Průzkumem toho, co si myslí děti o Internetu je v rámci JuniorIntenretu každoročně nomimačmí soutěž JuniorText. Co přinesla tato kategorie nového letos?
O JuniorTextu se většinou mluví méně, než o ostatních nominačních kategoriíích JuniorInternetu. I tato kategorie má svoji důležitost. Oproti loňsku zde došlo k výraznému rozdílu v soutěžících. JuniorText byl jedinou kategorií, v které dominovaly děvčata. Loni jich bylo přihlášeno 46 a chlapců pouze 27. Letos je chlapců trošku více, 33 a děvčat výrazně méně, pouze 16. Chalpci tedy mají co do účasti převahu ve všech kategoriích, i když v JuniorTextu je zastoupení děvčat procentuelně nejsilnější a tvoří zhruba třetinu soutěžících v této kategorii.
Vítěze této kategorie jsme už stručně představili v nedělní reportáži. Pojďme se na ně nyní podívat blíže. Jedním z vítězů je třináctiletý Daniel Bartoň, který zaujal svým originálním projevem, v kterém sleduje slouvislosti Internetu s jejich historickým podtextem. O Internetu si myslí toto:
Zde píši své osobní domněnky o internetu. Pokusím se vám ukázat Internet svýma očima. Vím někomu se to může zdát “ujeté“ , jenže já vám CHCI ukázat jak to vidím já. Jak sem se k tomu dostal, mé oblíbené stránky, osobní zážitky … Ať si kdo chce co chce říká.
Jak podle mě vznikl internet. Podle mě jsou války hrozné (já vím začínám moc ze široka, ale počkejte hned se dozvíte proč).Zvlášť 1. a 2. Světová válka. Víte ve válkách se vedou různé další války, nevím přesně jak se jmenují. Myslím že průmyslová válka, námořní válka … Zbytek nás nezajímá my se budem zabývat Průmyslovou válkou.V průmyslové válce oboje strany dávaj spousty peněz vědcům kteří vymýšlejí zbraně. Ale nejen zbraně šifrovací stroje, dopravní prostředky.To způsobilo že oproti Červenému baronovi (1. světová válka trojplošník) teď létáme v Boingu… Do druhé světové války vymyslela CIA tajnou síť co se dnes používá jako internet, ale nevím jestli bychom dnes mohli mít internet kdyby nebyla 1. a 2. světová válka je to smutné ale je to tak. Teď už to jde dopředu samo. Ale zkuste se zamyslet, mohlo by vskutku za Rakouska-Uherska existovat Internet. Najímal by si Ferdinand II nějaké vědce aby mu udělali třeba počítač. Asi ne. Jinak pozdější název internet je od International Net – Mezinárodní síť. Dřív byl Internet bez grafiky.Pouhé informace.
Dnes se internet využívá na mnoho způsobů. Zavinilo to především to že k internetu má přístup každý kdo má trochu peněz. I bezdomovec může jít do internetové kavárny. Internet se stal prostředníkem mezi příbuznými, kteří jsou od sebe tisíce kilometrů daleko. Stal se taky takovým dohazovačem zákazníků prodávajícím a naopak. Internetové seznamky. Chat, mnoho lidí raději chatuje než volají. Na internetu si můžete něco zahrát, něco zjistit. Teď se říká na: ,,Internetu najdete všechno.“Je to pravda. Nikde se nehovoří o tom že zadarmo.
Pozor přes internet se do vašeho počítače mohou dostat nejen viry, ale lidé. Proto bezpečnost na internetu nepodceňuju. Taky známé stránky už nejsou tak bezpečné. Třeba jedna určitá stránka, budeme ji nazývat stránkou X. Tak tu stránku X navštěvují hlavně děti. Dítě se zaregistruje a jde si popovídat na chat, který je umístěn na té stránce. Napíše mu osoba Y. Osoba Y se seznámí na webu X s dítětem. Osoba Y pozve dítě do cukrárny. Dítě si řekne:,,Kamarád, tak přijdu.“ Jenže z toho kamaráda s může vyklubat bůhví kdo a může bůhví co provést. To je taky jedno z nebezpečí Internetu. Co se virů týče, jedná se buď o vnuknutí přesvědčení, anebo o ovládnutí vašeho počítače. To je ten důvod proč vám většinou napadají disk-C.
V poslední době se začal rozvíjet e-learning. Jedná se o učení pomocí internetu. E jako Internet, learning jako učení.O tom moc nevím ale zkuste ella.
Uveřejňování www stránek.Uveřejnění stránek zadarmo už není takový problém. To způsobuje že si web dělají i ti kteří ho v podstatě nepotřebují. To způsobuje že čím dál tím víc narůstá počet webů na internetu. Velké množství z nich jsou dobré weby, ale ještě větší množství jsou špatné weby. Je to tím že lidé udělají web, nelíbí se jim a tak si udělají další a další… To je důvod proč se ve vyhledávačích tak špatně hledá. A najít dobrou stránku ve vyhledávači je stále obtížnější, protože na dnešním Internetu nemůžete stránku nějaké firmy hledat: www.firma.cz . Dnes jsou důležité stránky i na jiných adresách jako na příklad: www.hostitel.cz/firma, firma.cz- bez www. Proto existují vyhledávače.
