O ceně České rady dětí a mládeže Přístav v roce 2003 rozhodovalo představenstvo ČRDM 13. května. Své návrhy mohla občanská sdružení podávat návrhy na toto ocenění, které bude předáno při zahájení pražské Bambiriády ve čtvrtek 22. května 2003.
Cena Přístav byla poprvé udělena loni při slavnostním zahájení Bambiriády v Praze na Letenské pláni a setkala se se širokým ohlasem. Je určena komunálním politikům, kteří dlouhodobě podporují mimoškolní práci s dětmi a mládeží. Nápad vymyslet nějaké ocenění starostům a členům zastupitelstev jako ocenění jejich podpory neziskovému sektoru zrál několik let a je výsledkem kolektivní spolupráce mnoha lidí ze sdružení. Představenstvo ČRDM schválilo statut ceny v dubnu 2002 a o měsíc později již bylo známo sedm prvních nositelů tohoto ocenění.
Letošní konkurence byla velká, jak prozradil Martin Bělohlávek na tiskové konferenci k Bambirádě, která s
e konala 15. května v pražské vinárně Tři grácie. Kandidátů bylo dvanáct a na představenstvo ČRDM čekal nelehký úkol, z nich vybrat sedm, kteří mohou být podle statutu této ceny, ročně oceněni. Kdo byl nakonec vybrán?Ing. Vít Beran, starosta městské části Brno – Žebětín
Pan starosta je ve funkci od roku 1998 a podporuje a zúčastňuje se akcí pořádaných školami, skauty a dalšími občanskými sdruženími zaměřenými na mimoškolní činnost mládeže. Při sestavování rozpočtu radnice každoročně pamatuje na dotaci pro děti a mládež – na činnost v kroužcích, pořádání turnajů a jiných společenských aktivit. Za jeho podpory proběhly třeba akce Cesta pohádkovým lesem, Sportovní a soutěžní odpoledne pro děti, Den soutěží a her nejen pro děti či Dětský karneval. V popředí jeho zájmu vždy stála výchova mladé generace, zejména volnočasové aktivity. Paní Marie Černá, předsedkyně Moravského klubu myslivecké výchovy Brno, která je jednou z navrhovatelů ocenění, do odůvodnění napsala: … “I když se třeba mezi vyznamenané nedostane, protože neumíme vzletně vyjádřit jeho zásluhy, pro nás je zkrátka “príma starosta” a “jednička”. Je to návrh dětí a vedoucích kroužků, nikoliv “rady starších” občanského sdružení”…
Kromě tohoto sdružení podpořili návrh ještě 18. středisko Junáka Žebětín, Sportovní klub Žebětín, místní Sbor dobrovolných hasičů a Myslivecké sdružení Křivá Borovice Žebětín.
Petr Halada, starosta Kamýku nad Vltavou
Pan starosta působí ve funkci již druhé volební období. Dětem a mládeži se věnuje přímo, jednak stále působí jako učitel ZŠ, jednak sám pracuje s kroužkem a jezdí na letní tábory. Podporuje a prosazuje v zastupitelstvu zájmy mladých lidí, například zajištěním dostavby bytů, pracuje v komisi pro náctileté, inicioval vznik volnočasového klubu a přispívá k jeho provoz. Podílí se na zajišťování činnosti divadelního souboru Kamýček, ale třeba i na akci “Kamýcké prášení”, což je víkend zaměřený na tradice, kulturu a sport. Zajistil rekonstrukci dětského hřiště, vybudování hřiště na košíkovou. Z nedávno proběhlých úspěšných akcí, na nichž se přímo podílel, jmenujme “Kamínka Kamýk”, víkendové netradiční setkání pro více než 160 dobrovolníků – vedoucích oddílů a instruktorů.
Návrh na jeho ocenění podala místní Pionýrská skupina, Tělovýchovná jednota Sokol a Taneční soubor Kamýček.
Ing. Petr Horák, zástupce starosty Praha 5
Ing. Horák je zástupcem starosty od roku 1998 pro oblast životního prostředí a privatizace, což mu ovšem nebrání podporovat aktivity dětí a mládeže, např. přírodovědné spolky, mateřská centra, občanská sdružení, tělovýchovné jednoty. Je duchovním otcem projektu rekonstrukce Dětského ostrova, který je dobře znám jako místo konání tří pražských Bambiriád. Dnes na ostrově naleznete fotbalové hřiště s umělým povrchem, volejbalové hřiště, dráhu pro kolečkové brusle, malý skatepark a kurty pro petanque. Zasloužil se o vybudování několika dalších hřišť, podporuje činnost nízkoprahového klubu Žlutý domeček, ale i programy ekologické výchovy pro děti a mládež či budování cyklistických stezek.
Návrh na ocenění jeho práce podala občanská sdružení Malý princ, Okrouhlík a Tělovýchovná jednota Orion Praha.
