Pálení čarodějnic patří k doposud velmi oblíbeným zvykům.
Filipojakubská nebo také Valpuržina noc z 30.dubna na 1.května je jednou z tajemných nocí, kdy prý mají temné síly větší moc než jindy. O půlnoci před sv. Filipem a Jakubem, kdy mohly zlé síly škodit lidem. Daly se také podle starobylých legend nalézt četné poklady, které této noci opouštěly podzemí. Ten, kdo se vydal poklad hledat, se musel vyzbrojit květem z kapradí, svěcenou křídou, hostií a dalšími ochrannými předměty. Lidé věřili, ž
Čarodějnice se před sabatem natíraly kouzelnými mastmi, které jim umožnily létat na košťatech. Při reji byla volena královna sabatu, která potom vládla hostině a tanci podle čarodějnického zvyku – pozpátku ! Hostina byla bohatá, měla však, pro člověka, několik nevýhod. Jídlo bylo bez chuti a hlad nezahnalo. Nesměl chybět ani kotel plný žab, hadů a podobné havěti. Na čestném místě byly vystaveny všechny možné jedy. Čarodějnice se tu proměňovaly ve vlky, psy a jiná zvířata a vyprávěli si, jak se jim, za dobu co se neviděly, dařilo pokoušet a trápit lidi.
Víra v nečisté síly, stará jako lidstvo samo, se časem proměnila v pověru, že ďábel může moc na zemi uplatňovat pouze prostřednictvím lidí - čarodějnic a někdy i čarodějů. Zvláště staré ženy bývaly často podezřívány že spojení s ďáblem a před uhranutím jimi se venkované bránili rozmanitými praktikami. Před
vrata domu i chlévu se položily narýpané drny, dříve, než mohla čarodějnice vstoupit dovnitř, musela všechna stébla přepočítat, což jí trvalo až do rána, kdy její moc pominula.Stavení se kropilo svěcenou vodou, před vrata a na dvůr se zapichovaly pruty a pichlavé trní, aby se čarodějnice poranila, na ochranu před nimi se zapichovaly i vidle a košťata, pod drn se dávalo vejce.
Existovala řada praktik, které měly umožnit čarodějnici vidět, případně potrestat. Lidé věřili, že ji lze zahlédnout v noci na křižovatce nebo opuštěném místě.
Čarodějnice však nebyly jen zlé, byly i dobré. Ty uměly zahánět nemoci a napravovat zlomeniny, vyznaly se v tajích přírody, věděly mnoho o působení rostlin, hub, kamenů, kovů, drahokamů, ale i barev a vůní. Jejich poznatky, někdy zdánlivě nesmyslné a bláznivé, přispěly mnohdy k užitečným vědeckým objevům. A tak stará "přírodní magie" ovlivnila lékařství, chemii, biologii a fyziku.
Ani tyto hodné "čarodějnice" to ale neměly lehké. Většina z nich se ve středověku stala obětí "honu na čarodějnice". Miliony nevinných žen byly odsouzeny a upáleny na hranicích po celé Evropě, ale i v Americe.
Na ochranu před zlými čarodějnicemi se na kopcích pálily ohně. Postupem doby se z ohňů stalo "pálení čarodějnic" - chlapci zapalovali košťata a vyhazovali je do výšky, prý proto, aby viděli čarodějnici létající na košťatech v povětří.
Největší obavu způsobovala filipojakubská noc, kdy se vesničané chránili především proti čarodějnicím, které očarovávaly a tak poškozovaly dobytek i úrodu. Hlavním účelem tohoto lidového svátku byl strach před neúrodou, ochrana hospodářství a dobytka.
Sdílet na Facebooku
© Stránka vygenerována za 0.0038 sec. | Aktuálně máme v databázi 8398 článků
práva na články náleži jejich autorům, provozovatel magazínu nenese žádnou zodpovědnost za škody způsobené prohlížením těchto stránek.
Magazín provozuje ICOK (administrátor Miloslav Fuček)
http://icok.icok.cz | http://wwww.mfsoft.cz
Bazény na míru | Bennewitzovo kvarteto | Lady XL Fashion | Optika v Praze | Světové brýle.cz | Inspiro ERP systém | Bezpečnostní poradce | Fass-Hasicí technika | Dukla - Atletika | Dukla Praha