Jihlavská rodinka návštěvnicky oblíbených nosálů červených se nedávno rozrostla hned o 8 jarních mláďat.
16. května se jedné ze samic narodila trojčata a o dva dny později se maminkou stala i druhá samička, která má 5 mláďat. Otcem je dvouletý samec ze zoologické zahrady Hluboká nad Vltavou, obě „mamky“ (tříletá a pětiletá samice) pochází ze Zoo Praha. V Jihlavě společně žijí od začátku loňského roku.
Doslova nosálí „drobečci“, kteří se narodili po dvou a půl měsíční době březosti, vážili po porodu jen 100 až 180 gramů. Rostou ale velmi rychle, a i když jsou zatím společně s matkami umístěni ve vnitřní ubikaci, během čtrnácti dnů už je budou moci obdivovat i všichni návštěvníci jihlavské ZOO ve venkovním výběhu nosálů.
Nosál červený (Nasua nasua) obývá nejrůznější biotopy Jižní a Střední Ameriky. To, že může žít ve vlhkých deštných pralesích stejně jako například v polopouštích, mu umožňuje jeho pestrý jídelníček - loví především hmyz (brouky, termity, mravence, ale i pavouky, stonožky či suchozemské korýše), žáby i drobné savce a plazy. Svými protáhlými čenichy zkoumá vše, na co narazí - třeba i kusy ztrouchnivělého dřeva, zdali se v nich neskrývá něco na zub. S oblibou si pochutnává i na dužnině plodů některých rostlin, kterou vyškrabuje tlapkami.
Dospělí samci žijí samotářsky, zatímco samice a mláďata se sdružují do skupin čítajících až 40 zvířat. V období rozmnožování se každý dospělý samec pokouší přivlastnit si některou skupinu samic i s mláďaty, o niž svádí souboje s ostatními samci. Vítěz se potom přidruží ke „své“ skupině, kterou si pečlivě hlídá, a všichni vetřelci musí počítat s tím, že samec je připraven způsobit jim svými ostrými drápy hluboké a velmi bolestivé rány. Po páření samice vyženou samce ze skupiny, pravděpodobně proto, aby se vyvarovaly nebezpečí, že by mohl zabít a sežrat jejich mláďata.
V některých oblastech jsou nosálové loveni pro maso, jejich stavy jsou však zatím stálé a v blízké budoucnosti jim nebezpečí nehrozí.
Také z plameňáci růžoví (Phoenicopterus ruber roseus) v africké vesnici Matongo se v těchto dnech připravují na rodičovskou úlohu - na kuželovitých hnízdech z bahna zahnízdilo již 11 párů. Samice kladou jediné vejce, inkubace trvá zhruba 30 dní a o vajíčko i o narozené mládě se střídavě starají oba rodiče.
Chovné hejno plameňáků růžových bylo do jihlavské ZOO přivezeno z Tanzánie v průběhu února a března 2002. V těchto dnech je v jihlavském hejně celkem 47 plameňáků, z toho 4 předloňská a 8 loňských mláďat.
Sdílet na Facebooku
© Stránka vygenerována za 0.0029 sec. | Aktuálně máme v databázi 8398 článků
práva na články náleži jejich autorům, provozovatel magazínu nenese žádnou zodpovědnost za škody způsobené prohlížením těchto stránek.
Magazín provozuje ICOK (administrátor Miloslav Fuček)
http://icok.icok.cz | http://wwww.mfsoft.cz
Bazény na míru | Bennewitzovo kvarteto | Lady XL Fashion | Optika v Praze | Světové brýle.cz | Inspiro ERP systém | Bezpečnostní poradce | Fass-Hasicí technika | Dukla - Atletika | Dukla Praha