Já sem se k Internetu dostal od táty. Asi před třemi lety jsem byl na Junior Internetu. Byla tam soutěž s bannerem byl jsem 4. ze 4. K té soutěži mě dostal táta. I když jsem nevyhrál odnes sem si spoustu zajímavých cen a moc se mi to tam líbilo. Dnes to zkouším znovu s novými zkušenostmi. Já jsem na internetu docela často, ale stále se učím.
Asi tak nejraději navštěvuji downloady které jsou na stránkách: www.stahuj.cz , www.studna.cz a www.slunecnice.cz samozřejmě jsou i jinde, ale to jsou mé nej. Výhodou internetu je že se můžete podívat na druhý konec Země www.times.com a hned víte co se děje v New Yorku. Stačí změnit koncovku a jste třeba v Číně. Zatímco dopis by putoval týdny, volání by bylo drahé Internet je rychlý a efektivní.
Snad se vám to bude líbit moje adresa je daniel.barton@seznam.cz.
V rámci větší autentičnosti jsme citovaný soutěžní příspěvek nijak neupravovali, neprošel tedy žádnou jazykovou úpravou. Protože nás zaujal svým myšlenkovým pojetím, tak jsme s Danem přímo na konferenci natočili rozhovor.
Jak jsi se dozvěděl o JuniorInternetu a o soutěži JuniorText a jak Tě napadlo se do něj přihlásit a poslat tam svůj výtvor?
Dostal jsme se k tomu od táty, který s tím měl něco společného, když to začínalo. Dříve jsem se tam přihlásil do JuniorBanneru. Tam jsem nevyhrál, ale teď jsem se pokusil znovu s JuniorWEbem a s JuniorTextem a s JuniorTextem se mi to podařilo.
Máš tedy svoji internetovou stránku, o čem je?
Je to internetová stránka naší třídy, kde je rozvrh hodin, různé věci, odkazy na další strányk a takové věci.
Po kolikáté jsi na JuniorInternetu?
V podstatě podruhé a příští rok sem půjdu znovu.
Jaké jsou Tvé zájmy ve volném čase?
Tvořím stránky, baví mě to, rád hraju fotbal a zajímám se o historii.
Ten text byl velice pěkný. Píšeš i jinak nebo to byla jenom výjimka?
Snažím se teď psát takovou knížku. Snad to dopíšu.
Nechtěl bys psát pro náš internetový magazín?
No tak to jo.
Uvidíme, zda se Dan opravdu ozve a na své předsevzetí pro nás psát nezapomene. Oč si odpověď déle rozmýšlel, o to následně vyzněla přesvědčivěji.
Danovu třídní stránku se nám na Internetu nalézt nepodařilo. Můžeme bvám ale doporučit aspoň jeho další stránku, s kterou soutěžil v JuniorWebu, která je věnována psu Aggy a kterou najdete na adrese http://sweb.cz/pesaggy.Škoda, že nemá své stránky vzájemně provázané odkazy. Na této stránce je poměrně dost odkazů na jiné stránky, ale na jeho stránku jeho třídy jsem zde odkaz nenašel.
Druhou oceněnou vítězkou JuniorTextu je neslyšící Kristýna Mariáková, které je 14 let. Ta se konference nezúčastnila. Je jí dvanáct let a chodí do šesté třídy. Chodí do Speciální školy pro sluchově postižené v Ostravě. Internet používá pravidelně a má spoustu zálib, mezi něž patří četba, poslech hudby, kreslení, cestování, rodina a přátelé. Ve svém zajímavém textui píše, že Internet používá, ale nestala se na něm závislá. Nejvíc se jí na Internetu líbí, že si může posílat dopisy s kamarády a nemusí čekat několik dní, než ji přijdou.
Ze slovenských účastníků byla oceněna třináctiletá Zuzana Kolárová, která je žákyní 7. třídy ZŠ v Šamoríně. Ráda si vymýšlí různé příběhy a píše dokonce i vlastní dívčí román. Spolu se svojí sestrou přispívá povídkami do místních novin. Mezi její záliby patří čtení, dobrá hudba a sport.
Všechny přihlášené texty najdete v plném znění na stránkách JuniorInternetu pod odkazem Seznam přihlášených.
K této zajímavé konferenci se vrátíme ještě v neděli, kdy přineseme pár statistických čísel a rozhovor s hlavním organizátorem Jiřím Peterkou mladším.
Sdílet na Facebooku
© Stránka vygenerována za 0.0035 sec. | Aktuálně máme v databázi 8398 článků
práva na články náleži jejich autorům, provozovatel magazínu nenese žádnou zodpovědnost za škody způsobené prohlížením těchto stránek.
Magazín provozuje ICOK (administrátor Miloslav Fuček)
http://icok.icok.cz | http://wwww.mfsoft.cz
Bazény na míru | Bennewitzovo kvarteto | Lady XL Fashion | Optika v Praze | Světové brýle.cz | Inspiro ERP systém | Bezpečnostní poradce | Fass-Hasicí technika | Dukla - Atletika | Dukla Praha