Z jihlavské Zoo se o víkendu ztratili dva vzácní kaloni. Jak k tomu došlo?
„Před časem přišel do jihlavské zoologické zahrady varovný dopis a dotazník z Evropské asociace zoologických zahrad a akvárii (EAZA) týkající se množících se případů krádeží zvířat. Hrdě jsme tehdy odpověděli, že u nás se (až na nějaké vodní želvy, které lidé do zoo i hojně přinášejí) dosud žádná zvířata neztratila. Dnes to bohužel již není pravda. Při pravidelné kontrole zvířat v africké vesnici Matongo ošetřovatelka zjistila, že chybí dva kaloni zlatí.“ Takto komentuje otřesný případ, který se udál v jihlavské ZOO tento víkend, zoolog RNDr. Aleš Toman.
Od roku 2003 obývají tito živočichové noktunárium v jedné ze stylových chýší v Africké vesnici Matongo. Mohou se v ní volně pohybovat. Návštěvníci také: po vstupu skrze hlavní dveře a těžký závěs, kterým živočichové sami nemohou prolétnout.
V loňském roce skupinu čtyř samců ze ZOO v Olomouci doplnily 3 samičky z anglické ZOO Chester a letos se ošetřovatelé poprvé radovali ze dvou mláďat těchto v přírodě kriticky ohrožených savců. Skupina tak čítala celkem devět zvířat. Radost však netrvala dlouho.
Jedno z letošních mláďat a dospělý samec se stali obětí lidské bezohlednosti a touhy vlastnit vzácného exotického tvora. „Zda krádež byla motivována klukovskou touhou vlastnit zajímavé zvíře, případně jej zpeněžit, či byla dílem posedlého chovatele specialisty, se policii jen stěží podaří odhalit. Pro nás však z tohoto případu plyne poučení, že je třeba volně přístupné expozice vybavit zabezpečovacím zařízením. Elektronika tak nahradí dříve používané mříže. Paradoxně však nebude vymezovat prostor pro chované zvíře a chránit návštěvníka, ale naopak chránit zvířata před nenechavými návštěvníky,“ dodává Toman.
Málokdo by přitom řekl, že tyto „létající myši“ pro laika na první pohled nerozeznatelné od našich netopýrů patří skutečně mezi nejvzácnější živočichy na zemi. V sedmdesátých letech totiž zůstalo na africkém ostrově Rodriguez v Indickém oceánu, odkud savci pocházejí, jen sto třicet kaloňů. Lidé se postarali o to, že z ostrova zcela zmizela původní vegetace, a kaloň zlatý se stal jedním z kriticky ohrožených druhů. Několik posledních volně žijících kaloňů ovšem v pravý čas odchytil slavný spisovatel a přírodovědec Gerald Durrell a založil jejich úspěšný chov ve své zoo na ostrově Jersey u Velké Británie. Původní porost na ostrově Rodriguez byl během let postupně obnoven a kaloňů začalo přibývat. Dnes je jich tu kolem tří tisíc. Vyhubením ohrožený druh se podařilo zachránit a každý úspěšný odchov je dalším krokem k zajištění jeho trvalé existence.
Jihlavská ZOO je jednou ze tří u nás, které kaloně chovají. Získat je při tom zdaleka nebyl jednoduchý proces. ZOO musela, tak jako u jiných vzácných druhů, prokázat, že má odpovídající chovatelské zařízení, vedení na odborné úrovni a dostatek prostředků na výživu.
Foto: Kaloň zlatý (Pteropus rodricensis) / archiv ZOO
Oficiální webové stránky ZOO Jihlava: www.zoojihlava.cz
Sdílet na Facebooku
© Stránka vygenerována za 0.0030 sec. | Aktuálně máme v databázi 8398 článků
práva na články náleži jejich autorům, provozovatel magazínu nenese žádnou zodpovědnost za škody způsobené prohlížením těchto stránek.
Magazín provozuje ICOK (administrátor Miloslav Fuček)
http://icok.icok.cz | http://wwww.mfsoft.cz
Bazény na míru | Bennewitzovo kvarteto | Lady XL Fashion | Optika v Praze | Světové brýle.cz | Inspiro ERP systém | Bezpečnostní poradce | Fass-Hasicí technika | Dukla - Atletika | Dukla Praha