I tento týden se vydáváme po stopách jubileí autorů pro děti a mládež. Věříme, že zavzpomínáte nejenom na autory, ale že najdete i některá jejich díla, která vás aktuálně zaujmou.
Bedřich M. Beneš se narodil 21. 4. 1885 v Tučaplech u Uherského Hradiště a zemřel 9. 9. 1953 v Uherském Hradišti. Byl učitelem a knihovníkem, sběratelem ex-libris, psal básně, novely, povídky a loutkové hry pod jménem Buchlovan Beneš. Napsal "Za naším huménkem", "Z našeho domečku", "Sedm synů Jestřábíků", "Nejposlednější dobrodružství Leona Cliftona", "Krymský zajatec a jiné příběhy", "Oživené kameny a střípky. Obrázky z dávnověku", "P třech bosých detektivech" a "Zlatá kaplička nad Vltavou".
Anna Blažíčková se narodila 24. 4. 1993 ve Vodňanech. Je učitelkou na střední škole a externí pracovnicí Literárního archivu Památníku národního písemnictví a Matice slovenské. Je autorkou knih z prostředí současných dětí i prózy pro dospělé. Pro děti a mládež napsala "Směr Červený Újezd" a "Kdo nesází, nevyhraje aneb Dostane se Honza k počítačům?"
František Čečetka se narodil 16. 1. 1917 v Luže u Chrudimi a zemřel 4. 8. 1982 v Ostravě. Byl učitelem, ředitelem nakladatelství a autorem próz pro děti. Napsal "Zelený vrch", "O pánech větru, mraků a vod" a "Stopy statečných".
Marie Grubhofferová se narodila 28. 9. 1901 v Paskově a zemřela 20. 4. 1977 v Ostravici. Je autorkou několika dobrodružných příběhů pro nejmenší, dívčích knížek a několika vědecko-fantastických románů pro mládež. Napsal "Kvik. Osudy malého veverčáka v lese i v zajetí", "Prázdniny ve hvězdách. Román devíti dětí a jednoho psa", "Mezihvězdní piráti", "Kvikova rodina", "Poklady čtyř sluncí", "Bingo" a "Boj o věčné mládí".
Josef Hais - Týnecký se narodil 2. 3. 1885 v Klatovech a zemřel 24. 4. 1964 v Praze. Vlastním jménem se jmenoval Josef Hais. Byl redaktorem v Praze, lidovým romanopiscem, básníkem, dramatz¨ikem a autorem četných knih pro děti a mládež. Používal pseudonymy Tomáš Tichý a Jaroslav Veselský. Napsal "Z přírody 1", "Z přírody 2", "Cestou a cestičkou", "Pasáček z Bystřice. Dobrodružné příhody tří dětí a čtyř zvířat", "Útok na hájovnu", "Ohníčky", "Ochočený zajíček a jiné povídky z klukovských let", "Klukovské trampoty", "Na luskách a jiné povídky", "Domov. Kniha povídek" a "Na hrátkách".
Emil Havlík se narodil 17. 5. 1892 v Berouně a zemřel 24. 4. 1945 v Praze. Vlastním jménem se jmenoval Emil Sobota. Byl právníkem, pracovníkem v Kanceláři presidenta republiky, publicista veřejného práva a politiky. Svou jedinou knihu pro mládež "Stavíme osadu. Jendovy zápisky o založení Osady podnikavých chlapců na Jezerce" napsal pod pseudonymem.
Egon Hostovský se narodil 23. 4. 1908 v Hronově a zemřel 7. 5. 1973 v Montclair v New Jarsy v USA. Zprvu byl nakladatelským redaktorem, poté úředníkem Ministerstva zahraničí v Praze, romanopiscem a novelistou. Pro mládež napsal "Černá tlupa".
Vladimír Hulpach se narodil 21. 4. 1935 v Praze. Je editorem a upravovatelem pohádek přírodních národů pro děti, např. "Co vyprávěl kalumet". Dále napsal "Indiánské příběhy" (adaptace podle J.F.Coppera, K. Maye a dalších autorů), Indiánskou stezkou a Příběhy ze Shakespeara - II díl.
Bob Hurikán se narodil 21. 4. 1907 v Praze a zemřel 2. 6. 1965 v Benešově u Prahy. Vlastním jménem se jmenoval Josef Peterka. Byl nástrojařem, úspěšným sportovcem, psal a zpíval populární trampské písně, je autorem dobrodružných románů pro dospělé i mládež a jedním z hlavních propagátorů nepolitického trampského hnutí. Často používal pseudonym Bob Peters. Pro mládež napsal "Trampské zkazky", "Zálesák od Zlaté řeky. Dobrodružný román z krásného Posázaví", "Dějiny trampingu", "Hoši divočiny. Dobrodružný román z krásného Posázaví", "Stopař Gassidy", "dějiny trampingu II - Co vypráví kytara", "Horští chlapci" a "Stopování".
