Kluci se setkávají s osobami, které tvořili v počátku klukovskou Katovnu a její historii. Kluci se již setkali s dvěma Velkými Katy, kteří jsou dnes již dospělí.
Kluci se vypravili za Filipem Čápem, který sice nebyl Velkým Katem, ale byl kronikářem a doporučil jim ho Míla Bartoš, který jim na něj dal i adresu. Filip je přijal a ukázal jim kroniky. Měl některé, které ještě neviděli. Když si je prohlíželi, dali za pravdu Mílovi, že je Filip psal velmi svědomitě.
Filip pamatuje pro kluky dosti důležité období a to období bezvládí v Katovně. To jim sice už dost podrobně popsal Míla Bartoš, ale Filip je o deset let mladší a tak na to měl zase trochu jiný pohled. V základních faktech se ale samozřejmě shodovali.
Filip znal osobně Pavla Kotase. Ten se stal Velkým Katem po Michalovi Zoubkovi a byl tak jedním z mála, kdo obhájil tuto funkci pro svoji ulici. Před tím se to povedlo pouze Milanovi Markvartovi z Katovské, který přebíral funkci po svém starším bratrovi Pepovi.
Filip psal kroniku Katovny už od roku 1980, kdy se stal Velkým Katem Radek Novák z Dominikánské. „Jeho vliv byl v té době veliký, Dominikánská ulice byly uznávanou ulicí, která měla dost osobností, které zasedaly v Malé a Velké Radě“, vyprávěl Filip. „Jediný Radek se ale dokázal prosadit do funkce Velkého Kata a později pak ještě Radek Baker, kterého asi znáte. Toho si ale vybral Pavel Kotas pro obnovení pořádku v Katovně.“
Filip vyprávěl o Radkovi Novákovi, který dokázal za svého působení Katovny zcela sjednotit. Ustaly sváry mezi ulicemi, uznávala jej i koalice ulic kolem Katovny. Však ti to měli k Dominikánské nejblíže a ačkoliv nebyli s v jedné koalici, panovalo mezi nimi většinou příměří. Tyhle dvě ulice proti sově bojovaly jenom výjimečně.
Po Radkovi, který byl ve funkci dva roky, ho vystřídal Filip Kopal. Ten pokračoval ve způsobu vedení Katovny. Místo bitev mezi ulicemi, je vystřídaly sportovní klání. Tuto Radkovu myšlenku Filip držel při životě. Sportovalo se v mnoha sportech. Nad fotbalem měla patronát Katovská, která řídila organizování klání mezi jednotlivými ulicemi. Samozřejmě v řízení ji pomáhali zástupci z jiných ulic, aby byla zaručena nestrannost, protože Katovská hrála také. O hokej se zase starala ulice Sportovní spolu s Kaplanovou. Kaplanova pak pomáhala ještě ulici Školské s šachy Ulice Hradební měla optimální podmínky pro soutěže v minikárách, tak si je vzala spolu s ulicí Nádražní na starost. O plavání se postarala ulice V zahrádkách s pomocí ulice U radnice. Ulice U zpovědny a Dušní za spolupráce s Dlouhou, se zase ujaly tenisu. Ulice Krátká a U hladomorny se věnuje zase atletice. O cyklo disciplíny se starala ulice mírová, o tenis ulice U špitálu o házenou ulice Stárkova.
Systém turnajů, který rozběhl Radek a který katováky zaujal, se udržel i po celou dobu působení Filipa. Za něj přibyly další sporty, Kovářská se začala věnovat stolnímu tenisu, ulice U zámku spolu s Dominikánskou přidali turnaj v košíkové. Ten byl natolik úspěšný, že pomohl do funkce Honzovi Raškovi, který Filipa po roce vystřídal.
Honza Raška byl zarytý sportovec a ve funkci se udržel celé tři roky. Uměl i velmi dobře jednat s dospělými, takže to byl rozkvět sportovišť, ale našel i lidi, kteří dodávali do soutěží pro kluky a holky zajímavé ceny.
