Rubriky

Vyhledávání v článcích
Co hledáte ?



Provozuje:
icok


ikonka partnera
ikonka partnera
Dnes má svátek Albert je čtvrtek 21.11.2024



Novinky





Magazín eKamarád vás vítá
Přinášíme vám zpravodajství ze světa dětí a mládeže. Chcete se i vy podělit s ostatními o své zkušenosti či nějak pobavit naše dětské čtenáře? Není nic jednoduššího. Přidejte se do naší kamarádské rodiny a napište nám na email redakce8(Z)ekamarad.cz
(Místo (Z) napište @).

Novoroční jubilanti

Víkend na přelomu starého a nového roku je na jubilanty z řad autorů literatury pro děti a mládež mimořádně plodný. Ostatně posuďte sami.

     J. K. Baby se narodil 1. 1. 1915 v Pozdřicích na Moravě. Vlastním jménem se jmenuje Josef Kratochvíl. Je biologem, zoo psychologem, autorem divadelních her, přírodovědných i beletristických knih pro mládež a Křesťanský skaut. Od roku 1951 žije v Německu. Byl vydavatelem exilového časopisu Skaut exulant. Používal i pseudonym Jiří Jemark.

     Pro děti a mládež napsal "Stateční hoši I. Románek ze skautského života", "Stateční hoši II. Románek ze skautského života", "Rok junáků", "Ave Maria. Hrdinové největší. Ze života statečných hochů", "Povídky našeho lesa. Ze života puštíků - Bubák a Mahulena", "Lovík - bystré oko", "Kuhúk - chvojnický výr", "Káča z obory. Drobná kresba ze života kavek", "Příhody našich zpěváčků", "Král motýlů", "Hoši z Podhoří", "Černohřbet. Románek muflona z moravských lesů", "Kožóšek. Příběhy sýkory moudivláčka z povodí řeky Moravy", "Ptačí melodie", "Kniha o životě zvířat", "Bajky a povídky z přírody", "Svobodu nebo smrt", "Špačči na Masadě", "Cesta kolem světa za dvě hodiny", "Polární robinzonáda", "V zajetí ledovce", "Mezi junáky", "Malý slovník stop", "Ovoce" a "Ptáci".

     Eduard Bass se narodil 1. 1. 1888 v Praze a zemřel 2. 10. 1946 také v Praze. Byl prozaikem s darem komického vidění, autor malých her, a parodií. Byl všestranným žurnalistou, významným kritikem a spolutvůrcem realistické literatury v meziválečném období a za okupace. Napsal "Klapzubova jedenáctka" a "Ze začátku našich železnic".

     František Běhounek se narodil 28. 10. 1898 v Praze a zemřel 1. 1. 1973 v Karlových Varech. Byl prozaikem, účastnil se Nobileho výpravy vzducholodí Italia k severní točně roku 1928. Je autorem mnoha cestopisných, populárně-naučných, fantastických a dobrodružných děl zvláště pro mládež.

     Z jeho rozsáhlého díla zmíníme " Trosečníci na kře ledové. Vzducholodí na severní točnu", "V říši věčného ledu a sněhu", "Fregata pluje kolem světa. Dobrodružství námořního kadeta Karla Kaliny", "Tajemství polárního moře", "Kniha robinsonů. Osudy slavných trosečníků", "Ledovou stopou. Polární dobrodružství Jana a Finna", "Na sever od Zambezi", "V horách Větrné řeky", "Děla hřmí u severního pólu", "Komando plukovníka Brenta", "Únik z atomového města", "V zajetí Matabelů", "Lovci paprsků", "Příběhy staré řeky", "Robinsoni vesmíru", "Tábor v lese", "Mlha nad Atlantikem", "Mořeplavci a objevitelé. Kniha cest a dobrodružství" a "Newton by se divil. O fyzikách a fyzicích".

     Antoním Frélich se narodil 11. 6. 1894 v Dolním Újezdu u Lipníku nad Bečvou a tamtéž 2. 1. 1970 zemřel. Byl učitelem a vlastivědným pracovníkem a autorem vlastivědné literatury z Hranicka. Napsal "Odvážné strdce".

