Rubriky

Vyhledávání v článcích
Co hledáte ?



Provozuje:
icok


ikonka partnera
ikonka partnera
Dnes má svátek Albert je čtvrtek 21.11.2024



Novinky





Magazín eKamarád vás vítá
Přinášíme vám zpravodajství ze světa dětí a mládeže. Chcete se i vy podělit s ostatními o své zkušenosti či nějak pobavit naše dětské čtenáře? Není nic jednoduššího. Přidejte se do naší kamarádské rodiny a napište nám na email redakce8(Z)ekamarad.cz
(Místo (Z) napište @).

JuniorInternet 2003 očima pořadatelů a účastníků

Loni po JuniorInternetu nebyla jeho budoucnost jasná. Stále otázka, zda se 4. ročníku bude konat nebo ne? Nakonec se konal a proběhl velmi úspěšně. Jaké jsou perspektivy pátého a dalších ročníků?

     Konference JuniorInternet 2003 je minulostí. Mezi její velké úspěchy jistě patří záštita ministra Vladimíra Mlynáře, který zde poprvé udělil cenu ministerstva informatiky. Konference měla letos odlišnou koncepci, oproti předchozím letům a také rekordní účast.

     Zhruba v polovině konference jsem se zeptal na dojmy z ní jednoho z pořadatelů dnes již osmnáctiletého Jiřího Benedikta.

     Jak jsi spokojený s průběhem konference?

     "Tato konference má letos úplně jiný průběh než loni. Změnili jsem to záměrně, protože toho představování projektů bylo vlastně už dost a už nebylo co představovat. Vytvořili jsme koncepci, aby své projekty hlavně představili mladé lidi, protože oni potřebují popularizaci a ne ty komerční projekty, protože nemají dostatek prostředků na to, aby si zajistili nějakou publicitu."

     Tato budoucnost tedy přetrvá a dá nový směr konferenci a zažehnala to, co se loni uvažovalo, jestli končit nebo pokračovat?

     "Zdá se, že se pokračovat bude. Je to všechno o lidech. Neustále vyzýváme mladé schopné lidi, aby se k nám připojili a pokračovali v budování tohoto projektu."

     Jaké jsou Tvoje osobní plány? Všiml jsem si, že třeba ma Zavináči, kde jsi dělal webmastera, ho místo Tebe dělá David Šmehlík. Čemu se teda věnuješ nyní?

     "Nyní mám takové období, kdy zkouším si trošku odpočinout od počítače, až ani nepíšu články v žádném časopise, ale snažím se tak vzdělávat, sledovat tu situaci jaká je, pořádám JuniorInternet jako spolupořadatel a snažím se o něco, kde bych se uchytil už na trošku profesionálnější bázi."

     Takže Zavináč jsi už opustil definitivně?

     To je hlavně otázka věku, protože mě bylo letos 18 a pokud je to zaměření na mladší uživatele, tak psát pro ně články, by nebylo příliš vhodné."

     A působíš aspoň technicky jako třeba poradce webmastera?

     "Ano, v redakci zůstávám jako takový člen bez portfeje, jako spoluzakladatel, kdy se prostě účastním různých jednání ohledně Zavináče a JuniorInternetu a přímo nejsem webmasterem, ale dávám nové návrhy, podněty pro úpravy a tak."

     Jaké byly dojmy Jirky Peterky bezprostředně po skončení konference vyplývá z krátkého rozhovoru.

     Jaké jsou Tvé dojmy bezprostředně po skončení 4. ročníku JuniorInternetu?

     Moje dojmy jsou celkem dobré a doufám, že se konference povedla, že se líbila účastníkům. Měli jsme velkou účast, takže doufám, že dopadla dobře."

     Jaké jsou plány pro příští rok?

     "Plánujeme samozřejmě co nejvíce účastníků, kteří se přihlásí, dále zvýšit úroveň přednášek a vůbec celého programu."

     Takže už začnete připravovat příští ročník nebo kdy na něm začnete aktivně pracovat?

     "Většinou se začíná připravovat tak někdy kolem září. Teď budeme mít oddech, ale začneme co nejdříve."

     Cenu ministra informatiky dostal Zdeněk Cendra, jehož projekt byl beze sporu ze všech projektů nejrozsáhlejší. I on zodpověděl na pár otázek.

     Jaké jsou dojmy držitele první plakety, kterou udělil pan ministr informatiky?

