Indonéská provincie Nanggroe Aceh Darussalam vstoupila do širšího povědomí české veřejnosti na konci roku 2004, kdy se k břehům severní části indonéského ostrova Sumatra a dalších oblastí Jihovýchodní a Jižní Asie přihnala ničivá vlna cunami, která jenom v Indonésii zmařila životy více než 150 tisíc lidí. Přestože zprávy z Acehu po několik týdnů plnily přední stránky českého tisku, jeho pohnutá historie, islámská kultura a zvyky jeho obyvatel zůstávají stále poměrně neznámé.
U příležitosti ročního výročí této tragédie pořádá občanské sdružení Tenggara ve čtvrtek 12. ledna 2006 od 19 hodin v karlínském klubu Podsklepeno komponovaný pořad s názvem Putování neznámým Acehem, který tuto nesmírně zajímavou část indonéského souostroví přiblíží. Výtěžek ze vstupného bude určen na pomoc obyvatelům provincie.
Na programu pořadu bude několik krátkých přednášek s promítáním fotografií z Acehu před a po cunami a ukázka indonéského tanečního umění.
Acežskou kulturu, náboženství, rodinu a architekturu představí studentka antropologie Anna Žaludová, která provincii v roce 2001 navštívila. V současné době zpracovává indonéské sbírky Náprstkova muzea asijských, afrických a amerických kultur, které shromáždil cestovatel a lékař Pavel Durdík a připravuje výstavu na téma života a kultury obyvatel indonéského ostrova Nias.
Tomáš Petrů, spoluautor knihy Dějiny Indonésie, který se politické situaci v Acehu věnoval na stránkách českého tisku a vývoj posledních let několikrát komentoval také v rozhlasové stanici BBC, připravil návštěvníkům pořadu malý výlet do historie, který pomůže objasnit složitost postavení této těžce zkoušené oblasti v rámci indonéského unitárního státu.
O životě v Acehu po úderu cunami, humanitární a rozvojové pomoci, které sdružení Tenggara jeho obyvatelům doposud poskytlo a svých dojmech z cesty do provincie v průběhu uplynulého roku promluví Martin Točík.
Důležitým aktérem večera bude Pavel Durdík, polozapomenutý přítel Vojty Náprstka, který byl v letech letech 1878 až 1883 ve službách holandské koloniální armády jako lékař. Ze svého pracovního pobytu na Sumatře posílal dopisy s vtipnými postřehy o přírodních podmínkách, zvycích místních obyvatel a jejich houževnatém boji s holandskými kolonizátory.
Na obnovu této poničené části Indonésie, která bývá často označována jako země, kde nepřestala téct krev a slzy, budou moci návštěvníci přispět zakoupením vstupenky v různých hodnotách - bronzové za 60 Kč, stříbrné za 100 Kč nebo zlaté za 150 Kč.
Klub Podsklepeno sídlí na Karlínském náměstí 7, Praha 8 - Karlín. Ze stanice metra Florenc jezdí tramvaje číslo 8 a 24, výstup na první zastávce Karlínské náměstí. Odtud pěšky první ulicí ve směru jízdy doprava směrem na Karlínské náměstí. Klub Podsklepeno najdete za kostelem, vedle žlutě omítnuté budovy Domu dětí a mládeže Karlínské spektrum. Vchod do klubu je po pravé straně budovy.
Více informací o klubu Podsklepeno najdete na internetových stránkách www.podsklepeno.ddmpraha.cz .
Putování neznámým Acehem - čtvrtek 12. ledna 2005 - 19 hodin - Klub Podsklepeno
Sdílet na Facebooku
© Stránka vygenerována za 0.0031 sec. | Aktuálně máme v databázi 8398 článků
práva na články náleži jejich autorům, provozovatel magazínu nenese žádnou zodpovědnost za škody způsobené prohlížením těchto stránek.
Magazín provozuje ICOK (administrátor Miloslav Fuček)
http://icok.icok.cz | http://wwww.mfsoft.cz
Bazény na míru | Bennewitzovo kvarteto | Lady XL Fashion | Optika v Praze | Světové brýle.cz | Inspiro ERP systém | Bezpečnostní poradce | Fass-Hasicí technika | Dukla - Atletika | Dukla Praha