Jaro se nám neodvratně blíží a mi nahlížíme na další jubilanty do Slovníku českých autorů knih pro chlapce (a nejen pro ně). Kdo má jubileum v době příchodu jara?
Ludvík Aškenazy se narodil 24. 2. 1921 v Českém Těšíně a zemřel 18. 3. 1986 v italském Bolzanu. Byl pracovníkem Čs. rozhlasu v Praze. PO srpnu 1968 emigroval do tehdejšího západního Německa. byl prouaikem, dramatikem a scénáristou. Napsal "Sto ohňů a jiné povídky", "Dětské etudy", "Psí život" a "Cestopis s jezevčíkem".
Josef Augusta se narodil 17. 3. 1903 v Boskovicích a zemřel 4. 2. 1968 v Praze. Byl literárně činným paelontologem, odborným a populárně vědeckým spisovatelem a beletristou. Psal poutavé knihy, ve kterých zejména mladým čtenářům přiblížil pravěký život a popsal, podporován malířem Zdeňkem Burianem, přírodu a zvířenu pravěku. Napsal "Zavátý život", "Ztracený svět", "Z hlubin pravěku", "Zrození Venuše", "U pravěkých lovců", "Divy prasvěta. Kronika pravěké přírody a tvorstva", "Draci a obři", "Lovci jeskynních medvědů", "Pravěké ptactvo", "Z pradějin tvorstva", "Z pradějin člověka", "Lovci mamutů a sobů", "Pradějiny koně", "Hlubinami pravěku", "Neandrtálci", "Z vývojových a kulturních pradějin člověka". "Pravěcí lovci" a "Opolidé a předlidé".
Petr Bartůněk se narodil 21. 3. 1953 v Litoměřicích. Je podnikatelem, stavařem a prozaikem. napsaů "Ach jó!" a "Páternoster. Poselství z bájné země Lemurie".
Ferdinand Blocký se narodil roku 1911 v Rusku a zemřel 19. 3. 1944 v Praze. Byl odborným učitelem v Praze. Je autorem knih pro mládež na legionářská témata. Napsal "Malý hrdina a jiné povídky", "Víťa a medvídek Míša", "Malý rozvědčík", "Feďka od Zborova" a "Za maminkou a jiné povídečky".
František Bulánek se narodil 21. 3. 1906 v Praze, kde také 4. 9. 1979 zemřel. Byl prozaikem pro dospělé i mládež, literárním historikem, zabývající se zejména dětskou literaturou, básník a fejetonista. Překládal z němčiny a ruštiny. Používal pseudonymy Dlouhán a Karel Zdeněk Černý nebo jen Karel Černý. Napsal "Junácká křídla", "Čertováco. Román hochů", "Silná dvojka", "Slunečný vrch", "Čtrnácté narozeniny Johnyho Harpera" a "Dříve než Franklin".
Edvard Cenek se narodil 18. 3. 1904 ve Starém Městě u Karviné a zemřel 26. 7. 1971 v Praze. Zprvu byl redaktorem a spisovatelem z povolání, později se stal technickým úředníkem. Psal prózy, reportáže i dramata, zabýval se též uměleckou fotografií. Napsal "Velel jsme černochům. Vyprávění štábního kapitána Oty Šaracha" a "Vzhůru na Mont Blanc".
Václav Deyl se narodil 25. 3. 1905 v Třešovicích u Hradce Králové. Byl pracovníkem Hydrologického ústavu, autorem řady próz pohádkových a cestopisných. Věnuje se také literatuře faktu a románům pro mládež. Píše také pod pseudonymy Lev Vladyka a Van Dyle. Pro mládež napsal "Ptačí stopou", "Divočina", "Vlk Rahů. Příběh z doby kamenné", "Přes moře a hory. Vypsání osudu našeho krajana na počátku nového věku", "Vzdálené hřmění", "Šedivý pramen. Román odhodlaného mládí", "Fialový ďábel a jiné povídky z různých dob a z různých koutů světa", "Vyzvědači", "Podivuhodné tajemství", "K ostrovům trpaslíků", "Smrti se nebojím. Tři povídky o statečnosti", "Lovec života. Životní osudy A. V. Friče, cestovatele a národopisce…", "Živá voda" a "Tajemství plamenů".
Vladimír Donát se narodil 8. 2. 1903 v Praze a tamtéž 16. 3. 1943 zemřel. Vlastním jménem se jmenoval Vladimír Motyčka. Byl fotografem, knihovníkem a nakladatelským úředníkem, autorem historických románů. Pro mládež napsal "Zrádný nápoj. Dobrodružný román z doby císaře Rudolfa" a "Parsifal".
Ladislav Havrda se narodil 17. 3. 1952 v České Skalici. Je stavebním projektantem, pracuje jako restaurátor. Je malířem a autorem knih z prostředí vodního skautingu. Napsal "Bratrstvo utajené šestky", "Harnishovy povídky", "Bratrstvo tajné šestky II - III" a "Voda je můj živel".
