Rubriky

Vyhledávání v článcích
Co hledáte ?



Provozuje:
icok


ikonka partnera
ikonka partnera
Dnes má svátek Albert je čtvrtek 21.11.2024



Novinky





Magazín eKamarád vás vítá
Přinášíme vám zpravodajství ze světa dětí a mládeže. Chcete se i vy podělit s ostatními o své zkušenosti či nějak pobavit naše dětské čtenáře? Není nic jednoduššího. Přidejte se do naší kamarádské rodiny a napište nám na email redakce8(Z)ekamarad.cz
(Místo (Z) napište @).

Daňové asignace pro neziskové organizace

O daňových asignacích na Setkání v Senátu 2003, které pořádala minulý týden ČRDM? hovořila Monika Granja, manažerka projektu Asignace z Fóra dárců.

      Minika Granja představila návrh zákona a současně jeho obsah mohli sledovat zúčastnění přítomní v letáčku, v kterém jsou popsány hlavní zásady této myšlenky. Co to vlastně daňové asignace jsou?

     Daňová asignace je možnost fyzické osoby převést 1% z daně, kterou občan odvádí státu, některé neziskové organizaci. Tato částka např. u osob, jež pracují za minimální mzdu je 40,-- Kč. U osob s vyššími příjmy se jedná o několik set korun. Důležité je zde to, že občan bude mít možnost se rozhodnout, kdo nejvíce potřebuje 1% z jejich daně.

     Pro neziskové organizace budou tyto daňové asignace zdrojem nových příjmů. Když se rozhodne poukázat 1% jenom třetina zaměstnanců a osob samostatně výdělečně činných, dostanou neziskové organizace téměř 300 milionů korun ročně. Cenné bude také to, že neziskové organizace navážou vztahy se statisíci občanů - podporovatelů.

     Daňové asignace již fungují i v jiných zemích, např. v Maďarsku a na Slovensku. Část daně mohou na veřejně prospěšné účely poukázat i v Litvě a Polsku.

     Českou republiku opouštějí velcí zahraniční donátoři a neziskové organizace se musí obracet na nové zdroje financí. Jedním z nich mohou být právě daňové asignace. Kvůli ním se nezvýší občanům daně, pouze se změní adresát 1% jejich daní.

     Daňové asignace budou moct poukazovat všichni zaměstnanci a osoby samostatně výdělečně činné a každý, kdo odvádí daň z příjmů fyzických osob. Týká se to i cizinců, kteří odvádějí daň České republice. O možnosti rozšíření daňových asignací na právnické osoby se neuvažuje.

     Daňová asignace se bude odvádět pouze vyplnění jedné kolonky navíc v daňovém přiznání. Nebude to tedy nic složitého. Získat ji bude moct každá nezisková organizace, která se věnuje všeobecně prospěšným aktivitám, především v těchto oblastech: sociální a humanitární, vzdělávání, věda a výzkum, kultura, zdravotnictví, ochrana lidských práv, rozvoj neziskového sektoru, rozvoj regionálního a komunitního života, ochrana životního prostředí, děti, mládež, rodina, ochrana nemovitých kulturních památek, sport dětí, mládeže a tělesně postižených.

     Tyto prostředky budou shromažďovat finanční úřady. Ty vyzvou organizace, kterým je lidé poukázali, aby doložili svoji veřejnou prospěšnost stanovami nebo výpisem z rejstříku, kde jsou zapsány, dále potvrzením, že nemají nedoplatky na daních, čestné prohlášení, že nemají dluhy na sociálním a zdravotním pojištění, zaplatí správní poplatek 1.000,-- Kč a sdělí úřadu číslo účtu, na který má být celková částka převedena.

     Daňová asignace nemá pro neziskové organizace žádný vliv na státní dotace ani na daně. Ty si budou moci dárci i nadále odečíst ze základu své daně.

     Peníze z daňových asignací budou "volnými" penězi a jejich využití bude možné pouze na účely popsané výše. Záleží ale jenom na organizaci, zda jimi zaplatí část svého projektu nebo část svých provozních nákladů, bez nichž by projekt stejně možný nebyl.

     O daňové asignace se budou moct ucházet pouze organizace, které prokázaly svoji životaschopnost minimálně dvouletou existencí. Občan může každý rok svoji asignaci poskytnout jiné organizaci, ale celou částku ve výši 1% může poskytnout pouze jedné organizaci. Nelze ji tedy dělit mezi více neziskových organizací.

     Zákon připravuje pracovní skupina expertů pracující při občanském sdružení Fórum dárců. Její práci průběžně připomínkují neziskové organizace seskupené v Iniciativě pro 1%, která podporuje prosazení zákona.

      Pokud chce nezisková organizace tuto iniciativu podpořit, může tak učinit na stránce http://www.rozhodni.cz. Poprvé by mohlo dojít k poukázání daňových asignací již v roce 2005.

     K daňovým asignacím byla též krátká diskuse. Vystoupil Martin Machalík z Rady mládeže Slovenska, který sdělil, zkušenosti na Slovensku, kde již daňové asignace jsou. Vyzvedl skutečnost, že u nás jsou tradice dárcovství přerušeny a toto umožní jejich návaznost. Dále následoval dotaz na správní poplatek, jehož výše může být pro malé organizace neúměrná. Pokud získají na daňových asignacích méně jak 1.000,-- Kč, nevyplatí se jim je přijmout. Bylo sděleno, že výše poplatku zatím není závazně stanovena, že jde pouze o odhad, jak velký poplatek bude třeba, aby pokryl náklady s administrativou daňových asignací.

  • Autor: Fuček Miloslav
  • Datum publikace: 21.12.2003
  • Článek zařazen do: Finance
  • Počet komentářů ke článku: 2
  • Článek si přečetlo 6454 čtenářů

    Sdílet na Facebooku

© Stránka vygenerována za 0.0033 sec. | Aktuálně máme v databázi 8398 článků
práva na články náleži jejich autorům, provozovatel magazínu nenese žádnou zodpovědnost za škody způsobené prohlížením těchto stránek.
Magazín provozuje ICOK (administrátor Miloslav Fuček)
http://icok.icok.cz | http://wwww.mfsoft.cz

Bazény na míru | Bennewitzovo kvarteto | Lady XL Fashion | Optika v Praze | Světové brýle.cz | Inspiro ERP systém | Bezpečnostní poradce | Fass-Hasicí technika | Dukla - Atletika | Dukla Praha