Před časem jsem se se čtenáři našeho magazínu podělil o zkušenosti s digitálním fotoaparátem Jenoptik, který jsme používali v redakci. Nyní jej nahradil právě Twin Gate. Jaké s ním máme zatím zkušenosti?
Tuto recenzi na fotoaparát začnu srovnáním vlastností s Jenoptikem, ale i obecně digitálních fotoaparátů s klasickými, neboť jsem řadu let fotil černobíle na kinofilm i barevně na diapozitivy.
Nejprve připomenu údaje o fotoaparátu Jenoptik. Ten jsem si koupil před několika lety a šlo o první levný digitální fotoaparát, který stál cca 5.000,-- Kč. Jde o fotoaparát hledáčkový a rozlišením 640 x 480 pixelů. Do něj se při standardní kvalitě vejde zhruba 50 snímků, bez možnosti vložení přídavné paměti.
Ve své době však byl cenově bezkonkurenční, výhodou je i malá velikost 8 x 6 x 2,5 cm.Fotoaparát TwinGate jsem koupil začátkem tohoto roku. Jeho rozlišení je 1280 x 1024. Fotoaparát má displej, takže nejsem odkázaný na to, co vidím v hledáčku, což neodpovídá tomu, co je ve skutečnosti v záběru. K fotoaparátu jsem si koupil dvě výměnné paměti, z nich na každou se vejde max. 200 snímků, přičemž na vnitřní paměť se vejde max. 50 snímků. Dále jsem si koupil dvě sady akumulátorů (mikrotužkové baterie) vč
etně nabíječky a vše mě to dohromady přišlo zhruba na 5.000,-- Kč. Ve srovnání s cenou za Jenoptik tedy mnohem větší komfort, avšak je nutno zohlednit pokles cen. I tak ale cena TwinGate je myslím příznivá.Po koupi fotoaparátu Twin Gate nastaly problémy, že mě fotoaparát hlásil při použití akumulátorů, že jsou vybité. A to už po pár snímcích. Po následném zapnutí ale na ty samé akumulátorky ještě několik snímků vyfotil. Vyfotografoval jsem pár zkušebních snímků. Naposledy jsem s ním fotil na JuniorInternetu, kde jsem vyfotil hodně záběrů, ale následně se začala zasekávat spoušť. Prostě v danou chvíli nešla až několik minut zmáčknout. Problémy s akumulátorky se také opakovaly několikrát, až jsem nakonec obě sady vyndal a fotil na normální alkalické mikrotužkové baterie. Ty vydržely nejdéle.
Fotoaparát jsem reklamoval. Původní problém s akumulátory, se ukázalo, že byl patrně způsobený fotoaparátem. Po výměně tyto problémy ustaly, zasekávání spouště trvá dále. ale po konzultaci s kolegou, který má stejný fotoaparát, jsem dospěl k závěru, že to není závada, ale vlastnost. Jemu to dělá občas také.
Celá reklamace trvala zhruba dva měsíce, takže po JuniorIntenretu, který se konal v březnu jsem byl až do letního tábora odkázaný na Jenoptik. Až na letním táboře na Šumavě jsem opět po delší době fotil s Twin Gate.
Budu-li srovnávat jednotlivé vlastnosti a známkovat je jako ve škole, pak to dopadne takto:
Pohotovost: O digitálních fotoaparátech je obecně známo, že pohotové nejsou a momentky s nimi prakticky nejde dělat. Zde vzájemné srovnání vyjde jednoznačně ve prospěch Jenoptiku, který je v tomto dosti dobrý, což je patrně dáno jeho jednoduchostí. Zpoždění zde sice je, ale je takové, že se na něj dá zvyknout a brzy jsem dělal celkem úspěšně i momentky z turnajů ve stolním tenisu. Takže u Jenoptiku na poměry digitálních fotoaparátů hodnotím známkou 1.