Mirko Juna se narodil 23. 4. 1945 v Jičíně. Je učitelem na základní škole, dlouholetým vědoucím dětského oddílu Modrá hvězda, skautským činovníkem a zabývá se též amatérským filmováním a kresbou. Uspořádal almanach Historie skautingu v Jilemnici a v Horní Branné. Napsal "Tábor pod Modrou hvězdou" a " Modrá hvězda nad bažinami".
Josef Kolář se narodil 21. 4. 1905 v Lounech a zemřel 12. 3. 1983 v Praze. Byl doktorem přírodních věd, pracovníkem Českého rozhlasu v Praze, beletristou a autorem rozhlasových pásem. Napsal "Němé tváře".
Zbyněk Kovanda se narodil 7. 9. 1929 v Plzni a zemřel 24. 4. 1987 v Sokolově. Byl prozaikem, původním povoláním učitelem, debutoval sbírkou básní. Pro mládež psal knihy dějově zaměřené na zájmy a činnost větších dětí s prvky napětí a dramatičnosti. Napsal "Křídla pro frajera" a "Strejda se mi nezdá":
Ota Kramář se narodil 25. 4. 1922 neznámo kde a zemřel 16. 10. 1971 v Praze. Vlastním jménem se jmenoval Otto Kramář. Byl redaktorem, scénáristou a prozaikem. napsal "Hmatající paprsky" a "Vysoko jako oni".
Stanislav Lidmaňský se narodil 22. 4. 1955 v Dačici. Je stavebním inženýrem a pracuje jako úředník. Napsal "Safírová stezka".
Jaroslav Povolný se narodil 21. 4. 1884 v Pelhřimově a zemřel 31. 10. 1948 neznámo kde. Byl středoškolským profesorem filosofie, autor lidových říkadel, her, a písní pro mládež a editorem českých klasiků. Napsal "Ondřej vyzvědač. Črty".
Jiří V. Prokop se narodila 11. 7. 1876 v Plzni a zemřela 24. 4. 1951 v Praze. Vlastním jménem se jmenovala Amálie Kožmínková. Byl aučitelka a etnografka, je autorkou publikací ze svého oboru a kuchařek. Psala též pod pseudonymem Jiří V. Pražský. Napsala "Naši kluci":
Stanislav Reiniš se narodil 22. 4. 1879 v Novým Knínu a zemřel 8. 6. 1945 v Praze. Byl odborným učitelem, autorem četných fejetonů, črt, novel, náladových obrázků i rozsáhlejších knih s přírodní tématikou, ve kterých zasvěceně vypráví o životě zvěře a příběhově zpracovává lovecké zážitky. U většiny knih není zřetelná hranice mezi tvorbou pro mládež a pro dospělé. Z jeho rozsáhlého díla vybíráme "Z čarovné přírody", "Kouzlo jara", "Lovcův svět", "Z lovů na Slovensku", "Listy z niv a hájů", "Zlatá rybka a jiné příběhy", "Odvážný stopař Rigo", "Příhody fořta Sukovce", "Román bludné divočiny", "Bělohlav, král Šumavy", "Raf Dingo a jiné příběhy", "Alík hrdina", "Černý běs" a "Vydra z Černé tůně. Román ochočené vydry".
Zdeněk Vyhlídal se narodil 21. 4. 1934 ve Žďáru nad Sázavou. Je autorem próz ze současného života, knih pro mládež, rozhlasových a televizních her. napsal "Kluci z Horní ulice", "Strašení na Pančavě", "Jak si ožehnout křídla" a "Pandur Trenk".
Pro tento přehled výročí autorů jsme použili Slovník českých autorů knih pro chlapce (a nejen pro ně) od Tomáše Studenovského a Josefa Bláhy, který vydalo v roce 2000 nakladatelství Ostrov. V tomto slovníku najdete téměř úplný výčet autorů chlapecké literatury. Pokud by jste o něj měli zájem, pár výtisků je dosud v nakladatelství Ostrov v Praze k dispozici.
Sdílet na Facebooku
© Stránka vygenerována za 0.0038 sec. | Aktuálně máme v databázi 8398 článků
práva na články náleži jejich autorům, provozovatel magazínu nenese žádnou zodpovědnost za škody způsobené prohlížením těchto stránek.
Magazín provozuje ICOK (administrátor Miloslav Fuček)
http://icok.icok.cz | http://wwww.mfsoft.cz
Bazény na míru | Bennewitzovo kvarteto | Lady XL Fashion | Optika v Praze | Světové brýle.cz | Inspiro ERP systém | Bezpečnostní poradce | Fass-Hasicí technika | Dukla - Atletika | Dukla Praha