     "Určitě mě to potěšilo. Ta konkurence byla větší než loni a mám radost z toho, že pan ministr si nakonec vybral mě. Samozřejmě by si to zasloužili i jiní kluci, ale cena je jen jedna. Rty redakč systémy, co tady předváděl kolega, tak byly taky pěkné. Tam byl prezentován především ten web, já jsem prezentoval něco jiného, ale mám z toho velkou radost."

     Když máš na starosti 15 serverů a nonstop dohled 24 hodin denně, jak to probíhá, když někdo zavolá dopoledne, že třeba vypadl server, když jsi ve škole? Jak se na to tváří profesoři? Odběhneš z hodiny nebo jak to probíhá?

     "Byl to problém, ale v tuhle chvíli mám zástupce, který je schopen v době mé nedostupnosti to řešit. To znamená, když je to dopoledne, tak se k němu ten telefon přesměruje a on je z Prahy, tak k těm serverům to má kousek a je schopen vyřešit prakticky všechno. Jinak se to člověk snaží řešit, jak to jde."

     Takže to děláte ve dvou a tím je to vyřešené?

     "On dělá pouze ty akutní věci. Já se starám o všechno a on řeší pouze krizové doby, kdy to fakt jinak nejde. Původně jsme to dělal s rodiči, to znamená že zákazník zavolal otci a on to nějak řešil. Ale přestalo se mu to líbit, takže jsem si našel někoho jiného, kdo mi s tím takto pomáhá."

     Na závěr trochu statistiky. Průměrný věk účastníků konference byl 13,92 let, přičemž v soutěži JuniorWeb 13,16 let, JuniorText 12,87 let a JuniorProject 15,78 let. JuniorWebu se zúčastnily 4 dívky a 44 chlapců, JuniorTextu 46 dívek a 27 chlapců a JuniorProjectu 3 dívky a 54 chlapců. Z účastníků chodí 33% do základní školy, 58% na gymnázium, 8% na jinou střední školu a 1% na jinou školu. Na Internet se z účastníků připojuje z domova 63%, ze školy 30% a odjinud 7%. Denně se připojuje 44% účastníků, několikrát týdně 41%, několikrát měsíčně 9% a méně často 6%.

     Rovných 50% účastníků používá Internet už dva až tři roky, 21% méně než 1 rok a 29% více let. S Internetem se účastníci v 63% naučili sami, v 15% s pomocí rodiče, v 9% od kamaráda a v 8% od učitele. Nejoblíbenějším předmětem mezi účastníky jsou přírodní vědy (49%), dále jazyky (21%), výchovy (18%) a humanitní vědy (11%).

     Pokud chcete srovnat výsledky s předchozími ročníky, kdy byly stejné anketní otázky, je to jistě zajímavé a podklady na to najdete na stránce JuniorInternetu.

     JuniorInternet byl jednou z akcí pořádaných v rámci Března - měsíce Internetu. Březen - měsíc Internetu se konal již po šesté a organizovalo jej BMI sdružení. Konference probíhala mimo jiné za účasti redaktorů České televize a televize Prima a také Českého rozhlasu.

     Koncepce konference se změnila nejenom v programové části, jak zmínil Jirka Benedikt, ale též v soutěžní části. Byla zavedena nová soutěž JuniorProject, jejíž věková hranice je až do 18 let, naopak v soutěžích JuniorWeb a JuniorText byla věková hranice o rok zkrácena z 15 na 14 let. Tyto změny kvali konference zcela jednoznačně prospěly.

  • Autor: Fuček Miloslav
  • Datum publikace: 20.03.2003
  • Článek zařazen do: Internet
  • Počet komentářů ke článku: 0 přidat komentář
  • Článek si přečetlo 7073 čtenářů

    Sdílet na Facebooku

© Stránka vygenerována za 0.0033 sec. | Aktuálně máme v databázi 8398 článků
práva na články náleži jejich autorům, provozovatel magazínu nenese žádnou zodpovědnost za škody způsobené prohlížením těchto stránek.
Magazín provozuje ICOK (administrátor Miloslav Fuček)
http://icok.icok.cz | http://wwww.mfsoft.cz

Bazény na míru | Bennewitzovo kvarteto | Lady XL Fashion | Optika v Praze | Světové brýle.cz | Inspiro ERP systém | Bezpečnostní poradce | Fass-Hasicí technika | Dukla - Atletika | Dukla Praha