V našem dalším dílu na chvíli opustíme závažné úrazy a budeme se věnovat situacím, které jsou méně nebezpečné, ale za to hodně běžné, a s kterými se ve své praxi asi setká téměř každý.
Běžné úrazy a problémy při činnosti v přírodě
Častým problémem při činnosti lese jsou klíšťata. Klíště je nebezpečný přenašeč chorob. Máme-li možnost, zakápneme jej olejem, což ale není nutné. Potom jej vytočíme. Je jedno na kterou stranu jej točíme. Vytočené klíště spálíme. Místo, kde bylo klíště zakousnuté, vždy vydezinfikujeme. Místo, kde bylo klíště nalezeno s datem a hodinou odstranění je třeba zapsat do zdravotního deníku a o klíštěti informovat rodiče dítěte.
Štípnutí komárem zpravidla nepůsobí problémy. Přesto, je-li komár infikován, problémy nastat mohou. Důležité je štípanec nerozškrábat. Dobré je dát na ránu čpavek. Ta potom neotéká a nesvědí. Větším problémem jsou žihadla. Ty jsou ve většině případech doprovázeny otokem. Účinné je na místo vpichu přiložit cukr nebo čpavek. Pochopitelně, šlo-li o žihadlo od včely, musíme jej vyjmout.
Při slunném počasí jsou dalšími problémy úpal a úžeh. Úpal je způsoben vedrem a dusnem. Úžeh je způsoben sluníčkem. Příznaky jsou nevolnost a v závažnějších případech bezvědomí. Je ohrožen mozek, hrozí zánět mozkových blan. Dalšími příznaky jsou bolesti hlavy a nevolnost od žaludku. Postiženého dáme do stínu a dáme mu pít. Dobré je přidat do tekutiny sůl, a to sice na 1 litr 1 lžičku soli. Na hlavu a na hrudník dáváme studené obklady nebo je vhodná koupel v mělkém (vždy ale pod přímým dohledem). Je-li postižený v bezvědomí, můžeme ho spolu s umělým dýcháním sprchovat studenou vodou.
Pokud došlo například k usnutí na slunci a spálení, je dobré popálenou pokožku potřít kyselým mlékem, jogurtem nebo smetanou. Přidáme špetku jedlé sody a vrstvu necháme zaschnout.
Při uštknutí hadem dáme zaškrcovadlo nad ránu. Na rozdíl od zaškrcovadla při krvácení, v tomto případě je potřeba zaškrcovadlo po chvíli povolit a znovu zaškrtit výše. Je potřeba podat do 4 hodin sérum. V obcích, kde je hodně zmijí, musí mít sérum. Postižený musí být v klidu, nesmí se pohybovat, aby se mu nerozproudila krev. Jed by se pak rychleji dostával do krevního oběhu.
Pokud víme, že procházíme oblastí, kde se zmije vyskytují, je dobré dělat rámus. Zmije to vyplaší a utečou.
Při střevních potížích použijeme živočišné uhlí a dietu. Dospělým můžeme dát hořkou kávu. Pomůže také hořký čaj, borůvky nebo endiaron. Při zaskočení dáme postiženému otevřenou dlaní mezi lopatky. Malé dítě chytíme za nožičky. Dojde-li k tomu, že si dítě vyrazí dech, je potřeba seknout rukou směrem nahoru pod žebra. Vyražený dech je totiž křeč bránice, což je hlavní dýchací sval, který je umístěn pod žebry.
Nebezpečné je také kousnutí zvířetem. Jde-li o domácí zvíře, např. o psa, je nutno zjistit pána. Zejména u psa je potřeba získat potvrzení, že je pes zdráv a nemá vzteklinu. Vzteklina je pro člověka smrtelná a její léčba je zdlouhavá a bolestivá. Nezískáme-li toto potvrzení, je postižený léčen, jako by byl vzteklinou nakažen. V Praze jsou všichni psi povinně očkováni.
Domácí zvíře, které má vzteklinu je nevrlé. Divoké zvíře, které má vzteklinu, je naopak plaché. Nebezpečné je i sahat na mrtvá zvířata. I z nich se může nákaza přenést. Pozor na to, aby děti nepohřbívaly mrtvá drobná zvířata. Pokud se to stane, je potřeba dítě nechat vyšetřit lékařem a vzít s sebou i uhynulé zvíře. Při tom se ho pochopitelně nedotýkáme rukama.
Pro případ nouze je potřeba znát čísla tísňového volání. Záchranka má číslo 155, policie 158 a požárníci 150. Všechna tato čísla jsou bezplatná, tzn. že se na ně z telefonního automatu dovoláme bez koruny.
Sdílet na Facebooku
© Stránka vygenerována za 0.0029 sec. | Aktuálně máme v databázi 8398 článků
práva na články náleži jejich autorům, provozovatel magazínu nenese žádnou zodpovědnost za škody způsobené prohlížením těchto stránek.
Magazín provozuje ICOK (administrátor Miloslav Fuček)
http://icok.icok.cz | http://wwww.mfsoft.cz
Bazény na míru | Bennewitzovo kvarteto | Lady XL Fashion | Optika v Praze | Světové brýle.cz | Inspiro ERP systém | Bezpečnostní poradce | Fass-Hasicí technika | Dukla - Atletika | Dukla Praha