K čemu všemu lze použít HTML? Samozřejmě k tvorbě vlastních www stránek, ale také při diskusích v různých fórech.
Je velice dobře, že eKamarád přináší na pokračování Destilův seriál "HTML snadno a rychle", obsahující stručný a přehledný návod, jak používat základní HTML tagy při tvorbě internetových stránek.
Jenže HTML se může hodit nejen těm, kteří si někde vydržují vlastní www-stránky. HTML se může hodit i tomu, kdo se chce zapojit do nějaké internetové diskuse třeba jen jednou nebo dvěma větami, stručně přispět vlastním názorem. Většina internetových diskusních fór totiž umožňuje využívat základní HTML tagy, které mohou učinit text poněkud přehlednějším.
O tom, které HTML tagy lze v diskusi použít, se přispěvatel většinou dočte při vstupu do diskuse. Většinou lze použít vcelku bezpečné a nekonfliktní tagy pro <B>tučné</B> písmo a pro <I>kurzívu</I>. Jde o stejné tagy, o kterých píše Destil, proto to nebudu rozvádět. Možnost použití ostatních tagů je většinou omezena, protože jejich "využívání" často vede k tomu, že diskuse je nepřehledná, až nepoužitelná. A některé tagy prý mohou i ohrozit server, na kterém je diskuse umístěna. Někde lze použít i odkazy <A HREF=....>, ale někde ne. Většinou bývá omezeno použití velikosti fontu, barvy, často je omezeno vkládání obrázků.
Užitečnou značkou je značka pro tvrdou mezeru. Tvrdou mezeru používá většina solidních textových editorů; je to mezera, která se při členění textu chová jako písmeno. Skupiny znaků oddělené tvrdou mezerou se pak chovají jako jedno slovo. Když se tedy přispívá do diskuse, lze tvrdou mezeru použít tehdy, když nechcete, aby byla neslabičná jednopísmenná předložka na konci řádku (ona tam být nemá, ale toto jazykové pravidlo se všeobecně ignoruje), když chcete číslo 100 000 oddělit mezerou, ale tak, aby se nerozpůlilo na konci řádku, když chcete, aby konec řádku neoddělil číslo od jednotky (například 1 Kč). Tvrdá mezera se při psaní do internetové diskuse (nebo při editaci HTM dokumentu v Poznámkovém bloku) vytváří tak, že se napíše kombinace , která se bez další mezery vloží tam, kde má tvrdá mezera být.
Důležitá věc je odřádkování. Při tvorbě dokumentu platí, co napsal Destil a co nebudu opakovat. Ale v internetových diskusích je to různé. Někde se řádkuje pomocí tlačítka ENTER, což je asi nejjednodušší. Na jiných diskusích však je tlačítko ENTER ignorováno a řádkovat je nutno pomocí <BR>. Některá diskusní fóra "berou" obojí, takže když zkombinujete ENTER a <BR>, vznikne vynechaný řádek. Viděl jsem i DF, kde <BR> i ENTER bylo ignorováno a bylo možno používat jen <P>.
No a existují i diskusní fóra, kde HTML tagy použít nelze. V solidnějších případech jsou jednoduše ignorovány, v horších se stanou součástí textu, který tím dále znepřehledňují.
Další věc, která se vyskytuje na většině DF, je omezení délky příspěvku. Někde to je 2000 znaků, někde 4000, je to různé. Na delší příspěvek to většinou reaguje tak, že ho to "ořízne" do příslušné délky, takže pokud odesílaný text máte zálohovaný (což byste u delšího příspěvku asi dělat měli), stačí pak poslat "uříznutou" část jako pokračování. Dost dle mého názoru nevhodně to má Hyperlink. Omezení délky příspěvku je pravděpodobně 1000 znaků (zřejmě je to i se jménem, protože když jsem měl text o 996 znacích, tak ho nebral, když jsem umazal 9 písmen, prošlo to). Jenže Hyperlink delší příspěvek neořízne, nýbrž odmítne celý, a to tak, že nahlásí chybu a nevíte jakou. Takže nemůžete prostě "zbytek" textu poslat jako pokračování, nýbrž musíte text buď zkusmo "ukusovat", nebo si ho otevřít v nějakém editoru ovládajícím počítání znaků a tam ho zkrátit pod 1000 znaků.
Ve většině solidnějších diskusních fór je uvedeno, které HTML tagy lze používat. Ale někde to uvedeno není. V takovém případě je nutné si to napřed vyzkoušet; nejlépe ne pod vlastním jménem, abyste se neztrapnili. Není to sice příliš slušné, ale hlavně není slušné od provozovatelů příslušného DF, že nanapsali, jak to používat.
V těch DF, kde je možno používat HTML tagy, je tato možnost užitečná; umožňuje členit delší příspěvek do odstavců, zvýrazňovat důležitá slova a podobně. Kde tato možnost je, je škoda, to nevyužít. No a existují DF, kde nelze ani odřádkovat, natož něco dalšího. Tam pak zejména delší příspěvek opticky vypadá ne jako kultivovaná diskuse, ale jako divoká skládka.
Opakuji ještě jednou, že tento příspěvek se týká použití HTML při vkládání příspěvků do diskusních fór. V žádném případě nemá konkurovat Destilovým článkům o vytváření www-stránek.
Sdílet na Facebooku
© Stránka vygenerována za 0.0037 sec. | Aktuálně máme v databázi 8398 článků
práva na články náleži jejich autorům, provozovatel magazínu nenese žádnou zodpovědnost za škody způsobené prohlížením těchto stránek.
Magazín provozuje ICOK (administrátor Miloslav Fuček)
http://icok.icok.cz | http://wwww.mfsoft.cz
Bazény na míru | Bennewitzovo kvarteto | Lady XL Fashion | Optika v Praze | Světové brýle.cz | Inspiro ERP systém | Bezpečnostní poradce | Fass-Hasicí technika | Dukla - Atletika | Dukla Praha