Petr Kmoch je autorem aktualizované učebnice informatiky pro střední školy, kterou vydalo nakladatelství Computer Press.
Učebnice Petra Kmocha vydaná nakladatelství Computer Press, probírá zadané téma opravdu pořádně. Tam, kde to jde se snaží i o univerzálnost informací, což je plusem. Bohužel naše školství se ve velké míře zaměřuje na monopol firmy Microsoft a tomu je samozřejmě přizpůsobena i učebnice.
Úvod pojednává o důležitosti informatiky dnes, ale hlavně v budoucnu. Druhá kapitola se věnuje důkladně hardweru a to i historicky, je zde např. zmínka o ručních scannerech, se kterými se dnes už asi těžko setkáme. Metodicky je ale dobře, že se o nich studenti dozvědí, aby viděli, jak jde kupředu vývoj.
Třetí kapitola se zabývá programy – operačními systémy, organizaci dat v počítači a prací v grafickém uživatelském rozhraní.
Čtvrtá kapitola seznamuje s Windows, včetně jejich historického vývoje a rozdílů mezi jejich předchůdcem DOSem a pátá kapitola se specializuje na Windows 2000, které Microsoft v rámci posílení svého monopolu na českém trhu, pod záminkou charity, dodává nejčastěji do našich škol. Windows se tedy ve škole naučíte a pokud budete chtít přejít na stabilnější Linux, který můžete mít zadarmo, musí se z vás stát bohužel samouci.
Šestá kapitola je již universálnější a věnuje se textovým procesorům, kterých nabízí celou škálu. Vedle komerčního Wordu tak OpenOffice či T602 a další. Obdobně je na tom sedmá kapitola s tabulkovými procesory.
V osmé kapitole se studenti seznámí s databázemi. Devátá kapitola se věnuje kancelářským balíkům. O nich je zde pouze stručná zmínka s rekapitulací toho, jaké jsou a co nabízejí.
Desátá kapitola se věnuje grafice, tedy grafickým editorům a DTP. Jedenáctá kapitola je zaměřena na multimédia. Krátká dvanáctá kapitola vás naučí instalovat programy.
Třináctá kapitola je úvodem do programování, které ale nakonec končí pouze u Excelu a jeho maker. Podrobněji jsou zde ev 14. kapitole probrány lokální počítačové sítě.
Od 15. kapitoly se učebnice věnuje Internetu. Přímo v 15. kapitole se seznámí studenti s historií a vývojem Internetu, s tím, co to vlastně Internet je, jak k němu získat přístup a jak ho lze využít. Závěr této kapitolky se věnuje tomu, jak nabídnout Internetu své informace a jak si vytvořit svoje prezentační stránky pro Internet. Tomu je ale věnována pouze jediná stránka, takže jde pouze o teoretické informace o tom, v čem je možno stránku vytvořit.
16. kapitola se věnuje ochraně dat, 17. kapitola počítačovým virům, tedy věcem, které s Internetem úzce souvisí. 18. kapitola zmiňuje softwarové zákony a počítačové pirátství. Závěr učebnice se věnuje hygienickým aspektům práce s počítačem.
Sdílet na Facebooku
© Stránka vygenerována za 0.0032 sec. | Aktuálně máme v databázi 8398 článků
práva na články náleži jejich autorům, provozovatel magazínu nenese žádnou zodpovědnost za škody způsobené prohlížením těchto stránek.
Magazín provozuje ICOK (administrátor Miloslav Fuček)
http://icok.icok.cz | http://wwww.mfsoft.cz
Bazény na míru | Bennewitzovo kvarteto | Lady XL Fashion | Optika v Praze | Světové brýle.cz | Inspiro ERP systém | Bezpečnostní poradce | Fass-Hasicí technika | Dukla - Atletika | Dukla Praha