Rubriky

Vyhledávání v článcích
Co hledáte ?



Provozuje:
icok


ikonka partnera
ikonka partnera
Dnes má svátek Albert je čtvrtek 21.11.2024



Novinky





Magazín eKamarád vás vítá
Přinášíme vám zpravodajství ze světa dětí a mládeže. Chcete se i vy podělit s ostatními o své zkušenosti či nějak pobavit naše dětské čtenáře? Není nic jednoduššího. Přidejte se do naší kamarádské rodiny a napište nám na email redakce8(Z)ekamarad.cz
(Místo (Z) napište @).

Pražská CVVZ je za námi, co přinesla?

Program pražské CVVZ skončil v neděli krátce před polednem. Proběhl ještě jeden programový blok, kterého se už účastnil menší počet lidí, protože někteří vzdálenější účastníci již odjížděli během dopoledne. Do dvanácti hodin byla škola účastníky vyklizena a už zde pouze uklízeli pořadatelé, aby mohli školu v pořádku předat.

     Neděle pro mě začínala osmou hodinou, kdy jsme se vzbudil, umyl a šel na snídani. Hned po ní jsme šel odstrojit naší nástěnku a pak mi ještě zbyl čas do devíti hodin, kdy začínal jediný nedělní programový blok. Ten, do kterého jsem šel já, se jmenoval "Informace, zpravodajství, informační toky" a řídila jej Hana Konopiská z NICEM. Tento seminář se konal v jídelně. Ač na něj bylo přihlášeno kolem sta účastníků, sešlo se nás asi dvacet až třicet.

     V úvodu jsme se dozvěděli něco z historie NICEM (Národní informační centrum mládeže), které vzniklo roku 1993. Je v něm patnáct členských sdružení, z nichž většina je členů ČRDM. V roce 1997 byl uveden do provozu server Adam, jehož název vznikl jako zkratka Automatizované databáze mládeže. Slouží především prezentaci sdružení.

     Semináře se zúčastnili ředitel Institutu dětí a mládeže Pavel Janík, ředitel kanceláře ČRDM Jiří Zajíc, který zde zastupoval Archu, ing. Libor Vašek, který je mluvčím vznikajícího Ministerstva informatiky, které má vzniknout od 1. 1. 2003. Jeho cílem je vytvoření portálu veřejné správy, který by byl intranetem a jehož přístupová místa by byla z radnic, pošt a knihoven.

     Hlavním tématem byl Adam.cz. Mluvilo se o jeho poslání, o tom, co by se na něm mohli zlepšit a k čemu by přítomní chtěli, aby sloužil. O Adamu byla také anketa. Chvíli se hovořilo i o agenturách na Internetu, což uvítal zejména Slávek Hrzal, který se k tomuto téma připojil a shodli jsme se na to, že je třeba vzájemná spolupráce.

     Následně pak zaznělo několik zajímavých slov z úst ing. Vacka ohledně Internetu do škol, který INDOŠ označil, jako správný záměr, který je ale špatně realizovaný. Jejich budoucí ministerstvo se jím patrně nebude zabývat, protože projekt spadá pod M%SMT ČR. V této souvislosti padla též slova "kriminální záležitost". "Projektu dochází peníze, takže možná skončí dřív, než začal", řekl mimo jiné ing. Vacek. Dále řekl, že pokud by projekt byl odstartován znovu v jiné podobě, patrně by obsahovou stránku mělo na starosti MŠMT ČR a technickou Ministerstvo informatiky, které má již zkušenosti s jednáním z Českým Telecom při budování internetové sítě pro státní samosprávu.

     Na otázku Jiřího Zajíce, zda se počítá s vyhlašováním grantů, z kterých by třeba mohl být podpořen Adam, odpověděl ing. Vacek, že v současné době ne, protože nově vzniklé ministerstvo nebude mít určitě peněz nazbyt, ale v budoucnu patrně ano.

     Krátce po skončení semináře jsme udělal rozhovor se Slávkem Hrzalem, který seminář spolumoderoval s Hankou Konopiskou.

     Skončila pražská CVVZ. Jaký na Tebe udělala dojem? Splnila Tvoje očekávání?

     Nevím, jestli splnila očekávání pro štáb nebo pro ty, kteří organizovali CVVZ nebo těch, co sem přijeli. Přiznám se, že jsem na takové akci poprvé v životě, zatím jsem se tomu úspěšně vyhýbal, protože nejsme přítelem takových těch velkých setkání. Nevím proč. Prostě je to nějaký pozůstatek z minulosti. Nicméně musím říct, že jsem rád, že jsme tady byl, že jsem to všechno viděl a moje očekávání naplnila určitě.

     Myslíš, že dojde po této CVVZ k nějaké spolupráci, co se týká toku informací?

     Zase tak bláhový nejsem. Já si myslím, že nedojde. Ono časem určitě dojde. Jde o to, v jakém časovém horizontu. Tady jsme si mohli říct pár věcí, spíš teoreticky než prakticky. Ono potom to přenášet do praxe je mnohem horší, to trvá dlouho, to přesvědčování. Myslím si, že velice důležitý závěr, co se týká této oblasti, je to, že jsme si vlastně řekli, že chceme spolupracovat. Třeba už my dva spolu, ale i s jinými. To si myslím, že už je velice dobrý základ. Ono stejně to k tomu dospěje, k té spolupráci, protože konec konců, už jsou malinké náznaky, že by třeba byla jen jedna střecha místo těch dnešních čtyř střešních organizací. K tomu samému musí jednou dojít i v oblasti informací, informačních toků a zpravodajství. Ono i to, že u nás existuje několik set nebo možná i tisíc dětských sdružení, to je také trošku anachronismus, to je také trošku divné. To taky asi není správné. Já si myslím, jak s ebude zmenšovat ten počet organizací, počet střech, že se zmenší i počet těchhle těch zpravodajských serverů. Ne tím, že by zanikly, ale tím, že začnou spolupracovat. Já jsme to kdysi nazval, že jsem chtěl, ab ybylo jedno velikánské pískoviště, kde by si každý dělal tu svoji bábovičku, ale tím by to jedno společné pískoviště bylo velké a nepřehlédnutelné, nerozšlápnutelné a tak dále.

