Dnes vám nebudu referovat o Gentoo 2005.0. Přišlo mi to až ve čtvrtek 25. srpna 2005. Podle instalační příručky udělám vlastní, pro vás zjednodušený návod. Je to vlastně odpověď na kritiku, kterou napsal Písmák. Pokud vás budou bolet oči, a telefonní seznam by byl pro vás zábavnější. Víte komu poděkovat.
Chtěl bych vás upozornit, že se jedná o velice zásadní zásah do systému a ne každý to musí zvládnout.
Vložte CD do počítače a restartujte jej. Běžte do BIOS (Del, F2, Esc, někdy F1, záleží to na typu zákl. desky) Pokud bude chráněný heslem, musíte vymazat CMOS paměť (Já nejčastěji vyndavám baterii na zákl. desce na 1 minutu, je to nejjednodušší a nejmírnější zásah, lze to udělat i jinak, ale je to složitější, naopak „čistší“). Pak jděte do pod-menu, kde se nastavuje bootovaní. Nejčastěji BOOT, nebo Advance Configuration, pokud byste to nemohli najít, tak se podívejte do manuálu k vaší zákl. desce. Nebo požádejte někoho zkušenějšího o pomoc. A tam nastavte, aby měla mechanika CDROM přednost před diskem. Většinou to vypadá takto:
1. CDROM
2. FDD
3. HDD
nebo takto:
CDROM, FDD, HDD
To jak se BIOS ovládá, naleznete buď po straně nebo dole na obrazovce při nastavování. Samozřejmě také v manuálu k zákl. desce.
!!!!! Pozor!!! Některé straší počítače nepodporují bootovaní z cd, pouze z diskety. Zde je velice ztížena práce. Takže budete muset vytvořit bootovací disketu k dané distribuci. To uděláte nástrojem rawrite který bývá nejčastěji na CD s instalací Linuxu. Bude tam k tomu readme. Některé distribuce nepodporují diskety, potom máte smůlu.
To je pouze Bootování, nyní je důležité jakou distribuci jste se rozhodli použít. Začátečníkům doporučuji vždy Mandrivu. Je to opravdu velice intuitivní distribuce, která má dle mého názoru mnohem jednodušší instalaci než Windows XP. Její výhodou je to, že se jedná o plně grafickou distribuci se skvělým nástrojem na rozdělování disků. Je založena na populární komerční distribuci Redhat, s níž má společného správce balíčků (Programů a knihoven).
Budu se zde zabývat především Mandrivu (nebo starším Mandrakem). Je to desktopová distribuce (kancelářská práce, multimédia, hry apod.), ale dá se použít i jako serverová (to všechny Linuxy), ale to nedporučuji. Pro Mandrivu je typická grafická instalace, grafické prostření KDE a Gnome, balíčkovací nástroj Urpmi, ovládací centrum (velice přehledné, dle mého lepší než Ovládací panely v M$ Windows)
Instalace:
Doporučuji nechat jej nastartovat v normálním režimu, expertní a textový režim nejsou tak uživatelsky přívětivé. Musíte souhlasit s licenčními podmínkami, vybrat si úroveň bezpečnosti a zadat jméno nebo email uživatele zabývajícího se bezpečností. Nastavení rozložení kláves, rozdělení disku (článek Linux pro začátečníky 6.díl), vybrat balíčky, které nepotřebujete, dále to bude chtít heslo uživatele ROOT a vytvoření nového uživatele. Poté vám nainstaluje zavaděč systému (to se děje automaticky). Nastavení která vám to nabídne k editaci, si nastavte podle toho, co potřebujete (monitor, zavaděč apod) . Instalátor vám později oznámí, že je nainstalováno v pořádku a aby jste vyndali médium. To učiňte a restartuje se vám počítač. Poté by již neměl být problém se zavedením operačního systému. Více podrobně to neumím. A hlavně Mandriva není tak složitá, s tou si poradí opravdu každý.
Sdílet na Facebooku
© Stránka vygenerována za 0.0042 sec. | Aktuálně máme v databázi 8398 článků
práva na články náleži jejich autorům, provozovatel magazínu nenese žádnou zodpovědnost za škody způsobené prohlížením těchto stránek.
Magazín provozuje ICOK (administrátor Miloslav Fuček)
http://icok.icok.cz | http://wwww.mfsoft.cz
Bazény na míru | Bennewitzovo kvarteto | Lady XL Fashion | Optika v Praze | Světové brýle.cz | Inspiro ERP systém | Bezpečnostní poradce | Fass-Hasicí technika | Dukla - Atletika | Dukla Praha