Co si myslíte o kázni? Je potřeba i v dnešní době, nebo je to přežitek minulosti, který padá s demokracií?
Dříve byly na základních školách určité zvyklosti, které se dnes považují za zbytečné. Patřilo mezi ně např. korzování o přestávkách po chodbách, které, jak jsem se dočetl, už dnes není. Žáci si mohou o přestávkách dělat, co chtějí. Případně navštěvují školní bufety, která před dvaceti až třiceti lety také na základních školách nebyly.
Školní bufet, to je panečku vymoženost. Děti si nemusí nosit z domova svačinu a tam si ji koupí. Jenže to má své háčky, o kterých se už píše. Je to motivem ke krádežím, protože děti z chudších rodin si tu svačinu pořád nosí z domova, protože to vyjde levněji. A ti bohatší se zde triumfují, kdo si koupí dražší svačinu.
Není to tak dávno, co se uvažovalo o zavedení školních uniforem, aby se smazaly rozdíly mezi bohatými žáky, kteří chodí do školy oblékaní luxusně a chudými žáky, kteří chodí oblékaní levněji. A nyní se to umocní zavedením školních bufetů. Při tom ty uniformy nejsou dobrý nápad, protože vedou k anonymitě, kterou dokáží někteří žáci výtečně zneužít.
Korzování po chodbě jsme bral jako výchovu ke kázni. Samozřejmě jako dítě jsme se z toho také snažil občas ulít, ale je to aspoň nějaký pohyb, kterého mají dnešní děti zatraceně málo. Školní bufety nám pak pomohou dohnat náskok západu v otylých dětech.
Mnohdy mi ale z diskusí lidí připadá, že kázeň se dnes považuje za přežitek. Že dnes je nejdůležitější mít široké lokte.
Dříve se kázeň učila jak na základní škole, tak následně v menším měřítku na střední škole a pak hlavně muže to čekalo na vojně. Škola dnes kázeň nevyžaduje, povinná základní vojenská služba je zrušena. Jenže kázeň potřebujeme i v životě a to jak doma v rodině, tak třeba i v práci.
Pracovní kázeň v naší republice je hodně malá, o čemž svědčí velmi malá produktivita práce. Většina lidí 20 až 40% prolelkuje. A to se traduje z dob komunismu, kdy to bylo normální. Normální proto, že byla práce povinná a všichni museli být zaměstnaní. A to i třeba jenom formálně, když pro ně nebyl dostatek práce. Tak se pro ně musela práce vymyslet.
Dnes už u nás komunismus není, ale přesto některé jeho přežitky přežívají a snadno se dědí z generace na generace. Tyto návyky dnes už přebírají lidé, kteří pomalu ani komunismus nezažili.
Co je příčinou? Že demokracii nahrazuje anarchie a ta opovrhuje kázní. A tak by mnozí lidé chtěli pracovat jako za komunismu, ale brát peníze jako v kapitalismu.
Osobně si myslím, že výchova ke kázni je velice důležitá. A právě v dětství, aby se dětem zažila do krve a aby byly schopni k ní vychovávat vlastní děti. Člověk, který se sám neumí ukáznit, totiž není schopen vychovávat druhé.
Sdílet na Facebooku
© Stránka vygenerována za 0.0033 sec. | Aktuálně máme v databázi 8431 článků
práva na články náleži jejich autorům, provozovatel magazínu nenese žádnou zodpovědnost za škody způsobené prohlížením těchto stránek.
Magazín provozuje ICOK (administrátor Miloslav Fuček)
http://icok.icok.cz | http://wwww.mfsoft.cz
Bazény na míru | Bennewitzovo kvarteto | Lady XL Fashion | Optika v Praze | Světové brýle.cz | Inspiro ERP systém | Bezpečnostní poradce | Fass-Hasicí technika | Dukla - Atletika | Dukla Praha