Celosvětový Den pro bezpečnější Internet
Téměř 40 zemí se zapojilo do čtvrtého ročníku kampaně s názvem Den bezpečnějšího internetu (Safer Internet Day, SID), který se letos uskutečnil 6.února. Kampaň je organizována organizací European Schoolnet, koordinátorem je Insafe, evropská síť pro bezpečnější (www.saferinternet.org). Viviane Redingová, Evropská komisařka pro informační společnost a média převzala opět nad kampaní patronát, stejně jako v uplynulých dvou letech.
Hlavní událostí Dne byl opět celosvětový blogathon, který odstartoval 6.2. v Austrálii a postupoval na západ, aby skončil ve stejný den USA a Kanadě. Po velkém úspěchu zaznamenaném v roce 2006 se letošní ročník posouvá ještě o krok dál a zapojil hlasy stovek mladých lidí. V rámci soutěže, která byla vyhlášena v říjnu 2006, pracovaly týmy více než 200 škol ve 25 zemích s celého světa s použitím technologií, které umožňují překonávat geografické hranice, aby vytvořily materiál na propagaci bezpečnějšího internetu ve následujících třech sférách: soukromí (e-privacy), netiketa, síla obrazu. V průběhu Safer Internet Day budou tyto materiály zpřístupněny na webu blogathonu.
Insafe v posledních dvou měsících sbíral data o užívání internetu a mobilních telefonů mladými lidmi pomocí online dotazníku. (http://insafe-survey.eun.org/). Předběžné výsledky byly zveřejněny v průběhu Safer Internet Day spolu s dalšími informacemi, které odpovídají na potřeby nejen médií, ale i rodičů, pedagogů a mládeži. Budou zpřístupněna v místnosti pro média vytvořené na www.saferinternet.org.
Dni bezpečnějšího Internetu předcházela tisková konference projektu CZESICON na MŠMT v Praze, kde byla vyhlášena již tradiční literární soutěž Internet magický a přátelský. V průběhu Dne pro bezpečnější internet se uskutečnila řada událostí. Například v Nizozemí se princezna Maxima zúčastnila happeningu plném divadelních scén, hudby a povídek. Ve Slovinsku mladí lidé předváděli umělecké projekty a Slovinská státní televize ukazovala spoty na téma bezpečnější Internet. Stovky dalších akcí proběly v tento den po celém světě s cílem upozornit na rostoucí důležitost internetové bezpečnosti v životě nás všech.
Projekt CZESICON v České republice podporuje konání Blogathonu. Součástí připomenutí Dne pro bezpečnější Internet je i tisková konference s paní ministryní školství Mgr. Danou Kuchtovou, ne které byla vyhlášena tradiční literární soutěž Internet magický a přátelský. O dění informuje www.saferinternet.cz.
Další zdroje informací:
* eTwinning (partner in the Safer Internet Day competition for schools):
www.etwinning.net
European Schoolnet:
European Schoolnet (www.europeanschoolnet.org) je unikátní neziskové sdružení 28 evropských ministerstev školství, jež vzniklo v roce 1997. Provozuje významný evropský vzdělávací portál pro výuku, studium a spolupráci. Prosazuje změny ve školství prostřednictvím využívání nových technologií.
Insafe
European Schoolnet je koordinátorem Insafe, evropské sítě bezpečnějšího internetu (Safer Internet, http://www.saferinternet.org), která usiluje o pomoc občanům používat internet a další informační a komunikační technologie bezpečněji, mravněji a efektivněji. Síť je podporována Generálním ředitelstvím pro informační společnost a média Evropské komise a působí ve 24 státech EU, včetně ČR. Spolupracuje s podobnými centry v Argentině, Austrálii a USA.
CZESICON (CZEch Safer Internet COmbined Node - Osvětové centrum pro bezpečnější internet v České republice)
Projekt CZESICON (www.saferinternet.cz) zahájil činnost 1.ledna 2007 a navazuje na úspěšný projekt CzeSI, který byl prvním osvětovým centrem bezpečnějšího internetu v ČR s podporou Evropské komise.
Tým projektu CZESICON tvoří čtyři organizace: CZI, s.r.o. (koordinátor), Nadace Naše dítě (Internet Hotline), Sdružení Linka bezpečí (Internet Helpline) a Software602 (osvětové centrum). Projekt přizpůsobený českému jazykovému a kulturními prostředí aktivně spolupracuje s evropskými sítěmi INSAFE a INHOPE.
zdroj : PR