O tom, kdom je odpovědný za výchovu dětí a za děti samotné, se dostv často diskutuje. Jsou to rodiče, škola nebo stát? Co si o tom myslíte vy?
Otázka odpovědnosti za výchovu a děti vůbec, je otázkou klíčovou. Jejím vyřešením se vyřeší spousta problémů, které vznikají v této společnosti. Například nedávný, kdy se žáci odmítají přezouvat ve školách a někteří rodiče se bouří, když jsou za to školou postihovány či k tomu donucováni. Například si o tom můžete přečíst zde.
Odpovědný může být pouze jeden, který nese hlavní zodpovědnost. Tak jako je je v podniku jediný ředitel, v armádě jediný přímý nadřízený apod. Jde tedy o to, určit, kdo to je, protože dost rodičů poukazuje na svá práva a běží si stěžovat, sotva se někdo ve škole na jejich dítě jenom křivě podívá, ale k zodpovědnosti za to, co jejich potomek udělá, se staví zády a argumentují, že za to může škola, kde dítě tráví více času než doma.
Já osobně bych byl pro odpovědnost rodičů. Ti se o ni mohou dobrovolně podělit s institucemi k tomu určenými. Obdobně by to mohlo fungovat i se vzděláváním, jehož garantem je sice stát, ale není problém,a by rodiče učili dítě sami a ono si pouze složilo státem předepsané zkoušky. A nebo může dítě učit soukromý učitel. Tyto obě forma samozřejmě vyjdou dráž, než vzdělávání ve škole, ale pokud na to někdo má, proč mu v tom bránit.
Pokud se týká výchovy, má hlavní pravomoce rodič. Záleží na něm, zda je deleguje např. i na školu, která mu v tom může být nápomocna. Pokud tak ale neučiní, nemůže se na ni odvolávat, pokud jde o zodpovědnost. V současné době totiž škola nemá prakticky žádné výchovné prostředky k výchově. Výchova bez trestů u většiny dětí nejde, a škola nemá pravomoc žádného trestu. Může pouze oznámit přestupek rodičům formou poznámky.
Nebylo by tedy na škodu, kdyby při zápisu rodiče sepsali se školou jakousi smlouvu, kde by bylo vymezeno, zda požadují pouze vzdělávání nebo také výchovu dítěte a k tomu účelu delegují škole i výchovné pravomoci. Pokud se rozhodnou pouze pro vzdělávání, nesou i nadále plnou zodpovědnost oni, obdobně, jako ji mají za dítě, když jde do knihovny nebo nakoupit do samoobsluhy. Pokud tam něco rozbije, musí to rodiče uhradit.
A ještě k tomu přezouvání. Je zajímavé, kolik nesmyslů si dokáží vymyslet hygienici, ale aby oni zakotvili povinnost přezouvání zákonem či vyhláškou, na to se nezmůžou. A hned by bylo po diskusi, při tom důvod k přezouvání je samozřejmě nejdůležitější právě z hlediska hygieny.
Proč například nemají problémy s přezouváním dětské oddíly v klubovnách? Protože tam si po sobě děti uklízejí samy, střídají se tam služby a tak si sami dbají na čistotu. Jenže ve škole to uklidí uklízečka. A kdo ji zaplatí, to už děti nezajímá. Prostě z cizího krev neteče. Jenomže ono tohle není cizí, ale je to i naše. To jsou peníze nás všech, daňových poplatníků.
Sdílet na Facebooku
© Stránka vygenerována za 0.0031 sec. | Aktuálně máme v databázi 8398 článků
práva na články náleži jejich autorům, provozovatel magazínu nenese žádnou zodpovědnost za škody způsobené prohlížením těchto stránek.
Magazín provozuje ICOK (administrátor Miloslav Fuček)
http://icok.icok.cz | http://wwww.mfsoft.cz
Bazény na míru | Bennewitzovo kvarteto | Lady XL Fashion | Optika v Praze | Světové brýle.cz | Inspiro ERP systém | Bezpečnostní poradce | Fass-Hasicí technika | Dukla - Atletika | Dukla Praha