Rubriky

Vyhledávání v článcích
Co hledáte ?



Provozuje:
icok


ikonka partnera
ikonka partnera
Dnes má svátek Albert je čtvrtek 21.11.2024



Novinky





Magazín eKamarád vás vítá
Přinášíme vám zpravodajství ze světa dětí a mládeže. Chcete se i vy podělit s ostatními o své zkušenosti či nějak pobavit naše dětské čtenáře? Není nic jednoduššího. Přidejte se do naší kamarádské rodiny a napište nám na email redakce8(Z)ekamarad.cz
(Místo (Z) napište @).

Dotační politika MŠMT ČR se připravuje na vstup do EU

V úterý probíhal V DDM hl. m. Prahy v Karlíně seminář o dotacích na rok 2004. Změny, které v něm nastávají, jsou cíleny ke vstupu do Evropské unie. Většinu z nich je nutno jistě označit jako pozitivní.

     Seminář zahájil ředitel odboru pro mládež MŠMT ČR Mgr. Jindřich Frič. V zhruba hodině podrobně seznámil účastníky s programem státní podpory práce s dětmi a mládeží pro nestátní neziskové organizace na léta 2004 až 2006. Další půlhodina pak zbyla na dotazy přítomných, ke konkrétním problémům.

     Na semináři byli dále přítomni za Institut dětí a mládeže MŠMT ČR dr. Bohuslava Vacková a Mgr Jaroslava Nováková, za MŠMT ČR potom Stanislav Sedláček a Eva Hampejsová. Tito lidé budou k dispozici při konzultacích k přípravám projektů.

     Co se změnilo v dotační politice MŠMT ČR? Předně bylo vypracováno na tříletém období, což by mělo vést ke stabilnějšímu prostřední pro neziskové organizace. Období 2004 až 2006 počítá také z čerpáním dotací ze strukturálních fondů EU, kde je třeba 25% uhradit ze státního rozpočtu. Dotační politika MŠMT ČR se tedy snaží požadovat stejná kritéria, jako Evropská unie.

     Od roku 2004 mohou o dotace od MŠMT ČR žádat opět všechna sdružení dětí a mládeže bez ohledu na velikost a působnost. V tomto směru a stejně tak v kategorizaci projektů je dotační politika výrazně jednodušší. MŠMT bude oproti letošnímu roku poskytovat dotace opět i místním sdružením, které letos patřily pod působnost krajů. Ty ale nejsou z rozdělování dotací vyloučeny. Pouze je jiný mechanismus.

     Členění sdružení dětí a mládeže je nadále ve třech škatulkách. Celorepubliková sdružení dětí a mládeže musí mít působnost svých základních článků v osmi krajích a musí mít nejméně 800 individuelních členů. Nadregionální sdružení dětí a mládeže musí mít působnost nejméně ve dvou krajích a mít nejméně 100 individuálních členů. Po místních sdruženích se požaduje, aby měly nejméně dvacet individuálních členů.

     Všechny tyto tři typy sdružení dětí a mládeže mohou žádat ve třech projektech, které jsou členěny na práci s dětmi organizovanými, na práci s dětmi neorganizovanými a investiční rozvoj materiálně technické základny mimoškolních aktivit dětí a mládeže.

     Na projekty s dětmi a mládeží mohou žádat i sdružení dětí a mládeže pracující s dětmi. Střešní organizace jsou zařazeny do kategorie celorepublikových sdružení. Trochu se mění role Asociace informačních centre mládeže. Asociace již nebude moct nadále přerozdělovat těmto informačním centrům dotace a ta budou muset žádat samostatně.

     Nahlédl-li jsem do podmínek detailně, zjistil jsem další pozitiva. Opět se vrací do hry zvýhodněná částka pro znevýhodněné děti, takže např. dětem z dětských domovů je možno poskytnout na táboře na den větší částku peněz, což řeší problémy nedostatku peněz dětských domovů.

     Seminář přinesl hodně zajímavých informací. Škoda jenom, že úvodní část byla příliš podrobná a dlouhá, takže na samotné konkrétní dotazy zbylo méně času. Při tom zásady dotační politiky, jejíž hlavní priority zůstaly beze změn, většina zúčastněných velmi dobře znala z minulých let. Pokud by byly zdůrazněny jenom základní změny, které jsou realizovány právě s ohledem na náš vstup do EÜ, mohla se ušetřit nejméně půlhodina času.

     Na dotazy bude ještě prostor na serveru Adam v chatu s Mgr. Fričem, který se k této problematice bude konat 25. září od 10.30 hodin. Jinak je možno konzultovat přípravu projektů na IDM a to v pondělí, středu a čtvrtek od 7.30 do 17 hodin.

     Neméně významnou novinkou je možnost, podat žádost o zařazení mezi "NNO uznané MŠMT ČR pro oblast práce s dětmi a mládeží". K tomu je nutno předložit souhrnný projekt obsahující rámcový záměr činnosti NNO na období 2004 až 2006, přičemž NNO musela vzniknout před rokem 1998 a pravidelně po celou dobu od svého vzniku pracovat s dětmi a mládeží a musí splňovat podmínky dané pro NNO dětí a mládeže dle programu MŠMT ČR.

     Termín na podání projektů byl z iniciativy Skautů posunut až na 31. října 2004.

     V závěru semináře bylo zodpovězeno několik dotazů, další budou nejspíše zodpovězeny při konzultacích na IDM či MŠMT ČR či v již zmíněném chatu.

  • Autor: Fuček Miloslav
  • Datum publikace: 17.09.2003
  • Článek zařazen do: Finance
  • Počet komentářů ke článku: 0 přidat komentář
  • Článek si přečetlo 4478 čtenářů

    Sdílet na Facebooku

© Stránka vygenerována za 0.0033 sec. | Aktuálně máme v databázi 8398 článků
práva na články náleži jejich autorům, provozovatel magazínu nenese žádnou zodpovědnost za škody způsobené prohlížením těchto stránek.
Magazín provozuje ICOK (administrátor Miloslav Fuček)
http://icok.icok.cz | http://wwww.mfsoft.cz

Bazény na míru | Bennewitzovo kvarteto | Lady XL Fashion | Optika v Praze | Světové brýle.cz | Inspiro ERP systém | Bezpečnostní poradce | Fass-Hasicí technika | Dukla - Atletika | Dukla Praha