V rámci programové řady Informační technologie a Internet uskutečnila DEMA, a. s. v prosinci 2002 pravidelný výzkum, který mimo jiné monitoroval možnosti občanů České republiky vstupovat na internetovou síť z domácího prostředí.
INTERNET V DOMÁCNOSTECH OBČANŮ ČR
* Každý čtvrtý občan starší 18 let měl na konci roku 2002 možnost kontaktovat se přes Internet v domácím prostředí (26%).
* Pro tři čtvrtiny populace ČR starší 18 let je možnost vstupovat na internetovou síť z pohodlí domova zatím nereálná (74%).
TRENDY: Komparace dat v čase 1997 až 2002 4
* Podíl osob, které vlastní nebo mají doma k dispozici Internet se neustále zvyšuje. V odstupu pěti let třináctinásobně (o 24%); oproti situaci na konci předchozího roku o 5%.
* Nejvyšší meziroční nárůst byl v letech 2000 až 2001 (o 7%).
Možnost komunikovat přes Internet z domácího prostředí v prosinci 2002 podle základních identifikací populace
* Přístup k Internetu mají častěji muži (29%) než ženy (22%).
* Jde častěji o mladší a střední generaci (každý třetí) než občany staršího věku 45 - 54 let (každý čtvrtý), seniory mezi 55 - 64 lety (každý pátý) a seniory nad 65 let (každý dvacátý pátý).
* Vazba mezi vybaveností a vzděláním je velmi výrazná. Podíl lidí s nižším vzděláním, které se mohou doma připojit na internet, je nízký (12%). U těch, kteří mají maturitu se zvyšuje viditelně (32%), u osob s vysokoškolským diplomem markantně (50%). V domácnosti vybavené internetem žijí čtyři studenti z deseti.
* Podnikatelé mohou využívat internetovou komunikaci od "domácího krbu" mnohem častěji (každý druhý) než nepodnikající (každý pátý).
* Na venkově je vybavenost Internetem méně častá ( u každého pátého občana) než ve velkoměstech (u každého třetího); v Praze je to rovněž každý třetí (31%).
ÚHRADA INTERNETU V DOMÁCNOSTECH
Rozvoj Internetu je do značné míry závislý na tom, jak velkou zátěž po finanční stránce pro domácnost znamená, zda vůbec nebo v jakém rozsahu si ho bude moci dovolit využívat. Je tudíž na místě otázka "kdo hradí výdaje za internet v domácnostech občanů?"
* U zcela převažující části domácností vybavených Internetem jsou platby za jeho provoz financovány výhradně z rodinného rozpočtu (80%).
* Každý šestý (17%) respondent uvedl, že internetové výdaje jdou na vrub jeho domácnosti jen z části, protože jí částečně přispívá ještě někdo jiný (firma, zaměstnavatel, děti nebo rodiče, kteří žijí v jiné domácnosti).
* Pouze 3% dotázaných, kteří mají doma Internet, odpovědělo, že finanční náklady na jeho využívání jsou plně v režii někoho jiného, stojícího mimo rodinné finance.
TRENDY: Komparace dat v čase 2000 a 2002 5
* Struktura odpovědí ohledně celkové úhrady internetových nákladů v domácnostech občanů České republiky se v odstupu dvou let podstatně nezměnila. Naprostá většina domácností má, stejně jako před dvěma lety, internet pouze ve své režii.
1 Výběrový soubor 1 018 osob reprezentovalo populaci ČR starší 18 let.
2 Zdroj dat: zpráva DEMA, a. s., "Vybavenost domácností občanů ČR technikou III.", únor 2003.
3 Zaměření plánovaných tiskových zpráv:
E-learning:
Jak vidí občané možnost vzdělávání přes internet?
E-zdravotnictví:
Co říkají občané možnosti být informován přes internet?
E-gramotnost:
Jaká je počítačová a internetová gramotnost občanů ČR?
E-osobnost:
Kdo je považován za největší osobnost v oblasti internetu v ČR?
E-firma:
Role Internetu pro malé a střední podnikání z pohledu občanů ČR
E-práce:
Tele-working očima veřejnosti ČR
4 Zdroj dat: DEMA, a. s., reprezentativní výzkumy v ČR na populaci 18+ let, výběrové soubory nad 1 000 osob.
5 Zdroj dat: DEMA, a. s., reprezentativní výzkumy v ČR na populaci 18+ let, výběrové soubory nad 1 000 osob.
TISKOVÁ ZPRÁVA
, a. s. 2003 / 01
Michalská 12 Téma: E-domácnost
Dům "U zlatého melounu" Zdroj dat: DEMA, a. s.
110 00 Praha 1 Vydáno: 27. 2. 2003
Informace byla zpracována jako součást aktivit DEMA, a. s. v rámci Měsíce Internetu 2003.