Čeština je gramaticky hodně složitá. Existují i tzv. neviditelné chyby, které nikdo nevidí. A pak existují i všeobecně zavedené omyly, kdy někdo píše něco chybným způsobem, v domnění, že je to správně a totéž si myslí většina čtenářů. Příkladem může být zdvořilostní vykání. Píšete ho správně?
Čeština má mnoho drobností a detailů ve své gramatice. Nehodlám se zabývat speciálnostmi, ale spíše dvěma důležitými věcmi, v kterých se velice často chybuje. Předně je to zdvořilostní vykání a v druhé řadě pak psaní čárek, teček, závorek apod.
Je velká skupina lidí, kteří píší „vám“, „vás“ apod. prostě normálně s malými písmeny, protože o zdvořilostním vykání vůbec nevědí. Pak existuje další velká skupina, která tyto slova píše automaticky vždy s velkým písmenem, což je druhá chyba. Velké písmeno má být pouze tehdy, jde-li opravdu o vykání, tedy oslovujeme-li jednu osobu. A možná se tomu bude někdo divit, totéž pravidlo platí i pro zdvořilostní tykání. Takže například „Přeji Ti vše nejlepší k narozeninám“, je správně s velkým T.
Oslovuji li více lidí, například „Vítám vás na našem magazínu“, má být malé „v“, protože nevítám jednoho čtenáře, ale všechny. Obdobně například v dopisech tipu „vážení přátelé“ bude malé „v“, samozřejmě s výjimkou, kdy to bude na začátku věty, což často bývá.
Uvědomte si tedy vždy kolik lidí oslovujete a podle toho piště velké písmeno. Velké bude pouze v případě, že oslovujete jednoho člověka, malé pokud více lidí.
Druhou kapitolou je psaní čárek a teček za slovy. To je zejména důležité na Internetu kvůli zalomení řádku. Čárka patří vždy za slovo. Správně tedy bude vypadat text: „Přinesl mi knížku, papír, pero a blok.“ Všimněte si, že i tečka je těsně za slovem blok. Chybný zápis vypadá takto: „Přinesl mi knížku ,papír , pero a blok .“ Zde se totiž může stát, že vám počítač zalomí řádek tak, že bude začínat čárkou. Chybně je rovněž i toto: „Přinesl mi knížku , papír , pero a blok .“
Obdobné pravidlo platí i pro uvozovky - „správně“ a „ špatně „. Všimněte si, že některé editory je podle toho i automaticky nastavují jako uvozovky nahoře a dole. Stejné je to se závorkami: (správně) a ( špatně ). Rovněž dvojtečka patří těsně za slovo. „Přinesl mi: knížku, papír, pero a blok“, nikoliv „Přinesl mi :knížku, papír, pero a blok“ ani „Přinesl mi : knížku, papír, pero a blok.“
Zalamování se dá sice násilně nastavit tvrdými mezerami, přesto však na takového chybě nic nezmění fakt, že jde o chybu, i když ji mnoho lidí nepozná.
Převzato z magazínu Můj kontakt.
Sdílet na Facebooku
© Stránka vygenerována za 0.0032 sec. | Aktuálně máme v databázi 8398 článků
práva na články náleži jejich autorům, provozovatel magazínu nenese žádnou zodpovědnost za škody způsobené prohlížením těchto stránek.
Magazín provozuje ICOK (administrátor Miloslav Fuček)
http://icok.icok.cz | http://wwww.mfsoft.cz
Bazény na míru | Bennewitzovo kvarteto | Lady XL Fashion | Optika v Praze | Světové brýle.cz | Inspiro ERP systém | Bezpečnostní poradce | Fass-Hasicí technika | Dukla - Atletika | Dukla Praha