Listopad nám končí a přinášíme vám další tipy na jubilanty z literatury pro děti a mládež. Tato část podzimu byla obzvláště plodná, takže věříme, že si určitě vyberete a necháte se třeba inspirovat pro vánoční dárek.
Josef František Andrlík se narodil 21. 9. 1852 v Poličce a zemřel 28. 11. 1939 v Ústí nad Orlicí. Byl učitelem, cestovatelem, prozaikem a překladatelem dětské literatury. Mezi jeho nejzajímavější knihy patří "Český Robinson Crusoe", "Zápisník Václava Čecha, žáka páté třídy", "Na škole měšťanské. Nový zápisník Václava Čecha", "Spolužáci", "Bratrstvo mstitelů", "Bezděčná pouť. Příhody mladého Čecha", "Cestou do Austrálie", "Nerozluční", "Na letním bytě" a "Slávkovy dobrodružné výpravy".
Božena Benešová se narodila 30. 11. 1873 v Novém Jičíně a zemřela 8. 4. 1936 v Praze. Je autorkou psychologických románů a redaktorkou. Pro mládež napsala "Tři povídky".
Bohuslav Březovský se narodil 25. 11. 1921 u Rohozné u Poličky a zemřel 24. 6. 1976 v Praze. Byl spisovatelem, nakladatelským redaktorem, pracovníkem čs. filmu a autorem společenských románů. Pro děti a mládež napsal "Tajemný hrad Svojanov aneb Paměti Františka Povídálka".
Miroslav Burian se narodil 24. 11. 1902 v Táboře. Byl ředitelem Historického muzea v Praze, autorem odborných publikací o Českých Budějovicích a pracovník památkové péče. Pro mládež napsal "Ocelová stezka".
Bohumila Dubňanská se narodila 15. 6. 1883 v Dubňanech u Hodonína a zemřela 25. 11. 1966 v Praze. Vlastním jménem se jmenovala Bohumila Brabcová. Jde o dramatickou autorku a prozaičku, která vycházela především z folklóru rodného moravského Slovácka. Psala také verše pro děti a byla sokolskou činovnicí. Pro děti a mládež napsala "Zorka a Mirek jedou… Veselé i vážné příběhy z dětství".
Dominik Filip se narodil 18. 8. 1879 v Jičíně a zemřel 28. 11. 1946 v Praze. Byl profesorem na pardubické reálce a po té pracovníkem Ministerstva školství v Praze. Byl prozaikem, který psal převážně pro mládež, ale také kritikem literatury pro mládež. Sbíral pohádky a psal odborné, hlavně přírodovědecké, statě.
Pro mládež napsal "P
oslední oběť Bélova", "Probuzení a konec Lojzy Trhana I a II", "Druhým životem. Román dobrého člověka", "Kouzelný prsten krále Šalamouna. Biblické legendy", "V srdci české divočiny. Poslední dny pralesa", "Opuštěná země" a "Filmařova dobrodružství v pravěku".Jaroslav Jezdinský se narodil roku 1871 v Milčicích a zemřel 25. 11. 1947 v Poděbradech. Byl ředitelem odborné textilní školy a autor mnoha automobilových příruček. Pro děti a mládež napsal "Stáňa se učí automobilistou".
Josef Jirsík se narodil 26. 11. 1898 v Praze a tamtéž 30. 12. 1956 zemřel. Byl zoologem a ornitologem, psal povídky o zvířatech pro časopis Širým světem a odborné publikace o ptácích a léčivých rostlinách. Pro děti a mládež napsal "Na tatranské kolibě. Život dvou chlapců v divočině" a "Na svobodě a za mřížemi. Skutečné příběhy zvířat v přírodě i v zajetí".
Zdeněk Matěj Kuděj se narodil 24. 11. 1881 v Hořicích v Podkrkonoší a zemřel 8. 8. 1955 v Litomyšli. Byl lékárníkem, lidovým spisovatelem, novinářem, romanopiscem a fejetonistou. Procestoval půl světa.
