Dnešní téma se bude zabývat dostupností Internetu dětem. Ten, jak známo je díky dlouhému monopolu Českého Telecomu málo rozvinut a druhou brzdou jeho rozvoje je jeho zdražení o 14% na DPH.
Ceny za Internet jsou u nás stále vysoké a to rozvoj Internetu brzdí. Při tom s penězi se někde doslova mrhá. Příkladem může být projekt Internet do škol, kde se utratilo nehospodárně obrovské množství peněz. Pomohl sice pár zeleným školám, ale vše se dalo pořídit výrazně levněji. Vždyť Český Telecom, který konektivitu školám poskytl a to s 50% slevou, je i tak výrazně dražší, než za kolik by toto připojení v zakázce takto velkého objemu poskytli jiní poskytovatelé Internetu.
Kde se jinde mohou dostat děti na Internet? Určitě v knihovnách, kde je připojení dotováno obcemi, takže je téměř zadarmo. Některé děti mají Internet doma. Pokud mají doma pevný telefon a počítač, není problém se připojit. Druhou otázkou je tu poměr cena:výkon. Přesto ale pro lidi, kteří se připojují jen občas, je modemové připojení stále nejvýhodnější.
Rodiny, kde využívají Internet více mohou využít buď služeb kabelové televize či ADSL, které se při větším objemu přístupu na Internet vyplatí a je relativně cenově dostupné i pro rodinu. Při tom, kolik peněz většina rodin utratí za zbytečnosti, to zase tolik drahé není a úplně chudých rodin je u nás opravdu málo.
Obecně nejdražší je připojení prostřednictvím internetových kaváren. To je ale logické, protože někdo musí zaplatit obsluhu, údržbu počítačů, nájem prostor, spotřebný elektřiny a další náklady.
Samostatnou kategorie pak tvoří další zařízení, jako například
Internetstudiom pro děti a mládež, které jsou nekomerčního charakteru, mají obsluhu dobrovolnickou na jsou tedy schopny dětem a mládeži nabídnout ralativně dobrou cenu. Vzhledem k tomu, že silnější konektivita je ale zatím (s vyjímkou Bluetone) stále dost drahá, po změně DPH zdražila o 14%, dostávají se takováto zařízení do problémů. Ony totiž zdražily úplně všechny služby, které jsou k provozování takového zařízení třeba - elekřina i všechy služby spojené s nájmem.Děti mají na Internet přístup ve škole. Jde o to, v jakém množství. O sobotách a nedělích jsou školy většinou zavřené, v tyto dny bývají zavřené i knihovny a z důvodu velkého nedostatku peněz je v tuto dobu (s výjimkou jedné až dvou sobot v měsíci) zavřeno i naše internetstudio.
V minulých diskusích již byla řeč o tom, že většina dětí po Internetu nijak zvláště netouží a baví je spíše "pařby" her na počítačích. Těmto dětem tedy určitě přístup, který mají, postačí. Hůře jsou na tom ty děti, které mají na Internetu nějaký vážnější zájem, rády by děly vlastní stránky či vydávaly vlastní časopis. Pro ty je současná dostupnost Internetu jistě nedostatečná. Protože pokud mají Internet doma, ale jsou
připojeni přes modem, rodiče stejně z finančních důvodů jejich přístup na Internet regulují.Marťas k téma říká: "Já mám Internet doma, máme pevnou linku, takže pro mě je dostupný pořád. Dostanu se na něj i ve škole. Je ale fakt, že dost mých kamarádů je na tom s přístupem na Internet hůře.