Miroslav Kovařík, starosta obce Modrá u Uherského Hradiště
Je starostou nepřetržitě od roku 1990, je znám jako budovatel rybníků (modranský Jakub Krčín), ekologických projektů, naučných stezek, repliky velkomoravského kostelíka, iniciátor výstavby kamenné rozhledny na Brdu, přípravy archeoparku. I přes výše uvedené se ještě věnuje dětem a mládeži, vytváří podmínky pro jejich činnost a je organizátorem či spoluorganizátorem většiny akcí pro děti a mládež v obci. Je vedoucím střediska Junáka v Modré, kam chodí i děti z okolních vesnic, předsedou okresní komise skautských činovníků, vedoucím místního Klubu Pampeliška a republikovým předsedou Klubu Pampeliška – občanského sdružení dětí a mládeže. Podílí se na organizaci Intercampů – výměnných pracovních a poznávacích pobytů studentů z různých zemí. Spolupracuje se Střední zemědělskou školou a gymnáziem ve Starém Městě při zapojení studentů do různých aktivit a s pestrou paletou občanských sdružení. V roce 1997 obdržela obec pod jeho vedením v celostátním kole soutěže Vesnice roku Bílou stuhu za práci s mládeží.
Ocenění pro pana starostu navrhli: Okresní rada Junáka, Středisko Junáka Modrá, Informační centrum mládeže Uherské Hradiště, domy dětí a mládeže ze Starého Města, Uherského Hradiště a Uherského Ostrohu, Centrum ekologické výchovy Žabka, Sdružení Rosnička, Knihovna B.B. Buchlovana, Česká tábornická unie za oblast Chřibsko – karpatskou, KUFR – Klub úplně fantastické rekreace a organizační štáb Bambiriády 2003 v Uherském Hradišti.
Ing. Petr Krill, poslanec Parlamentu ČR
Pan poslanec byl navržen na ocenění za svou práci pro děti a mládež jako starosta Šumperka v letech 1994 až 2002. Od roku 1990 je členem městského zastupitelstva města Šumperk. Jeho zásluhy spočívají především v mnohaleté podpoře Mezinárodního folklorního festivalu, jehož se každý srpen účastní na 500 mladých lidí z různých zemí světa. Dokonce prosadil rekonstrukci hlavní městské třídy, hlavní nákupní tepny a pěší zóny tak, aby vyhovovala právě prezentaci souborů při tomto festivalu. Vytváří prostorové i finanční podmínky pro vyžití dětí a mládeže v kulturní i sportovní oblasti, iniciuje vznik grantů na jejich podporu. Výrazně podporoval volnočasové aktivity na školách i ve střediscích volného času, díky čemuž vznikl např. výborný soubor mažoretek, zasloužil se o rozvoj podmínek mládežnického hokeje nebo dětského sboru “Motýli”.
Návrh na jeho ocenění podalo Folklorní sdružení ČR, Sdružení přátel folkloru Severní Hané a Dům dětí a mládeže v Šumperku.
Jan Sopko, starosta Přimdy
Jan Sopko je starostou již třetí volební období, vedle svých povinností je velice aktivní při práci s mládeží a v tělovýchově. Je místopředsedou TJ Tatran a prezidentem oddílu kopané. Jeho přičiněním pracují mládežnická družstva, která se zúčastňují mistrovských i veřejných utkání. Aktivně pomáhá při akcích, které pořádají místní spolky či základní školy, za všechny jmenujme třeba plavecké závody, republikové finále Pionýra Pentatlon, běh na lyžích kolem Přimdy. Většina mládežnických akcí probíhá pod jeho patronátem a o putovní pohár, který jako starosta věnuje. Tak třeba podpořil republikové finále Pionýra ve vybíjené, na něž se sjelo 220 účastníků z 11 měst celé České republiky. Pan starosta se zúčastnil všech oficiálních jednání, slavnostně zahájil a vyhodnotil turnaje a sám pomáhal i jako organizátor.
Návrh na ocenění jeho práce podala školní družina při Základní škole Přimda, Pionýrská skupina Přimda a místní Sbor dobrovolných hasičů.
Ing. Martin Štifter, CSc., bývalý starosta města Roztoky
Pan Štifter byl starostou města v letech 1994 až 2002 a nyní pracuje na místním odboru životního prostředí. Během svého dlouholetého starostování si vždy našel čas na aktivní práci s dětmi ve skautském oddíle, vedl letní tábory a účastnil se akcí střediska Lípa v Roztokách. Neváhal vystupovat ve prospěch sdružení dětí a mládeže. I díky jemu pamatovali ve svých rozpočtech zastupitelé města Roztok každoročně téměř milionovou částkou na podporu spolkového života obce. Mezi zajímavosti patří i to, že byl hostitelem zakládací schůzky České rady dětí a mládeže v létě roku 1998.
Na ocenění jej navrhla Asociace turistických oddílů mládeže, občanské sdružení Roztoč a Středisko Junáka Lípa.
Všem těmto oceněným politikům bude cena přístav slavnostně předána 22. května při slavnostním zahájení pražské Bambiriády, které bude od 11 hodin.
Sdílet na Facebooku
© Stránka vygenerována za 0.0034 sec. | Aktuálně máme v databázi 8398 článků
práva na články náleži jejich autorům, provozovatel magazínu nenese žádnou zodpovědnost za škody způsobené prohlížením těchto stránek.
Magazín provozuje ICOK (administrátor Miloslav Fuček)
http://icok.icok.cz | http://wwww.mfsoft.cz
Bazény na míru | Bennewitzovo kvarteto | Lady XL Fashion | Optika v Praze | Světové brýle.cz | Inspiro ERP systém | Bezpečnostní poradce | Fass-Hasicí technika | Dukla - Atletika | Dukla Praha