Prohlášení platformy ZUI k nasazení ADSL v ČR a průběhu jednání Fóra pro vytáčený přístup k síti Internet
V reakci na aktuální vývoj kolem nasazení technologie ADSL v ČR platforma ZUI (Zástupci uživatelů Internetu) oceňuje skutečnost, že už i v ČR začínají být dostupné širokopásmové služby na bázi technologie ADSL. Díky tomu končí doslova ostudná situace, kdy Česká republika (a také Slovensko) byla poslední zemí i mezi kandidáty na členství v EU, která ještě ADSL nenabízela.
Současně s tím však platforma ZUI považuje za potřebné vyjádřit své výhrady ke způsobu a k podobě zavádění ADSL služeb v ČR. Konkrétně:
* koncové ceny širokopásmových služeb na bázi ADSL jsou ve srovnání se zahraničím stále příliš vysoké, dokonce až několikanásobně - a to již při přepočtu podle aktuálních měnových kurzů (nehledě již na přepočet podle parity kupní síly). Podrobnější srovnání zveřejňuje platforma ZUI jako samostatný materiál.
* Za neúměrně vysoké považujeme jak ceny nejlacinějších přípojek, tak i gradient ceny v závislosti na přístupové rychlosti a míře přeprodeje sdílené kapacity (tzv. agregaci, resp. overbooking). Velikost tohoto gradientu (poměru ceny mezi rychlejší a pomalejší přípojkou, resp. mezi kvalitnější a méně kvalitní přípojkou) pak působí proti tomu, aby si uživatelé pořizovali takové přípojky, jaké odpovídají jejich potřebám - a místo toho je nutí pořizovat si pouze nejlacinější a nejméně kvalitní přípojky. Podle názoru ZUI není tak vysoký cenový gradient ekonomicky opodstatněný.
* nejlacinější varianty širokopásmového přístupu k Internetu přes ADSL, založené na velkoobchodní službě Carrier ADSL Basic, mají velmi vysoký poměr tzv. overbookingu (1:50). Ten je sice používán u srovnatelných ADSL služeb i v zahraničí, ale jen pro nejméně náročné zákazníky (příležitostné uživatele Internetu). Naproti tomu v ČR lze důvodně očekávat, kvůli příliš vysokému cenovému gradientu, že si tento druh přípojky budou pořizovat i uživatelé s většími nároky na dostupnost Internetu. Platforma ZUI se obává, že v důsledku toho bude docházet ke kapacitním problémům, které mohou výrazně omezit faktickou dostupnost internetových služeb. Platforma ZUI upozorňuje také na skutečnost, že potenciální zákazníci ADSL služeb nejsou na vlastnosti ADSL přípojek (a specificky na toto nebezpečí) dostatečně srozumitelně upozorňováni.
Platforma ZUI dále vyjadřuje své přesvědčení, že vysoká cenová hladina širokopásmových služeb na bázi ADSL (včetně vysokého cenového gradientu) je způsobena podmínkami velkoobchodní nabídky Českého Telecomu. Tyto podmínky v rozhodující míře determinují výslednou podobu služeb poskytovaných koncovým zákazníkům, a neponechávají prakticky žádný prostor pro působení konkurence a vzájemné soutěžení operátorů a providerů.
Cestou ke snižování cenové hladiny a zvyšování dostupnosti ADSL služeb jsou podle ZUI tato opatření:
* regulace velkoobchodních cen za širokopásmové služby na bázi ADSL - protože v této oblasti neexistuje konkurence
* oddělení ADSL služeb od jiných služeb. V současné době velkoobchodní nabídka nabízí ADSL služby pouze "v balíku" se službami IP sítí Českého Telecomu (jde o tzv. "bunde", což je zcela proti duchu snah evropské unie o tzv. unbundling služeb). Jedním z důsledků je to, že provideři nemohou ovlivňovat významné technické parametry služeb (např. tzv. overbooking, neboť ten stanovuje Český Telecom na vstupu do své IP sítě. Stejně tak takovéto podmiňování dostupnosti jedné služby odběrem jiné služby a jejich technické provázání brání alternativním operátorům a providerů v případném poskytování dalších služeb (například hlasových služeb)
* převod smluvních vztahů mezi Českým Telecomem a ostatnímu subjekty z režimu přístupu k síti do režimu propojení sítí. Tato zdánlivě formální změna by přinesla podstatně větší rovnoprávnost mezi poskytovatele služeb a také větší prostor pro působení faktické konkurence. V režimu "přístupu" jsou pozice Českého Telecomu a ostatních subjektů výrazně nevyvážené (ve prospěch Telecomu).
Sdílet na Facebooku
© Stránka vygenerována za 0.0030 sec. | Aktuálně máme v databázi 8398 článků
práva na články náleži jejich autorům, provozovatel magazínu nenese žádnou zodpovědnost za škody způsobené prohlížením těchto stránek.
Magazín provozuje ICOK (administrátor Miloslav Fuček)
http://icok.icok.cz | http://wwww.mfsoft.cz
Bazény na míru | Bennewitzovo kvarteto | Lady XL Fashion | Optika v Praze | Světové brýle.cz | Inspiro ERP systém | Bezpečnostní poradce | Fass-Hasicí technika | Dukla - Atletika | Dukla Praha