Pavel Hejcman se narodil 23. 3. 1927 v Praze. Je novinářem a starostou města Bystřice pod Hostýnem. Napsal historické, dobrodružné a detektivní romány, vesměs pro dospělé čtenáře. Vytvořil zatím čtrnáct rozhlasových her a filmových scénářů. Psal i pod pseudonymy Gerard Fraineau, Gustav Franc a Miroslav Neumann. Pro mládež napsal "Cesty knížecí", "Moravská válka", "V těchto prchavých okamžicích" a "Had má hlavu královskou".
Jan Kořínek se narodil 4. 4. 1889 v Oplocanech u Přerova a zemřel 16. 3. 1952 v Praze. Byl profesorem fyziologie rostlin a bakteriologie na Přírodovědecké fakultě University Karlovy v Praze. Je autorem naučných a cestopisných knih. Pro mládež napsal "V zajetí Maurů".
Václav Matěj Kramerius se narodil 12. 2. 1753 v Klatovech a zemřel 22. 3. 1808 v Praze. Vlastním jménem se jmenoval Matěj Valentin Kraméryus. Byl zakladatelem novodobé české žurnalistiky, jedním z hlavních inspirátorů a organizátorů osvětových a národně buditelských snah obrozenecké inteligence. Byl fundátorem prvního ryze českého nakladatelství Česká expedice, editorem, upravovatel, překladatel i autor osvětové i zábavné četby. Pro mládež napsal "Zrcadlo šlechetnosti por mládež českou" a "Veselí i smutní příběhové nezkušených dítek".
Leontýna Mašínová se narodila 16. 3. 1882 v Plzni a zemřela 12. 2. 1975 v Lázních Bělohrad. Byla učitelkou, přední pracovnicí a publicistkou Českobratrské církve evangelické. Psala loutkové hry, historické romány a memoáry. Napsala "Uletělo jaro", "Z tajemné studánky. Pověsti ze severovýchodních Čech", "Staré pověsti a legendy", "Sluníčkem i bouří", "Staré zkazky" a "Tajemný věků hlas. Pověsti z východních Čech".
Marie Matesová se narodila 23. 8. 1901 v Perucu u Loun a zemřela 21. 3. 1964 v Mladé Boleslavi. Napsala "Úsvit nad cestou", "Ocelový pták. Letecký román pro chlapce", "Stříbrné struny", "Nejvyšší cíl. Román pro chlapce o mladých mužích u Baťů." a "Rytíři zelené stužky. Junácký dobrodružný román".
Rudolf Nekola se narodil 20. 3. 1902 v Českých Budějovicích a zemřel 1. 12. 1969 v kanadském Hamiltonu. Byl odborným učitelem a časopiseckým redaktorem. Napsal "Země sedmi měst", "Ostrov velikého klidu aneb Příběhy Petra Gulivéra", "Třináctý guvernér. Výlet do dnešní Kalifornie a vyprávění z Kalifornie staré" a "Čtení o Kanadě".
Jaroslav Pecháček se narodil 11. 4. 1909 v Praze, kde také 22. 3. 1984 zemřel. Byl výtvarným a literárním publicistou, autorem dětské dobrodružné literatury a psychologických románů pro dospělé. Napsal "Týden volnosti. Příběhy mladého rysa", "Jarda s harmonikou", "malíř Láďa Rákos. Příběhy chlapce, který chtěl být umělcem", "Poslední prázdniny", "Kalich a půlměsíc", "Ostrov tisíce vůní" a "Taliánský marš."
Karel Poláček se narodil 22. 3. 1892 v Rychnově nad Kněžnou a zemřel 9. 10. 1944 v koncentračním táboře Osvětim v Polsku. Byl úředníkem, novinářem, autorem soudniček, fejetonů a článků do novin. V próze vznikly zejména jeho humoristické romány. Většina jich byla zfilmována. Pro mládež napsal "Edudant a Francimor" a "Bylo nás pět".
Miroslav Slach se narodil 16. 3. 1919 v Tlusticích u Hořovic. Působil jako učitel na základní škole, je autorem rozhlasových a divadelních her. Pro mládež napsal "Sázka na černého koně".
Pro tento přehled výročí autorů jsme použili Slovník českých autorů knih pro chlapce (a nejen pro ně) od Tomáše Studenovského a Josefa Bláhy, který vydalo v roce 2000 nakladatelství Ostrov. V tomto slovníku najdete téměř úplný výčet autorů chlapecké literatury. Pokud by jste o něj měli zájem, pár výtisků je dosud v nakladatelství Ostrov v Praze k dispozici.
Sdílet na Facebooku
© Stránka vygenerována za 0.0045 sec. | Aktuálně máme v databázi 8398 článků
práva na články náleži jejich autorům, provozovatel magazínu nenese žádnou zodpovědnost za škody způsobené prohlížením těchto stránek.
Magazín provozuje ICOK (administrátor Miloslav Fuček)
http://icok.icok.cz | http://wwww.mfsoft.cz
Bazény na míru | Bennewitzovo kvarteto | Lady XL Fashion | Optika v Praze | Světové brýle.cz | Inspiro ERP systém | Bezpečnostní poradce | Fass-Hasicí technika | Dukla - Atletika | Dukla Praha