V Twin Gate lze spíše hovořit o nepohotovosti než o pohotovosti. Zejména s ohledem na zasekávající spoušť, která třeba minutu i déle nedovolí fotografovat. Zpoždění od zmačknutí spoušti je značné, delší než 1s. Po zmačknutí spouště není na displeji nic vidět, takže ani nevím, co jsem vlastně vyfotografoval. Fotím-li děti, může se klidně stát, že dítě, které fotím, se stihne otočit zády. T
akže zde bych pohotovost ohodnotil známkou 5. Jednou se mi už také stalo, že se foťák zasekl, podobně jako Windows a nešel dokonce ani vypnout. Nevypnul se ani po cca minutě, jako to dělá normálně. Dal jsme jej tedy do pouzdra a zhruba po pěti minutách jsem zkonstatoval, že je vypnutý.Kvalita snímků: U Jenoptiku bych dal známku 3, u Twin Gate 1. Je zde ale zvýšená citlivost na světlo, oproti klasickému fotoaparátu na kinofilm a to i oproti barevnému.
Stahování snímků: U Jenoptiku je možno stahovat přes paralelní port i přes USB. Stahování přes paralelní port je výhodou pro počítače, které nemají USB, je však vyřešeno tak hloupě, že to už snad hloupěji nešlo. Musíte totiž přesně v pravý čas zapnout foťák, aby jej program při spuštění našel. Zapnete-li jej příliš brzy, než program naběhne, fotoaparát se vypne díky šetřiči a program ohlásí, že paralelní port nenašel. Po té musíte zrestarovat počítač. Protože program pracuje pod Windows, je nutný radikální restart tlačítkem reset, protože Windows nejsou schopny pochopit restart trojkombinací Ctlr+Alt+Del a tvrdošíjně odmítají fotoaparát na paralelním portu najít.
U TwinGate je stahování řešeno ideálně. Fotoaparát se připojí přes USB a ihned je připojen jako výměnný disk, z kterého lze fotografie přesunout na jakýkoliv jiný disk Budu-li tedy známkovat, pak TwinGate 1, Jenoptik 4 až 5. Mínusem TwinGate je ovšem pojmenování souborů Dsci001 atd, kde kombinace velkých a malých písmen dělá problémy. To je nejčastějším zdrojem chyb ve stránkách na
Internetu, protože se mi písmena překonvertují na velká a samozřejmě se pak obrázek nezobrazuje. Takže s ohledem na tuto skutečnost opravuji známku u Twin Gate na 2.Napájení: Jenoptik je napájen dvěmi tužkovými bateriemi. Problém je v tom, že mezi jeho vlastnosti patří to, že se ulamuje jistíci západka u krytu baterií a ten je pak třeba zajišťovat gumičkami. Toto se stalo nejenom mě, ale i jedné paní, kterou jsem potkal v lanovce na Petřín a která si všimla gumičky na mém foťáku a oslovila mě s tím, že ona má tento fotoaparát také a stalo se jí totéž. S gumičkou zde fungují baterie Energizer, avšak kontakt nemají baterie jiných typů. Kvalita těchto baterií je silně kolísavá. Pokud se baterie na noc nevyndají, jsou do rána téměř vybité.
TwinGate je napájen čtyřmi mikrotužkovými bateriemi. Zkušenosti mám s akumulátorky NiMH 750mAh. Ty vydží zhruba na 100 až 150 snímků, v nabíječce jsou dobity do dvou hodin. Poměrně dobré zkušenosti mám i s mikrotužkovými bateriemi Energizer. vyzkoušel jsem však pouze jednu sadu a se zkušenostmi s tužkovými bateriemi této značky, očekávám, že i tady budou výrazné výkyvy ve kvalitě (u Jenoptiku od 30 do 100 snímků).
Mám-li nyní známkovat, pak u Jenoptiku 3 až 4, u TwinGate 1 až 2.
Kapacita snímků: U Jenoptiku byla menší, ale s tím musel člověk počítat. Problém byl, že někdy se vešlo výrazně méně, třeba jen 30 snímků, někdy pak i 60. Hodnotil bych tady známkou 3. U TwinGate jsem s kapacitou spokojený. Na týdenním táboře jsem zaplnil jednu celou kartu a druhou asi ze čtvrtiny. V rezervě jsem měl ještě vnitřní paměť foťáku. Paměťových karet si ale každý může koupit tolik, kolik potřebuje, tedy podle toho, kolik vyfotí snímků, než bude možnost je stáhnout do počítače. Proto zde hodnotím známkou 1.
