Rubriky

Vyhledávání v článcích
Co hledáte ?



Provozuje:
icok


ikonka partnera
ikonka partnera
Dnes má svátek Albert je čtvrtek 21.11.2024



Novinky





Magazín eKamarád vás vítá
Přinášíme vám zpravodajství ze světa dětí a mládeže. Chcete se i vy podělit s ostatními o své zkušenosti či nějak pobavit naše dětské čtenáře? Není nic jednoduššího. Přidejte se do naší kamarádské rodiny a napište nám na email redakce8(Z)ekamarad.cz
(Místo (Z) napište @).

Tradiční setkání v Senátu tentokrát za účasti politiků

Tradičního setkání v Senátu, které pořádá česká rada dětí a mládeže, se tentokrát ve volebnímk roce zúčastnili i politici, kteří přišli sdělit představitelům sdružení dětí a mládeže své volební programy v oblasti podpory volného času dětí a mládeže.

     Setkání v Senátu zahájil předseda České rady dětí a mládeže Pavel Trantina. Na úvod představil hosty z řad politiků. Do senátu mezi představitele sdružení dětí a mládeže zavítali ministryně školství a mládeže JUDr. Petra Buzková (ČSSD), dále pak stínový ministr školství poslanec PhDr Walter Bartoš (ODS), poslanec ing. Petr Bradský (ODS), poslankyně ing. Michaela Šojdrová (KDU-ČSL), předseda Strany zelených RNDr Martin Bursík a v diskusi vystoupila v druhé půlce jednání i senátorka Gajdošová.

     Ministryně školství JUDr. Petra Buzková místo předvolebních slibů zrekapitulovala to, co udělala na ministerstvu škoství za doby svého působení ve funkci. Jako problém označila financování z roku na rok, které nedává sdružením dětí a mládeže dostatečnou existenční jistotu. „Změnit to jde ale pouze změnou rozpočtových pravidel“, zkonstatovala paní ministryně. Paní ministryně rovněž nesouhlasí s přerozdělováním dotací na děti a mládež přes kraje, podle ní lze tyto oblasti podporovat z centra efektivněji. Ministryně Buzková zmínila i Fond dětí a mládeže, po jehož likvidaci nezůstal žádný zůstatek. Hotov není také ani zákon o práci s mládeží, který byl několikrát přepracováván. Paní ministryně chce, aby pomáhal sdružením dětí a mládeže a proto akceptovala připomínky z jejich strany, což schválení tophoto zákona pozdrželo.

     Stínový ministr školství za opoziční ODS poslanec PhDr Walter Bartoš vyslovil názorovou shodu s ministryní Buzkovou. O Fondu dětí a mládeže prohlásil, že jeho majetek byl promrhán v rámci zdivočelé privatizace. Podporuje decentralizaci dotací pro menší sdružení. Poslanec ing. Petr Bradský doplňoval slova dr. Bartoše. Je pro poskytnutí sdružení peněz na opravu objektů, které získaly z Fondu dětí a mládeže a které jsou ve velmi špatném stavu. Dále představil, že ODS nechce svazovat dotace sdružením dětí a mládeže účelovostí a slíbil pěti až desetiprocentní růst objemu dotací ročně. ODS má dále ve volebním programu statut veřejného činitele pro vedoucí. Zákon o mládeži nevidí ODS jako svoji prioritu.

     Ing. Šojdrová slíbila, že se pokusí najít prostředky na rekonstrukci objektů z FDM. Chce, aby MŠMT dohlíželo na plnění projektů, díky kterým byly sdružením dětí a mládeže předány objekty z FDM, tedy na využívání těchto objektů. Dále podporuje manifest rozumné centralizace dotací, vydaný ČRDM. I ing. Šojdrová souhlasí s tím, že zákon o mládeži musí být vytvořen s představami občanských sdružení, aby jim pomáhal.

     RNDr. Martin Bursík je pro obligatorní nárok sdružení dětí a mládeže na dotace za splnění určitých podmínek. Pouze jednoletá perspektiva dotací, kterou před tím zmínila již i paní ministryně, ztěžuje sdružením dětí a mládeže dlouhodobé plánování. Dr. Bursík je zastáncem toho postupně vytlačovat systém dotací systémem daňových asignací.

     Vystoupila i ing. Jana Vohralíková, která byla dlouholetou předsedkyní ČRDM a nyní pracuje na Ministerstvu informatiky. Doporučila ve volebních programech stran sledovat nejenom jejich vztah k dětem a mládeži, ale i k neziskovému sektoru. Zmínila čtyři důležité kroky: 1. otevřený prostor, 2. stát by měl vydefinovat veřejnou prospěšnost, což by umožnilo víceleté projekty (stát v podstatě kupuje služby sdružení dětí a mládeže, takže by nemělo jít o formu dotací). 3. statut dobrovolníka (certifikát, který by poskytoval výhody třeba při přijímacím řízení na školy či hledání zaměstnání).