     Jaroslav Hašek se narodil 30. 4. 1883 v Praze a zemřel 3. 1. 1923 v Lipnici nad Sázavou. Původně byl úředníkem, později žil jako svobodný literát a bohém. Jeho nejslavnějším dílem je nedokončený román "Osudy dobrého vojáka Švejka". Pro mládež napsal "Veselé povídky", "Terciánská vzpoura a jiné povídky", "Útrapy vychovatele", "Školní výlet" a "V polepšovně a jiné povídky".

      Jaroslav Hloušek se narodil 18. 7. 1875 v Praze a tam také 3. 1. 1957 zemřel. Byl učitelem, založil pražské Loutkové divadlo na Vinohradech, psal dramata, verše, umělecko-naučnou literaturu i prózu. Používal pseudonymy Jaroslav Hloch a Jan Krajíř. Pro děti a mládež napsal "Zlodějská historie", "Rujanské báje a pověsti", "Kníže Václav Svatý, dědic země České", "České pověsti", "Osudy tkalce Jana", "Byli jsme a budem" a "Malá česká kronika".

     Václav Horák se narodil 4. 1. 1900 v Čáslavi u Třebíče a zemřel 2. 7. 1984 v Praze. Byl doktorem filozofie, ředitelem nakladatelství Melantrich a dále pracoval jako šéfredaktor v nakladatelství Vyšehrad. Během padesátých let byl vězněn. Rehabilitován byl až v roce 1967. Později pracoval už pouze jako překladatel. Vlastním jménem se jmenoval Bedřich Fučík. Napsal "Ztroskotání Pacifiku".

     Alois Charvát se narodil 31. 12. 1857 v Příbrami a zemřel 4. 1. 1933 v Praze. Byl divadelním hercem a operetním komikem. Napsal "Zápisky pražského uličníka".

     Josef Jirsík se narodil 26. 11. 1898 v Praze a zemřel 30. 12. 1956 také v Praze. Byl zoologem, ornitologem, autorem povídek o zvířatech v časopise Širým světem a odborných publikací o ptácích a léčivých rostlinách. Napsal "Na tatranské kolibě. Život dvou chlapců v divočině" a "Na svobodě a za mřížemi. Skutečné příběhy zvířat v přírodě i v zajetí".

     Vítězslav Kocourek se narodil 3. 8. 1920 v Praze a tam také 30. 12. 1995 zemřel. Byl spisovatelem, publicistou, nakladatelským pracovníkem, autorem rozhlasových her a divadelních adaptací. Překládal a upravoval historické a dobrodružné romány (Odyssea, Vinnetou apod.). Napsal "Vzpoura na lodi Bounty" a "Vesmír, Země, člověk - a my děti".

     Jan Karafiát se narodil 4. 1. 1847 v Zimrmanově a zemřel 31. 1. 1929 v Praze. Byl učitelem, vychovatelem a duchovním. Psal básně i prózu, ale prosalvil se hlavně svoji knihou pro děti "Broučci", v níž na životě svatojánských mušek vyjádřil svou ideální představu člověka a vztahů mezi lidmi. Je autorem odborných teologických prací. Pro mládež dále napsal "Kamarádi".

     Sylva Krejčová se narodila 30. 12. 1919 v Mladé Boleslavi a zemřela 6. 1. 1970 v Plzni. Vlastním jménem se jmenovala Sylvestra Krejčová. Byla manželkou redaktora Československého rozhlasu Oskara Krejčího. Za války byli oba uvězněni v Terezíně. Potom se stala šéfredaktorkou zpravodajství ČTK a překladatelkou z angličtiny. Psala také moderní pohádky pro děti. Napsala "Kluci, dáme se do toho!" a "Pionýři".

     Jaroslav Marcha se narodil 26. 5. 1880 v Babicích u Brna a zemřel 29. 12. 1961 v Brně. Vlastním jménem se jmenoval Dominik Nejezchleb. Byl redaktorem a poslancem za agrární stranu. Napsal celou řadu knížek loveckých příhod a přírodních zážitků. Publikoval pod pseudonymy Domša Babický, Jarmila Lerchová, Stanislav Vichr, Roman Vlach a Petr Západ. napsal "Ptačí chléb I", "Ptačí chléb II", "Kamarádi z lesa. Třetí díl Ptačího chleba" a "Besedy s klukem Smoleňou".