Na Honzu dokázal navázat Viktor Látal z Katovské. Katovna byla v té době zaměřena sportovně. Sport byl v té době nejpopulárnější a vystřídal veškeré nesváry mezi ulicemi. Katovna byla v jednom z období největší slávy.
„V roce 1988 byl zvolen Velkým Katem Michal Zoubek z ulice U krysího potoka. Ten sportování podporoval také, ale odlišoval se tím, že propagoval i pátrání po historii Katovny. Oživil tedy v paměti Katovánů jména prvních Velkých Katů Vojty Procházky, Pavla Kovaříka a Lukáše Novotného. Zkoušel se hledat nový symbol Katovny, když zmizela Lukášova Velká Věž. Nikdo ale nic nevymyslel, až Pavel Kotas.
No Pavel také nic nového nevymyslel, ale našel v podzemních chodbách při svých pátráních Lukášovu Velkou Věž a to mu dopomohlo k funkci Velkého Kata. Za vlády Pavla se stále sportovalo, ale o to víc se pátralo po historii Katovny, protože kluky lákaly podzemní chodby. Strach z nich, který se objevil po Lukášově smrti, nyní pominul. Objevilo se hodně pátračských skupin z různých ulic, které začaly objevovat, že i z jejich ulice se dá jít do podzemí Katovny“, vyprávěl dále Filip.
Filip došel k vyprávění k období, které kluci již znali. Pavel Kotas náhle zmizel a všichni mysleli, že se utopil. Zvolen po něm byl Láďa Baker ze Střelničné. Katovnou to ale začalo vřít. Jejich symbol opět zmizel a Katovská a některé další ulice z její koalice neuznávali velkého Kata bez Velké věže.
„Jako první přestala pracovat Valá Rada“, vzpomíná Filip. „Část ulic z ní stáhla své členy. Po půl roce postihl tentýž osud i Malou Radu. A tak zákonitě muselo dojít k tomu, že když skončil Láďovi mandát, neměl kdo volit nového Velkého Kata. Ale ten už bez Malé Rady neměl žádné účinné možnosti vládnout Katovně.
Začaly vznikat nešváry, postupně se rušily jednotlivé sportovní turnaje. Rozpadala se struktura jejich řízení a odstupovaly z nich postupně jednotlivé ulice, jedna po druhé.“
V situaci totálního bezvládí v Katovně Filip předal psaní kroniky Jakubovi Ševcovi z Dominikánské. Sám už pak moc dění nesledoval. Měl před svatbou a věnoval se jiným věcem.
„S Kubou jsme se sešel asi až po pěti letech. U psaní kroniky vydržel, i když v tom období bezvládí toho moc nenapsal. Nic se v Katovně nedělo, mimo nesmyslných bitek. On raději se svými kamarády pátral po stopách Lukáše Novotného a Pavla Kotase. Nic převratného ale neobjevili.“
Kluci získali spojení i na Jakuba Švece. Psal kroniku ještě donedávna, mohl by tedy vědět další zajímavosti.
Jakým směrem se ubírat v pátrání dál? Jít navštívit Jakuba Švece? Nebo se pokusit sejít s Pepou, který vlastně Katovnu vymyslel? A nebylo by na čase se zase chvíli věnovat pátrání po historii ulic? Martina by docela lákala Dominikánská. Poradíte klukům? Na výběr máte tyto možnosti:
A: Navštívit Jakuba Švece
B: Zkusit se sejít s Pepou
C: Jít zkoumat do Dominikánské
Radit můžete hlasováním v anketě a to až do páteční půlnoci 28. 5. 2004.
Sdílet na Facebooku
© Stránka vygenerována za 0.0027 sec. | Aktuálně máme v databázi 8398 článků
práva na články náleži jejich autorům, provozovatel magazínu nenese žádnou zodpovědnost za škody způsobené prohlížením těchto stránek.
Magazín provozuje ICOK (administrátor Miloslav Fuček)
http://icok.icok.cz | http://wwww.mfsoft.cz
Bazény na míru | Bennewitzovo kvarteto | Lady XL Fashion | Optika v Praze | Světové brýle.cz | Inspiro ERP systém | Bezpečnostní poradce | Fass-Hasicí technika | Dukla - Atletika | Dukla Praha