Pro mládež napsal "Podivný Robinson", "Dobrodružství Jendy Smolíka v Americe", "Mezi dvěma oceány", "SID - 1. Šťastný greenhorn", "SID - 2. Psancem v Chicagu", "Safijánská zima"
, "SID - 3. Dlouhá stopa", "SID - 4. Čest hordy", "Majitel zlatých polí. Dobrodružné a fantastické prózy", "O Fyláskovi. Psí historie o šibalství chytrého jezevčíka pro velké i malé".Helena Lisická se narodila 26. 11. 1930 v Olomouci. Původním povoláním byla knihovnice. Organizovala folklorní festivaly na Hané a je známá jako vypravěčka pohádek a pověstí. Napsala "Pohádky a pověsti z Moravské brány", "Z hradů, zámků a tvrzí. Pověsti z Moravy a Slezska", "Z českých hradů, zámků a tvrzí. Pověsti a zkazky", "Devatero řemesel", "Řeka Morava", "Zrcadlo starých časů. Pověsti a zkazky z českých měst", "Pověsti starých měst. Pověsti, zkazky a povídky z Moravy a Slezska", "Páv zpívá o štěstí", "Ze stařenčina fertůšku. Pověsti z Dolan a okolí" a "Staré zpěvy. Pověst z Radhoště".
Lukáš Luhan se narodil 29. 11. 1922 v Lipsku v Německu a zemřel 15. 3. 1997. Vlastním jménem se jmenoval Jiří Mareš. Byl novinářem a autorem scénářů pro film a televizi. Napsal "S píšťalou na krysy", "Strážce bílého stáda", "Souhvězdí Brouka" a "Půlnoční chodec. Romaneto o Jakubu Arbesovi".
Jaroslav Makuš se narodil 24. 11. 1891 v Červeném Újezdu a zemřel 26. 5. 1945 v Praze. Používal pseudonymů Ruzyň a Bělohor. Napsal "Pohádky a hájenky" a "Měšťankáři".
Mira Mareš se narodil 27. 11. 1899 v Klášteru u Chotěboře a zemřel 6. 12. 1980 v Černošicích u Prahy. Vlastním jménem se jmenoval Jaromír Mareš. Byl stomatologem a autorem odborných publikací ze svého oboru. Mimo to psal pohádky a loutkové hry pro děti. Napsal "Stříbrná tužka".
Zdeněk Mareš se narodil 24. 11. 1931 ve Veselíčku u Písku. Pracoval jako úředník v Pozemních stavbách a diplomovaný ošetřovatel v psychiatrické léčebně Bohnice. Psal prózu a orintoval se na regionální historii. Napsal "Tvůj majestát, králi", "Už tamboři bubnují", "Sehni se pro kámen" a v rukopise "Vivat Soběslave" a "Knížata".
Michal A. Morrow se narodil 30. 11. 1933 v Praze. Vlastním jménem se jmenuje Mikuláš Moravec. Je synem nakladatele a spisovatele Jaroslava Moravce. Po roce 1989 společně se synem Michalem obnovil slavné nakladatelství Toužimský a Moravec. Psal sci-fi povídky do časopisu ABC. V rámci obnoveného nakladatelství publikoval dva dobrodružné příběhy "Indiánův kůň" a "Nový rok Jima Smitha".
David Jan Novotný se narodil 28. 11. 1947 v Praze. Je prozaikem, autorem psychologicky laděných povídek s přídechem grotesknosti a humoru a scénáristou. Napsal "Strašáci a Poustevníci".
Jaroslav Žák se narodil 28. 11. 1906 v Praze a zemřel 29. 8. 1960 také v Praze. Byl profesorem na gymnáziu a úspěšným humorným autorem. Pro mládež napsal "Budulínek a Matlafousek, čili vzpoura na lodi Primátor Dittrich", "Dobrodružství šesti trampů aneb Nové pověsti české. Epopej z válek trampsko - paďourských", "Z tajností žižkovského podsvětí. Gangsterská detektivka", "Študáci a kantoři", "Cesta do hlubin študákovy duše", "Příběhy děda Posledy", "Kouzelné rukavice" a "Dobrý borec Antonín".
Pro tento přehled výročí autorů jsme použili Slovník českých autorů knih pro chlapce (a nejen pro ně) od Tomáše Studenovského a Josefa Bláhy, který vydalo v roce 2000 nakladatelství Ostrov. V tomto slovníku najdete téměř úplný výčet autorů chlapecké literatury.
Sdílet na Facebooku
© Stránka vygenerována za 0.0034 sec. | Aktuálně máme v databázi 8398 článků
práva na články náleži jejich autorům, provozovatel magazínu nenese žádnou zodpovědnost za škody způsobené prohlížením těchto stránek.
Magazín provozuje ICOK (administrátor Miloslav Fuček)
http://icok.icok.cz | http://wwww.mfsoft.cz
Bazény na míru | Bennewitzovo kvarteto | Lady XL Fashion | Optika v Praze | Světové brýle.cz | Inspiro ERP systém | Bezpečnostní poradce | Fass-Hasicí technika | Dukla - Atletika | Dukla Praha