     Karel Michal se narodil 1. 1. 1898 v Dobré u Dobrušky a zemřel 25. 2. 1982 v Čížové. Byl učitelem, vlastivědným a osvětovým pracovníkem. Vydal studie o husitech, byl autorem povídek, dramat a zejména románů pro děti, ve kterých se snažil zachytit psychologii dítěte kronikářskou formou. Napsal "Pán ostrého meče. Čtení o katech, pohodných a jiných ponížených lidech", "Ratíř Mikeš a jiné pověsti a pohádky z kraje A. Jiráska a B. Němcové", "K pramenům světla", "Jak Honzík Čepelka hledal a našel štěstí. Romanece téměř rytířská" a "Bílé zlato".

     Vladimír Michal se narodil 2. 1. 1925 v Českých Budějovicích. Je prozaikem, novínářem a rozhlasovým pracovníkem. Napsal "Kůň pro pana Pužeje", "Ášek, Doule a já", "Mistr rychlých kol" a "Kamarádi hadího krále", které jsou zatím pouze v rukopise.

     Josef Pohl se narodil 18. 5. 1918 v Praze a tamtéž 30. 12. 1988 zemřel. Byl prozaikem, autorem povídek ze světa přírody, psychologicky zaměřených novel a knih por mládež. Některé jeho prózy byly úspěšně zfilmovány. Napsal "Ticho, mluví pachatel", "Jarní den", "Křižovatky v trávě", "Tudy vedou stezky", "Pod Jezevčí skálou", "Na Pytlácké stezce", "Za trnkovým keřem" a "S vůní pryskyřice".

     Vladimír Šustr se narodil 29. 12. 1913 v Tuchlovicích u Kladna. Byl úředníke, později se stal nezávislým reportérem v Jižní Americe, reklamním textařem, scénáristou a spisovatelem. Je autorem dobrodružných próz pro dospělé a pro děti, zejména z prostředí tropických pralesů Jižní Ameriky. Napsal "Rudí a bílí", "Timbo", "Na jihoamerických pampách", "Dobrodružství malého Indiána", "Jasava", "Na Opičí řece", "Zloději slonů", "Chudý milionář", "Stezkou smrti" a "Lamí muž".

     Adolf Veselý se narodil 4. 1. 1886 v Lipůvce u Tišnova a zemřel 7. 5. 1961 v Praze. Byl redaktorem a úředníkem tiskové služby, autorem románů pro děti a populárně-naučných příruček. Používal i pseudonym Petr Horner. Napsal "Okno do nebe. Kniha radostného mládí", "Strážce majáku", "Volání moře", "Karlík letí na Mars", "Nebezpečná cesta", "Živá řeka. Bozi, lidé, zvířena i květena okolo Kazína na Berounce", "Pravěká osada. Románová kronika umětického lidu z pravěku Čech", "Včelí společenství", "Dvě osady" a "Výprava za solí".

     Jiří Wolker se narodil 29. 3. 1900 v Prostějově a tamtéž 3. 1. 1924 zemřel. Byl autorem básnických sbírek pro dospělé. Do literatury dězasáhl svými moderními pohádkami a svými dvěma Táborovými deníky obohatil i skautskou chlapeckou literaturu.

     Pro tento přehled výročí autorů jsme použili Slovník českých autorů knih pro chlapce (a nejen pro ně) od Tomáše Studenovského a Josefa Bláhy, který vydalo v roce 2000 nakladatelství Ostrov. V tomto slovníku najdete téměř úplný výčet autorů chlapecké literatury.

  • Autor: Fuček Miloslav, Novák Miloslav - Mlsoun
  • Datum publikace: 29.12.2002
  • Článek zařazen do: Literatura
  • Počet komentářů ke článku: 1
  • Článek si přečetlo 4891 čtenářů

    Sdílet na Facebooku

© Stránka vygenerována za 0.0033 sec. | Aktuálně máme v databázi 8398 článků
práva na články náleži jejich autorům, provozovatel magazínu nenese žádnou zodpovědnost za škody způsobené prohlížením těchto stránek.
Magazín provozuje ICOK (administrátor Miloslav Fuček)
http://icok.icok.cz | http://wwww.mfsoft.cz

Bazény na míru | Bennewitzovo kvarteto | Lady XL Fashion | Optika v Praze | Světové brýle.cz | Inspiro ERP systém | Bezpečnostní poradce | Fass-Hasicí technika | Dukla - Atletika | Dukla Praha