Rubriky

Vyhledávání v článcích
Co hledáte ?



Provozuje:
icok


ikonka partnera
ikonka partnera
Dnes má svátek Albert je čtvrtek 21.11.2024



Novinky





Magazín eKamarád vás vítá
Přinášíme vám zpravodajství ze světa dětí a mládeže. Chcete se i vy podělit s ostatními o své zkušenosti či nějak pobavit naše dětské čtenáře? Není nic jednoduššího. Přidejte se do naší kamarádské rodiny a napište nám na email redakce8(Z)ekamarad.cz
(Místo (Z) napište @).

Děláme www stránky v HTML editoru - 2. část

Minule jsme si nadepsali, pojmenovali a uložili stránku, na které toho zatím moc nemáme. Dnes budeme v její tvorbě pokračovat a při tom se učit pracovat s Front Page Expressem.

     Opět si otevřeme Front Page Express. Klikneme v horním menu na položku "Soubor", která je úplně vlevo a zde na "Otevřít".

     Dále klikneme na otevřít a rozevře se nám nabídka do aktuálního adresáře. To je v našem případě adresář "ekamarad". Jste-li v jiném, musíte se tam proklikat obdobným způsobem, jako jsme to dělali minule.

     Nyní otevřeme adresář "html".

     V něm máme soubor "index.htm", na který dvakrát klikneme (je též možno na soubor "index.htm" kliknout pouze jednou a pak na "Otevřít") a otevře se nám tam, kde jsem minule skončili.

     Dnes zkusíme dát stránce jiné pozadí. Klikneme v horním menu na "Formát" (6. položka zleva) a v rozvinutím menu dále na "Pozadí" (4. položka shora).

     Nyní klikneme na rolovací tlačítko "Pozadí" a rozevře se nám nabídka barev.

     Vybereme akvamínovou a potvrdíme kliknutím na tlačítko OK.

     Stránka má nyní akvamínové pozadí. Postavíme kursor myši za nadpis "Cvičná školní stránka" a stiskneme Enter a nastavíme v horním menu zarovnání doleva. Nyní na stránku vepíšeme text: "Na této stránce se učíme pracovat s jednoduchým HTML editorem Front Page Express. Zatím nám to jde dobře, i když jsme teprve na začátku. Už jsme si založili stránku a pojmenovali ji. Víme už jaký je rozdíl mezi jménem souboru a jménem stránky. Zatím co jméno stránky může obsahovat diakritiku i mezery, název souboru musí být pojmenován písmeny bez diakritiky, nesmí obsahovat mezery a měl by být psán malými písmeny. Může obsahovat i čísla."

     Všimněte si, že text se vám sám na konci řádku zalamuje, že nemusíte odřádkovávat. To je také důležitý poznatek. Pokud odřádkováváte klávesou Enter, je to "tvrdé" zakončení řádky. To je nevýhodné, protože uživatelé mají různé rozlišení monitoru a tím pádem se jim stránka zobrazuje jinak než vám. To co se vejde vám na jeden řádek, může mít někdo s menším rozlišením na řádek a půl. Tím pádem by mohl mít vaše "tvrdé" konce řádků uprostřed monitoru a ne na konci řádku jako vy. Proto je dobré nechat text zalamovat automaticky a Enter používat pouze k oddělení odstavců.

     Nyní použijeme Enter a všimněte si, že vám kurzor odskočil a vynechal řádek. Enter skutečně slouží k tvoření odstavců. Dále napíšeme " Nyní jsme si klávesou Enter vytvořili odstavec. Všimněte si vynechaného řádku. Chceme-li odřádkovat bez vynechání řádku, musíme na to takhle."

     Teď klikněme na položku "Vložit" (v horním menu 5. zleva) a zde v rozvinutém menu na první položku shora "Konec řádku". Dostaneme tuto nabídku, z níž zvolíme "Normální".

     Nabídka "Normální" je přednabídnutá, takže stačí kliknout na OK. Vidíte, že jsme odřádkovali bez vynechání řádku. Symbol, který vidíte na konci řádku, na Internetu vidět nebude.

     A nyní můžeme psát dále. " Vidíte a už umíme i pravé odřádkování, aniž bychom vynechali řádek. I toto odřádkování je ale "tvrdé" a je lepší ho používat pouze, když to opravdu potřebujete. Třeba, kdybyste psali básničku. Protože jinak se text na konci řádku zalomí sám a prohlížeč si jej pak u každého uživatele zalomí podle potřeby, tak aby konec řádku byl vždy tam, kde má konec řádku uživatel na svém monitoru."

     Nakonec si ještě odstavce lépe upravíme a začátky obou vět, kterými začínají odstavce posuneme o pět mezer doprava. Všimněte si, že když najedete kurzorem před začátek textu "Na této…", tak editor mezerník ignoruje. Je to proto, že bere za sebou jedinou mezeru. Chceme-li dát více mezer, musíme dít "tvrdé" mezery, které se v editoru dělají tak, že stisknete současně klávesy Shift a Ctrl a držíte je a k nim mačkáte mezery. V tomto případě zmačkněte mezerník pětkrát a pak klávesy Shift a Ctrl pute.Vidíte, že nyní s ejiž mezery vkládají. Tak to udělejte stejně s druhým odstavcem, jehož první větu "Nyní jsme …" posuňte také o pět mezer doprava.

     Nyní tedy už umíme odřádkovávat dvěmi způsoby (s vynecháním řádky - odstavec a bez vynechání řádky) a vkládat více mezer za sebou. To pro dnešek opět stačí a dále budeme pokračovat příště. Opět z praktickcýh důvodů přejmenujeme adresář "html" na "html2" a na Internetu najdete výsledek stránky po dnešní druhé lekci najdete na adrese http://www.html2.ekamarad.cz.

  • Autor: Fuček Miloslav, Pařízek Mirek
  • Datum publikace: 06.12.2002
  • Článek zařazen do: Internet
  • Počet komentářů ke článku: 0 přidat komentář
  • Článek si přečetlo 3105 čtenářů

    Sdílet na Facebooku

© Stránka vygenerována za 0.0057 sec. | Aktuálně máme v databázi 8398 článků
práva na články náleži jejich autorům, provozovatel magazínu nenese žádnou zodpovědnost za škody způsobené prohlížením těchto stránek.
Magazín provozuje ICOK (administrátor Miloslav Fuček)
http://icok.icok.cz | http://wwww.mfsoft.cz

Bazény na míru | Bennewitzovo kvarteto | Lady XL Fashion | Optika v Praze | Světové brýle.cz | Inspiro ERP systém | Bezpečnostní poradce | Fass-Hasicí technika | Dukla - Atletika | Dukla Praha