     Ing. Vohralíková zmínila i pilotní projekt, který připravuje Ministerstvo informatiky, kterým je registr neziskových organizací na portálu veřejné správy. Ten by např. snížil administrativu při podávání různých dotací, snížil by nutnost stále opakujícího se doplňování různých příloh, protože to vše by bylo dostupné právě v tomto registru.

     Dále vystoupila ing. Bartoňová – ředitelka odboru mládeže MŠMT. Představila společný projekt s Ministrem informatiky, podle nějž budou informační centra mládeže podporovány Ministerstvem informatiky. Dále zmínila, že odbor mládeže je na MŠMT nejmenší, ale je stejně důležitý, jako ostatní, protože každé dítě nejenom chodí do školy, ale má také svůj volný čas. Nyní odbor mládeže připravuje nový návrh pravidel pro poskytování dotací.

     V diskusi vystoupili dále Ondřej Pohanka a Martin Vaclík, který vyjádřil obavu, aby se peníze na děti a mládež neztratily na krajích. Ministryně Buzková jej ujistila, že ona není pro přerozdělování dotací na kraje, protože by kraji mohly být využity jinak. Přesto kraje mají podíl na rozhodování o dotacích, protože jsou zastoupeny v komisích MŠMT, což reaguje na argument, že kraje mají blíž k menším organizacím lépe je znají.

     Zástupci ČRDM souhlasí s postojem ministryně Buzkové. S tímto názorem souhlasí i poslankyně Šojdrová, která zkonstatovala, že legislativně nelze zabezpečit, aby kraje nemohly použít přerozdělené peníze jinak, než na mládež.

     V diskusi dále vystoupili Zdeněk Pšenica, Vladimír Kubát a Jiří Tomčala. Pan Kubát hovořil o zákonu o mládeži, rád by v něm viděl povinnost krajů podporovat děti a mládež. Jiří Tomčala je zase pro víceúrovňové financování z úrovně státu, krajů a místní.

     Dále byla představena analýza ing. Michala Menšíka Z ní vyplynulo, že státní dotace v uplynulých letech klesaly a i když se od roku 1999 tento pokles stabilizoval a vykazuje mírný růst s stabilitu, přesto reálná část výše těchto dotací je nižší. Dvě největší sdružení Junák a Pionýr produkují pro stát ročně hodnoty 277.499.249,-- Kč a 116.544.392,-- Kč, které představují dobrovolnickou práci jejích vedoucích oceněnou na 50,-- Kč/hod jejich dobrovolnické práce pro děti v rámci svých sdružení – oddílů.

     Závěrem této analýzy je, že objem prostředků poskytnutých MŠMT v letech 1993 až 2005 stagnuje (vzhledem k rozpočtu ČR). Na jednoho člena organizace sice připadá nominálně o 0,19% prostředků více (cca 1,50 Kč), reálně však o 43,85% méně (cca 559,-- Kč). Jednomu členu organizace můžeme z peněz odboru pro mládež MŠMT zajistit v roce 2005 přibližně poloviční servis s porovnáním s rokem 1993.

     Dále byla řeč o zákonu č. 198 o dobrovolnické službě. Ten se bohužel netýká sdružení dětí a mládeže, protože jde o členy těchto organizací.

     Po přestávce na občerstvení pokračoval program informací ředitele odboru pojištění Generali pojišťovny a.s. ing. Petra Hájka o plnění pojistných smluv na úrazové pojištění a bilanci této pojišťovny, která s ČRDM spolupracuje např. i na poli podpory Bambiriády.

     Ing. Bartoňová dále informovala o přípravě nové koncepce dotací. Řeč byla o připomínkování nového občanského zákoníku a o strukturálních fondech EU v období 2007 – 13, zejménja operačního programu vzdělávání. Dále byla řeč o Bílé knize a to o participaci, informacích pro mládež, dobrovolných aktivitách a lepšímu porozumění mládeži.

     V diskusi vystoupila i senátorka Gajdošová, která také podporuje memorandum přiměřené centralizace a dále hovořila o kvalitě života, kterou je nutno učit v dětství.

     V dalším diskusním příspěvku jsme se dozvěděli, že letos se bude Bambiiráda konat od 25. do 28. května 2006 ve 26 městech. Ve 14 hodin potom setkání skončilo.

  • Autor: Fuček Miloslav
  • Datum publikace: 23.01.2006
  • Článek zařazen do: Vedoucí
  • Počet komentářů ke článku: 0 přidat komentář
  • Článek si přečetlo 3531 čtenářů

    Sdílet na Facebooku

© Stránka vygenerována za 0.0031 sec. | Aktuálně máme v databázi 8398 článků
práva na články náleži jejich autorům, provozovatel magazínu nenese žádnou zodpovědnost za škody způsobené prohlížením těchto stránek.
Magazín provozuje ICOK (administrátor Miloslav Fuček)
http://icok.icok.cz | http://wwww.mfsoft.cz

Bazény na míru | Bennewitzovo kvarteto | Lady XL Fashion | Optika v Praze | Světové brýle.cz | Inspiro ERP systém | Bezpečnostní poradce | Fass-Hasicí technika | Dukla - Atletika | Dukla Praha