Rubriky

Vyhledávání v článcích
Co hledáte ?



Provozuje:
icok


ikonka partnera
ikonka partnera
Dnes má svátek Albert je čtvrtek 21.11.2024



Novinky





Magazín eKamarád vás vítá
Přinášíme vám zpravodajství ze světa dětí a mládeže. Chcete se i vy podělit s ostatními o své zkušenosti či nějak pobavit naše dětské čtenáře? Není nic jednoduššího. Přidejte se do naší kamarádské rodiny a napište nám na email redakce8(Z)ekamarad.cz
(Místo (Z) napište @).

Tipy na prázdniny a nejenon na ně

Do třetice přinášíme pár tipů nejenom na prázdniny, ale i na podzim.

JAK SE PRAHA BAVILA
Září 2005 – únor 2006

     Rozsáhlá výstava přibližuje všechny typické i méně známé formy zábavy Pražanů od konce 18. století až do počátku 20. století.

_______________________________________________

5) STÁLÉ EXPOZICE

HLAVNÍ BUDOVA MUZEA NA FLORENCI

Kontaktní údaje:
Na Poříčí 52, Praha 8
Tel.: 224 816 773
www.muzeumprahy.cz
e-mail: muzeum@muzeumprahy.cz
Otevřeno denně mimo pondělí 9:00 – 18:00 hodin

     Stálá expozice nabízí seznámení s historií pražského prostoru od pravěku po sjednocení historických pražských města v roce 1784. Její prohlídka vám umožní nahlédnout do kulturních, politických a hospodářských dějin města, přiblíží vám ale i každodenní život  jeho obyvatel v časech klidných i dobách válečných.

     Mezi vystavenými exponáty nechybí nejen umělecké skvosty- plastiky anonymních gotických mistrů, sochu Herkula od A.de Vries, jednoho z největších umělců na dvoře Rudolfa II., obrazy Karla Škréty, originál Mánesovy kalendářní desky ze Staroměstského orloje, ale i předměty běžné denní potřeby, předměty spojené s prací a zábavou, životem soukromým i veřejným.

     Langweilův model Prahy je jedním z nejzajímavějších a nejznámějších exponátů pražského městského muzea. Byl zhotoven Antonínem Langweilem ve 20.a 30.letech 19. století z papíru na ploše cca 20m2. Zobrazuje více než 2000 budov historického jádra Prahy ještě před asanačními zásahy konce 19. století.

MUZEUM PODSKALSKÁ CELNICE NA VÝTONI

Kontaktní údaje:
Rašínovo nábřeží 412, Praha 2
Tel.: 224 919 833
www.muzeumprahy.cz
e-mail: muzeum@muzeumprahy.cz
Otevřeno denně mimo pondělí 10:00 – 18:00 hodin

      Budova z 16. století je posledním zbytkem starobylé vesnice Podskalí, obývané obchodníky se dřevem, voraři a rybáři. V celnici se vybíralo clo ze dřeva, plaveného po Vltavě – z vorů se vytínaly klády. Dnes je v celnici malé muzeum, věnované dějinám zaniklého Podskalí, životu jeho obyvatel – „lidí od vody“ a vltavské voroplavbě, která zanikla po dvou staletích až v roce 1960. Další část expozice zachycuje historii nákladní a osobní lodní dopravy na Vltavě. Návštěvník nahlédne do zmizelého světa „šífařů“ a jejich dřevěných lodí, tažených proti proudu koňmi, seznámí se s počátky vltavské paroplavby a s historií Pražské paroplavební společnosti, jejíž lodě brázdí hladinu Vltavy od r.1865 dodnes.

     Kromě množství historických fotografií a dokumentů uvidí zájemce např.originální nástroje, používané při stavbě vorů, model vorového pramene a model prvního českého parníku Bohemia z roku 1841. Další model zachycuje podobu Podskalí, jakou mělo kolem roku 1870. Unikátním exponátem je bezesporu dvojice původních vesel z voru. Jsou stará asi 120 let a byla náhodně objevena při nedávné rekonstrukci celnice. Milovníky vltavské historie a lodní dopravy potěší pestrý výběr publikací a pohlednic, jejichž nabídku průběžně rozšiřujeme. Po prohlídce muzea je možno se občerstvit v hostinci, který svým zařízením a výzdobou připomíná dobu, kdy zde byla proslavená vorařská hospoda U Koppů. 

     MÜLLEROVA VILA

Kontaktní údaje:
Nad Hradním vodojemem 14/642, Praha 6 - Střešovice
Tel.: 224 312 012
e-mail: vila.muller@muzeumprahy.cz
www.muzeumprahy.cz
Otevřeno út, čt, so, ne (prohlídky v 9.00, 11.00, 13.00, 15.00, 17.00 hodin)

     Müllerova vila v Praze byla navržena vídeňským architektem moravského původu Adolfem Loosem (1870-1933) a postavena pro rodinu stavebního podnikatele Františka Müllera, spolumajitele dvou významných českých stavebních firem Müller a Kapsa v Plzni a Praze v letech 1929-1930. Adolf Loos zde realizoval svou koncepci obytného prostoru známou pod názvem RAUMPLAN. Jde o prostorový útvar založený na principu rozdílnosti výšek jednotlivých místností, které ukládá kaskádovitě kolem centrální osy domu. Každá místnost dostává svůj vlastní rozměr přizpůsobený své funkci a stupni intimity.

  • Autor: Redakční poštou
  • Datum publikace: 28.07.2005
  • Článek zařazen do: Kultura
  • Počet komentářů ke článku: 0 přidat komentář
  • Článek si přečetlo 3767 čtenářů

    Sdílet na Facebooku

© Stránka vygenerována za 0.0026 sec. | Aktuálně máme v databázi 8398 článků
práva na články náleži jejich autorům, provozovatel magazínu nenese žádnou zodpovědnost za škody způsobené prohlížením těchto stránek.
Magazín provozuje ICOK (administrátor Miloslav Fuček)
http://icok.icok.cz | http://wwww.mfsoft.cz

Bazény na míru | Bennewitzovo kvarteto | Lady XL Fashion | Optika v Praze | Světové brýle.cz | Inspiro ERP systém | Bezpečnostní poradce | Fass-Hasicí technika | Dukla - Atletika | Dukla Praha