Velikost: U Jenoptiku jsem už zmínil, že jeho velikost je 8 x 6 x 2,5 cm. Tím pádem je malá i hmotnost, kterou si netroufám odhadnout. Rozměry TwinGate jsou o něco větší 9,5 x 6,5 x 4 cm, což je stále vyhovující velikost, protože i tento fotoaparát se vejde do kapsy. Hmotnost je odpovídající velikosti, přesně ji nevím.
Displej a zoom: Jenoptik nemá ani displej a tím pádem ani zoom. V důsledku toho nejde fotit "na doraz", protože pak na skupinových fotografiích chybí krajní lidi nebo jim chybí část hlavy. TwinGate má displej, který poměrně dobře zobrazuje. Zoom umožňuje několikanásobní zvětšení, což je náročné na spotřebu baterií a zmenšuje pohotovost fotoaparátu, protože po přiblížení lze fotografovat až za několik sekund. Hodnocení známkami u Jenoptiku nemá smysl, u TwinGate 2.
Cena: U Jenoptiku byla cena na dobu, kdy se objevil na trhu absolutně bezkonkurenční. Byl první vlaštovkou. U TwinGate je cena také lákavá, ale s ohledem na jeho některé špatné vlastnosti a ceny konkurence, která se objevila hned po něm, občas lituju, že jsem si nevybral jinou značku. Je ale otázka, jak by na tom byla s kvalitou ona. Je totiž dost možné, že u těchto levných fotoaparátů se člověk s nedostatky prostě smířit musí, že prostě patří k vlastnostem.
Další vlastnosti: Mezi další vlastnosti, které TwinGate umí a neumí je Jenoptik, patří např. možnost prohlížet si vyfotografovaný snímek na displeji. Po té ale mohu doporučit jej zamknout, protože jinak se může stát, že je přemáznut následně foceným snímkem. Dále je zde možnost fotit sérii pěti snímků, které jsou asi sekundu po sobě. Zde ale není možnost použít blesk. Další vlastností je možnost natočení krátkého videozáběru, avšak v podstatně nižším rozlišení.
Mezi společné vlastnosti patří samospoušť a blesk. U blesku se dají nastavit tři režimy. Nejvýhodnější je asi fotit na automat, který se sám rozhodne, zda jej zapne, nebo ne. U TwinGate sice většinou funguje, ale právě dnes mě zklamal a musel jsem záběry přefotit. Nešlo o stav, kdy by to bylo tzv. na hranici,
protože nezapnul blesk na záběry, které byly zcela černé a nebylo na nich nic vidět. Jinak si většinou vybere správně.Co říci závěrem? Samozřejmě ještě budu sbírat další zkušenosti. Zatím co Jenoptik jsem v jeho době jednoznačně doporučoval, u TwinGate si to netroufnu. Konkurence je již myslím dost velká a protože T
winGate má poměrně dost špatných vlastností, konečný verdikt nevyřknu. Chtělo by to asi zkušenosti i s jinými z levných fotoaparátů. Pokud někdo nějaké máte, budme rádi, když nám je do redakce pošlete a podělíme se o ně s našimi čtenáři.Na závěr ještě jeden snímek pořízený TwinGate, u kterého bylo nutno zmenšit rozlišení pro technické možnosti našeho magazínu na šířku 350 pixelů. Jak fotí Jenoptik vidíte na fotografiích fotoaparátu TwinGate na začátku recenze. Zde jsou obrázky zmenšeny výřezem, protože Jenoptik neumožňuje focení z příliš malé vzdálenosti ani nemá zoom.
Sdílet na Facebooku
© Stránka vygenerována za 0.0033 sec. | Aktuálně máme v databázi 8398 článků
práva na články náleži jejich autorům, provozovatel magazínu nenese žádnou zodpovědnost za škody způsobené prohlížením těchto stránek.
Magazín provozuje ICOK (administrátor Miloslav Fuček)
http://icok.icok.cz | http://wwww.mfsoft.cz
Bazény na míru | Bennewitzovo kvarteto | Lady XL Fashion | Optika v Praze | Světové brýle.cz | Inspiro ERP systém | Bezpečnostní poradce | Fass-Hasicí technika | Dukla - Atletika | Dukla Praha