V neděli 30. října 2005, tedy dnes, skončí ve většině evropských zemí užívání letního času.
Dnes si ve 03.00 hod. Středoevropského letního času (SELČ) posuneme hodiny na 02.00 hod. Středoevropského času (SEČ). Noc tedy bude o hodinu delší. Letní čas bude znovu zaveden v neděli 26. března 2006.
Letní čas používá většina evropských zemí, kromě Islandu, Běloruska, Grónska a některých norských ostrovů. Hlavním cílem zavádění letního času jsou ekonomické důvody, především úspory elektrické energie, které se dosahují delším využitím denního světla. Letní čas je pochopitelně záležitostí zemí mírného pásma, v tropickém pásmu a v polárních oblastech by změna času postrádala smysl.
Letní čas byl poprvé zaveden v roce 1908 v Nizozemí. Teprve v průběhu první světové války začali letní čas používat i ostatní evropské země. Rakousko-Uhersko, jehož součástí bylo i naše území, zavedlo letní čas poprvé ve válečném roce 1916 – v období od 1. května do 30. září. U nás však tento čas neměl dlouhého trvání. S ustanovením Československa bylo zavádění letního času zrušeno a v jeho obnovení nepomohly ani opakované návrhy a výzvy hospodářsko-živnostenské komory.
Začátkem čtyřicátých let 20. století přišla druhá světová válka, která s sebou přinesla opět potřebu značných úspor ve všech oblastech. A tak bylo v protektorátu Čechy a Morava znovu nařízeno zavádět letní čas. Tentokrát byl letní čas pravidelně používán až do roku 1949, kdy se jej rozhodla československá vláda po vzoru ostatních zemí natrvalo zrušit.
Určitou zajímavostí je, že v období od dubna 1940 do listopadu 1942 byl letní čas na území protektorátu používán nepřetržitě.
V polovině sedmdesátých let nastává celosvětová ropná krize, která opět nastolí potřebu zvýšených úspor elektrické energie. Členské státy Evropské unie proto v roce 1976 přijímají úmluvu o pravidelném zavádění letního času. Československo se k této dohodě připojuje o tři roky později. Od této doby je tak každou poslední březnovou neděli zaváděn v Evropě letní čas. Až do roku 1995 končilo užívání letního času v září, v roce 1996 byla poprvé platnost prodloužena o měsíc – na poslední neděli v říjnu.
Občas se mezi veřejností používá pro čas, který platí od listopadu do března, označení zimní. Jde však o nesprávný termín, neboť v tomto období platí pravý Středoevropský čas. Zimní čas, ale kdysi existoval. U nás byl zaveden pouze jednou, platil od 1. prosince 1946 do 23. února 1947 a byl o hodinu pozadu (!) oproti času středoevropskému.
Tomáš Bezouška
Sekce pro mládež
České astronomické společnosti
http://mladez.astro.cz
Sdílet na Facebooku
© Stránka vygenerována za 0.0029 sec. | Aktuálně máme v databázi 8398 článků
práva na články náleži jejich autorům, provozovatel magazínu nenese žádnou zodpovědnost za škody způsobené prohlížením těchto stránek.
Magazín provozuje ICOK (administrátor Miloslav Fuček)
http://icok.icok.cz | http://wwww.mfsoft.cz
Bazény na míru | Bennewitzovo kvarteto | Lady XL Fashion | Optika v Praze | Světové brýle.cz | Inspiro ERP systém | Bezpečnostní poradce | Fass-Hasicí technika | Dukla - Atletika | Dukla Praha