Tentokrát se budeme zabývat možnostmi trasportu raněného. První pomoc končí tím, když zraněného předáme lékaři.
Transport zraněného
Při transportu zraněného je třeba zvážit možnosti vzhledem k druhu poranění a počtu zachránců.
Transport jedincem. Tento případ by měl být ojedinělým případem, protože na túru by se mělo chodit nejméně ve třech. Předpokládejme tedy, že půjde o kratší vzdálenost. Jsou v zásadě dvě možnosti. Je-li postižený lehčí a zachránce je dostatečně silný, je možno jej nést na zádech. To je možné např. je-li zraněné dítě a je-li zachráncem dospělý. Rovněž musí jít o zranění, které tento transport umožní, tzn. nesmí být v bezvědomí nebo mít nějakou těžší zlomeninu či být v poúrazovém šoku. Pokud tato situace nastane a nebo pokud dojde k tomu, že zachránce postiženého neunese, je nutné vytvořit provizorní nosítka. Tyto je možno vytvořit z dvou dostatečně silných klacků. Spojíme je buď bundami, dekou nebo jiným oblečením a umístíme na ně postiženého. Zachránce pak uchopí jeden konec nosítek a za ten nosítka táhne. Druhý konec klouže po zemi. Tento transport je namáhavý a obtížný.
Transport dvěma osobami. Tato situace umožňuje při transportu na větší vzdálenost zhotovit stejná nosítka jako v předchozím případě. Potom jeden zachránce nese nosítka za jeden konec a druhý zachránce za druhý konec. Je-li terén dostatečně schůdný a případně z kopce, je možno postupovat jako v předchozím případě s tím, že se oba zachránci střídají. Je-li postižený lehký a umožňuje-li to jeho zranění, může být nesen oběma zachránci střídavě na zádech. Pro transport na kratší vzdálenost lze vytvořit z rukou sedačku, na které je možno postiženého nést.
Transport více osobami. Techniky tohoto transportu jsou stejné jako v předchozích případech s tím, že se může střídat více zachránců, což je výhoda a transport raněného postupuje rychleji. Je zde i možnost, že jeden ze zachránců běží napřed pro pomoc.
Vždy musíme při volbě transportu přihlížet k zranění postiženého. Hrozí-li poúrazový šok, musí být postižený transportován v protišokové poloze, je-li postižený v bezvědomí, je nutné, aby byl při transportu ve stabilizované poloze. Jde-li např. jen o podvrtnutý kotník, je možné postiženého transportovat např. na zádech. Někdy je vhodnější nechat postiženého na místě a přivolat pomoc k němu. Tyto okolnosti je třeba vždy zvážit. Vždy je však nutné, aby u postiženého zůstal alespoň jeden ze záchranců. Je jasné, že je např. rychlejší než transportovat ve dvou postiženého po silnici do obce, která je třeba vzdálena dva kilometry nebo více, je rychlejší pro pomoc doběhnout. Tato pomoc může přijet autem za velice krátkou dobu.
Sdílet na Facebooku
© Stránka vygenerována za 0.0027 sec. | Aktuálně máme v databázi 8398 článků
práva na články náleži jejich autorům, provozovatel magazínu nenese žádnou zodpovědnost za škody způsobené prohlížením těchto stránek.
Magazín provozuje ICOK (administrátor Miloslav Fuček)
http://icok.icok.cz | http://wwww.mfsoft.cz
Bazény na míru | Bennewitzovo kvarteto | Lady XL Fashion | Optika v Praze | Světové brýle.cz | Inspiro ERP systém | Bezpečnostní poradce | Fass-Hasicí technika | Dukla - Atletika | Dukla Praha