najít čas na ohodnocení nominovaných stránek. Toto období je desetidenní, takže těch pár hodinek času (jednu až dvě), si snad dokáže najít každý, kdo zájem má. Někdy je ale hodnocení těžké, protože stránky jsou rozmanité a člověk musí hledat nějaké svoje kritérium.
Nominovaných stránek není mnoho, takže prohlédnutí noho času nezabere. To je na jednu stranu výhoda, na druhou to někomu může připadat fádní, proptože oceněné stránky jsou automaticky nominované do následujícího kola, a tak tam některé z nich vydrží celé měsíce. Pak pouze stačí u nich prověřovat, zda se na nich něco výrazněji proti minulému měsíci změnilo.
Pouze malá část porotců je věrná a zůstává v porotě od svého vstupu a také hodnotí každé kolo. Podíváte-li se do aktivity protoců, snadno ty čtyři věrné se stoprocenrtní aktivitou najdete. Ti také hodnotili v posledním březnovém kole, bohužel jako jediní. A právě to vede předsedu poroty k úvahám o nové podobě Webparády, o níž již zmínky zazněly. Měla by se od ledna 2008 předělat na soutěž popularity. To jistě není špatný nápad, ostatně i název Webparáda, tomu spíš napovídá, ale já bych byl pro to, zachovat i odobornou porotu, která by hodnotila součaběžně s návštěvníhy Internetu. Tak by se vedle vítěze Webparády, tdey nejpopulárnějšího webu v dané kategorii, vyhlašovala vždy i cena odborné poroty.
Samozřejmě se může diskutovat o odbornosti poroty. Kdo je odborníkem? Myslím si, že Míla Fuček, který je nyní předsedou poroty, má velké zkušensoti, protože je administrátorem několika webů ICOKu, weby i vymýšlí a programuje a má též několikaleté zkušenosti s přímou prací s dětmi jako vedoucí. Může tedy weby posuzovat podle bezpečnosti pro děti, ale i podle jejich obsahu a působení na děti.
I já mám myslím už celkem služné zkušenosti na Internetu jako uživatel. Předně z šéfredaktorování Speed Expressu, ke kterému jsme se propracoval po řadě let, kdy jsem šéfredaktoroval či redaktoroval v různých dalších ezinech. Na Internetu jsem začínal na Majácích, pak jsem napsla recenze na několik desítek dalších dětských webů, z nichž některé vyšly i na Živě a České škole. Myslím, že Mílu v porotě dobře doplňuji jako další mladší generace.
Dost dobrý přehled má i další porotce, kterým je Písmák. Svědčí o tom jeho už několikaleté zkušenosti s jeho Písmákovým deníkem, ale i další redaktorská práce pro Magazín eKamarád i Speed Express. V porotě zastupuje nejmladší generaci, tedy generaci dětí, která zde být musí, když hodnotíme stránky pro děti.
Čtvrtým věrným v porotě je Martin Holeček. Toho bych nazval nezávislým uživatelem Internetu. Navštěvuje sice hodně webů ICOKu, ale jinak s ním není nijak svázán. Občas píše do již zmíněných magazínů eKamarád, Speed Express a Písmákův deník. Věkově je zhruba na půli cesty mezi mnou a Písmákem.
V porotě by se určitě hodil ještš někdo starší, kdo by plnil generaci o jednu výše, než Míla. Takoví lidé se ale shání těžko, protože jich na Internetu zase tak moc není. Dlouho tuto roli plnil pan Suchoradský, ale bohužel z časových důvodů práce v porotě zanechal. Určitě by se do poroty hodil nějaký webdesighnér a pak nějaký mladý programátor webů. Asi by zde mělo být i ženské zastoupení, nějaká maminka náruživého mladého internetového surfaře. Odbornost poroty tedy zjevně není dána tím, že by to museli být sami weboví programátoři, protože jejich pohled na internetový svět dětí může být dosti odlišný od pohledu dětí. Typickým příkladem středu generací a pohledů může být moje diskuse na Živě o Majácích s panem Hlavenkou. I jeho pohled se výrazně lišil od pohledů dětí, které na Majáky chodily.
Odbornost poroty je tedy dána její rozmanitostí, tím, že tam jsou zastoupeny pokud možno rovnoměrně všechny skupiny osob, které mají s dětmi, které jsou cílovou skupinou soutěže, něco společného.
Žádný porotce nebude nikdy stoprocentně objektivní. To prostě nejde, to je dáno tím, že má určité životní zkušenosti, postoje a názory. Myslím, že by ani zcela strojově objektivní portoci nebyli pro porotu přínosem.
Podíváme-li se třeba do loňskoho Zlatého finále, tak si myslím, že je vyvážené. I když v aktegorii A zábavných stránek převažují stránky ICOKu nebo s ním nějaký spřízněné, je to dáno hodně tím, že ICOK jich provozuje poměrně hodně. V kategorii B informačních stránek je už poměr stránek ICOKu menší (pět), v kategorii C – stránek oddílů a klubů ještě menší (4) a v kategoeii D – stránek sdružení dětí a mládeže, nemá ICOK zastoupení vůbec.
Další možností, jak zvýšit kredit odborné poroty by bylo, doplnit tuto porotu o vybrané odborníky aspoň pro Zlaté finále. Někteří lidé by byli ochotni hodnotit, kdyby to nebylo jednou měsíčně, ale jen jednou ročně. Další variantou by bylo třeba nechat hodnotit Zlaté finále internetovou veřejnost nebo naopak část popolarity nechat hodnotit porotou. I když já osobně bych to nemíchal, i když některé soutěže takové modely mají (v počátku hodnotí porota, pak veřejnost nebo obráceně).
Určitě by bylo zajímavé srovnání, jak by hodnotila porota a jak internetoví fanoušci. Medaile by samozřejmě musely být odlišné, aby se obě ocenění nepletla. Ale i s tím Webparáda pro svůj 6. ročník počítá. Takže pokud by zůstala zachována i část hodnocená odbornou porotou, bylo by pouze třeba dvou sad medailí.
Myslím, že tato kombinace zdvojení Webparády by určitě stála za úvahu, protože pokud se neosvědčí, je možno tu původní část s porotou umrtvit po nějakém pozdějším ročníku. Systém pro hodnocení popularity bude míst stejně asi zcela samostatnou část a samostatné skripty, protože bude poněkud odlišný.
Sdílet na Facebooku
© Stránka vygenerována za 0.0032 sec. | Aktuálně máme v databázi 8398 článků
práva na články náleži jejich autorům, provozovatel magazínu nenese žádnou zodpovědnost za škody způsobené prohlížením těchto stránek.
Magazín provozuje ICOK (administrátor Miloslav Fuček)
http://icok.icok.cz | http://wwww.mfsoft.cz
Bazény na míru | Bennewitzovo kvarteto | Lady XL Fashion | Optika v Praze | Světové brýle.cz | Inspiro ERP systém | Bezpečnostní poradce | Fass-Hasicí technika | Dukla - Atletika | Dukla Praha