Dostupnost školního Internetu by ale mohla být ještě větší. Kdyby učitelé ve školách založili občanské sdružení, kterému by škola internetovou učebnu bezplatně nebo za symbolický poplatek zapůjčila, mohlo by ho provozovat i o víkendech. Určitě by se našli dobrovolníci mezi mladými lidmi, kteří by jako vedoucí v takovém sdružení pracovali a pomáhali udržovat provoz internetové učebny, aby mohla být aspoň pro své členy otevřena i o víkendech. Toto sdružení by
mělo oproti zmíněnému Internetstudiu pro děti a mládež tu výhodu, že by prakticky nemělo provozní náklady. Probléme ale asi je, že by se mezi učiteli nenašel dostatek dobrovolníků, kteří by se zadarmo této činnosti věnovali a externího vedoucího by zřejmě nenechali jako dozor o víkendu ve škole samotného.Druhou možností by bylo, aby byla větší podpora podobných sdružení, jako je Informační centrum oddílů a klubů, které provozuje Informační centrum pro děti a mládež. Například, kdyby tato sdružení měla stejný nárok na výhody při nákupu software či připojení na Internet jako školy. Vždyť tato sdružení dělají to samé co školy, ale ještě ve větším rozsahu.
Pokud by mělo být takové internetstudio otevřeno déle, jistě by potřebovalo lepší finanční zázemí. Co já pamatuji, bylo ze začátku otevřeno od pondělí do neděle. Jenže dnes není dostatek spolehlivých dobrovolníků, kteří by jeho provoz utáhli. Při tom by se zde dala obsluha zajistit brigádnicky za poměrně malé částky.
Je smutné, že Internet je podporován tak málo celoevropsky. Podle mě by měl být místo ve vyšší daňové sazbě naopak zcela osvobozen od daně. Vždyť jeho rozvoj je ve všeobecném zájmu celé společnosti."
Bez problémů se na Internet dostane i Písmák: "Já chodím na Internet hlavně doma, ale ve škole taky. Ve škole se na něj dostanu bez problémů. Protože jsem v některých předmětech napřed, tak při nich můžu být na Internetu, abych se nenudil, když ostatní probírají to, co znám. Někdy se ale na tyhle předměty jdu podívat do vyšš
ích tříd, abych se něco přiučil. Jinak doma máme pevnou linku, takže můžu být na Internetu jak dlouho chci."Lukáš Zemek k tomuto téma dodává: "Nevím jak je to v jiných knihovnách, ale pokud se vydáte surfovat do knihovny na Mostecku, musíte být buď milionář nebo blázen. Hodina připojení vás vyjde na 60Kč (1min.=1Kč) a to bylo už před úpravou DPH. Je sice pěkné, že Internet v knihovně máme, ale za takovouto cenu, děkuji nechci. To si raději zajdu do internetové kavárny.
Na Internet mohu teoreticky i ze školy, čehož příliš nevyužívám, protože potřebuji mít připojený svoje PC se svými daty.
S připojením doma to je hodně špatné. Mám WiFi, ale hodně moc poruchové. Momentálně nejede vůbec. Takže využívám i služeb ČT.
Většina kolegů má doma počítanou linku (limit 1GB/měsíc) s rychlostí kolem 128kb/s."
Závěrem asi bude to, že dostupno
st Internetu je relativní a všichni víme, že např. zvýšením DPH o 14% se částečně zmenšila. Díky dlouhému monopolu Českého Telecomu byl rozvoj Internetu výrazně bržděn a proto jsme nyní v takové situaci, v jaké jsme.Sdílet na Facebooku
© Stránka vygenerována za 0.0027 sec. | Aktuálně máme v databázi 8398 článků
práva na články náleži jejich autorům, provozovatel magazínu nenese žádnou zodpovědnost za škody způsobené prohlížením těchto stránek.
Magazín provozuje ICOK (administrátor Miloslav Fuček)
http://icok.icok.cz | http://wwww.mfsoft.cz
Bazény na míru | Bennewitzovo kvarteto | Lady XL Fashion | Optika v Praze | Světové brýle.cz | Inspiro ERP systém | Bezpečnostní poradce | Fass-Hasicí technika | Dukla - Atletika | Dukla Praha