Rubriky

Vyhledávání v článcích
Co hledáte ?



Provozuje:
icok


ikonka partnera
ikonka partnera
Dnes má svátek Albert je čtvrtek 21.11.2024



Novinky





Magazín eKamarád vás vítá
Přinášíme vám zpravodajství ze světa dětí a mládeže. Chcete se i vy podělit s ostatními o své zkušenosti či nějak pobavit naše dětské čtenáře? Není nic jednoduššího. Přidejte se do naší kamarádské rodiny a napište nám na email redakce8(Z)ekamarad.cz
(Místo (Z) napište @).

Analýza ekonomického aspektu činnosti sdružení dětí a mládeže

Touto analýzou začalo Setkání 2003, které uspořádala v Senátu v polovině prosince ČRDM. My touto analýzou symbolicky v téměř samotném závěru roku končíme naše zpravodajství z tohoto setkání.

     Analýzu ekonomického aspektu činnosti sdružení dětí a mládeže uvedl předseda České rady Pionýra Mgr. Martin Bělohlávek, člen představenstva ČRDM.

     Z této analýzy, která byla vzápětí rozebrána dosti podrobně vyplývá, že finanční situace sdružení dětí a mládeže je stále horší. Při tom potenciál sdružení dětí a mládeže, který lze vyjádřit počtem dobrovolnických hodin, který bychom převedli na peníze, byť v symbolické částce 50,-- Kč/hod je veliký.

     Samotnou analýzu přednesl ing. Michal Menšík, ekonom ČR Pionýra. Cílem analýzy bylo zachytit vývoj ekonomické náročnosti práce s dětmi, zobrazit vývoj přímé ekonomické podpory od státu a nastínit model přímého ekonomického přínosu sdružení.

     Z této analýzy vyšlo, že například víkendová akce je letos ve srovnání s rokem 1993 třikrát dražší. U letních táborů je nárůst oproti roku 1993 o 12%. U provozu kluboven zůstávají tyto náklady relativně stejné. Toto číslo je ale relativní, protože je počítáno pro klubovny jako celek v dvou největších sdruženích Junáku a Pionýru a ve zmiňovaném období byl problém s počtem kluboven. Jinak sami všichni víme, jak šly ceny všech energií nahoru.

     Podíváme-li se na statický pohled, který vyjadřuje výši dotací od státu, tak je vidět absolutní i relativní pokles. V dynamickém pohledu tento pokles dělá až 50%. V něm je obsažena i kupní síla peněz v daném období.

     Při ocenění všech dobrovolníků průměrnou mzdou, vychází pro Junák ušetřené náklady 219.738.625,-- Kč, jako maximální hodnota. Minimální hodnota, která zohledňuje případnou nezaměstnanost, vychází na 198.182.266,-- Kč. Pro Pionýr to dělá maximálně 86.665.433,-- Kč a minimálně 78.163.554,-- Kč. Pro srovnání s cenami obdobných služeb vychází pro Junák částka 277.499.294,-- Kč a pro Pionýr 116.544.392,-- Kč. Obdobnou službou je zde myšlena skutečnost, že sdružení dětí a mládeže zajišťují pro děti jejich volný čas a tím i dohled nad nimi. Tyto částky by tedy musel někdo vynaložit, kdyby zde tyto služby sdružení dětí a mládeže nebyly.

     V závěru analýzy bylo zkonstatováno:

     1. Ceny, které jsou relativními pro organizace pracujícími s dětmi a mládeží, vzhledem k povaze prováděných aktivit těmito organizacemi vzrostly (až o cca 200%) či v lepším případě stagnovaly.

     2. Počet dospělých, kteří se v průměru zapojují do činnosti na úrovni skupiny roste, ovšem je to způsobeno dospíváním stávajících členů, nikoli rostoucím zájmem dospělých.

     3. Velká sdružení jsou výrazně stabilizující prvek, dokáží se vyrovnat i s turbulentním sociálněekonomickým prostředím, největší reprezentanti standardně udržují svoji pozici v pořadí. (dle velikosti).

     4. Velká sdružení pracují (resp. mohou a měla by) levněji, efektivněji a na vyšší profesionální úrovni, je to ovlivněno právě jejich velikostí (a tedy i ekonomickou silou).

     5. Financování dětí a mládeže z prostředků MŠMT ČR má silně klesající tendenci, samotné prostředky na vzdělání stagnují.

     6. Prostředky se snižují nejen absolutně, ale pokles je i v relativním vyjádření. Je méně peněz "na hlavu".

     7. Organizace primárně pracující s dětmi a mládeží nejsou pouhými příjemci peněz, investují do svého poslání lidský potenciál, který lze ohodnotit. Hodnota generovaná uvnitř organizací je značná.

     8. Body 5, 6 a 7 jsou navíc umocněny působením inflace (5,6) a růstem průměrné mzdy (7).

     Body 1, 2, 6 a 7 nelze generalizovat jako univerzální, zkoumání byl podroben pouze vzorek (byť např. v bodech 6 a 7 se jedná přibližně o 30% podíl).

     Závěrem z celé analýzy vyplývá, že celkově s ekonomická situace v oblasti organizací, které se primárně zaměřují na děti a mládež, zhoršila podstatným způsobem.

  • Autor: Fuček Miloslav
  • Datum publikace: 30.12.2003
  • Článek zařazen do: Finance
  • Počet komentářů ke článku: 0 přidat komentář
  • Článek si přečetlo 4481 čtenářů

    Sdílet na Facebooku

© Stránka vygenerována za 0.0032 sec. | Aktuálně máme v databázi 8398 článků
práva na články náleži jejich autorům, provozovatel magazínu nenese žádnou zodpovědnost za škody způsobené prohlížením těchto stránek.
Magazín provozuje ICOK (administrátor Miloslav Fuček)
http://icok.icok.cz | http://wwww.mfsoft.cz

Bazény na míru | Bennewitzovo kvarteto | Lady XL Fashion | Optika v Praze | Světové brýle.cz | Inspiro ERP systém | Bezpečnostní poradce | Fass-Hasicí technika | Dukla - Atletika | Dukla Praha