     Co by teď v budoucnu měl být první krok, když my dva jsme se dohodli spolupracovat, aby se o tom dozvěděli i ti ostatní? Chceš třeba vydat nějaké společné prohlášení nebo společnou tiskovou zprávu nebo to nechat čistě jenom náhodě?

     Nejsem pro společné prohlášení, nejsme pro tiskovou zprávu, jsem pro to začít. Myslím si, že to musí uživatelé zjistit z toho, že najednou budou mít informace jiné, lepší, budou jich mít víc, budou všestrannější. Nemusíme o tom dělat prohlášení, nemusíme o tom dělat tiskovou zprávu. Když to bude pro ně užitečné, asi to sami poznají.

     A co by tedy mělo být tím úplně prvním krokem, který by inspiroval ty další, aby se přidali ke spolupráci?

     To je těžké. První krok. co se týká téhle internetové spolupráce vždycky je, vyměníme si kontakty, vyměníme si odkazy. To si myslím, že je to základní, ale je to jen to nejmenší, co se v tom dá udělat. Ani to není podle mě tak důležité. Musíme se naučit využívat, když přijde tisková zpráva, tak ji zařadit na náš server a opačně.

     Teď mě napadá, když byla zmíněna výměna ikonek, že někdy od konce června jsme začali domlouvat výměnu mezi eKamarádem a Adamem. Je listopad. Jak je to daleko? Pokročilo to nějak?

     To jsi uhodil hřebíček na hlavičku. Pokud se budeme bavit o tom, že si vyměníme ikonku třeba DTA s eKamarádem, tak za DTA já můžu říct ano, a bude tam ikonka během hodiny, třeba, když ji budu mít. Já ji někde mám. Co se týká Adama, tam je to trošku složitější. Adam provozuje NICEM. NICEM má patnáct organizací, které tam především musí mít své ikonky. Já, ač jsem vedoucí toho informačního centra, sám nemohu rozhodnout, který ikonka bude nebo nebude. V podstatě to podléhá schválení výkonného výboru této organizace. Takže jakmile to výkonný výbor schválí, Petr Molka - Best dostane za úkol ikonku přidat a bude tam.

     A je šance, že se výkonný výbor sejde do konce roku, aby to mohl schválit?

     Má se scházet jednou za měsíc. Máme listopad, já myslím, že by se v listopadu měl sejít. Já vím, já jsme sliboval, že to projednám už někdy v říjnu nebo v září. Já jsme na tom říjnovém výkonném výboru nebyl, protože jsem byl v zahraničí.

     Jakou by jsi měl celkovou vizi vůbec, co se týká informatiky? Třeba Tvůj dojem z dnešního semináře.

     Budu upřímný. Ten seminář se nepovedl. Šlo tu hodně o teorii a málo o praxi. Tam jsem si v podstatě říkali, co a jak , ale bylo tam podle mě málo diskuse, málo témat nebo témat, kterých se nechytla diskuse. Myslel jsme si, že tam třeba probereme to nebo se vyvrbí něco, co dá tu hnací cestu spolupráce. To se tam bohužel neobjevilo. Tam třeba byly zadány požadavky na Adama, přičemž z nich jasně vyplývá, že většina lidí ho nezná, protože většina věcí, která se po Adamovi požaduje, tam už v nějaké podobě je, např. přidávání akcí, upozorňování na email ve velice dobré podobě, roztřízené podle krajů, podle data, podle aktuálnosti. Prostě to tam je. A teď se to objeví jako požadavek, aby to tam bylo. Takže já se přiznám, že mě to zklamalo.

     I přes to, že tam byli poměrně zajímaví hosté?

     Nevím, koho považuješ za zajímavého hosta. Taky jsem byl jedním z těch hostů.

     Podle mě bylo vstřícným krokem, že tam byl tiskový mluvčí nově vznikajícího Ministerstva informatiky.

     Já v tom nevidím žádný vstřícný krok. Naopak on by měl být rád, že tuu mohl být. Podle mě. Ne my, že on přišel.

     Zatím moc ministerstev nemělo zástupce na CVVZ. Teď poslední léta začali jezdit zástupci MŠMT ČR, i když letos tu bylo hodně lidí, možná jsem je přehlédl, jsem tady nikoho z MŠMT ČR nezahlédl. Ale jak říkám, v tom počtu lidí jsem je skutečně mohl přehlédnout. Řekl bych, že je to takový postupný průlom, kdy si začínají ministerští úředníci na nás nacházet čas.

     Ono tohle ministerstvo ještě neexistuje. Takže i to je možná jeden z důvodů, proč tady byl možná budoucí tiskový mluvčí nějakého ministerstva, které možná bude. Takže nevím. Kéž by jsi měl pravdu, že si na nás nacházejí ministerští úředníci čas. Kéž by to bylo nejenom, že si nacházejí čas, ale že i pro nás něco chtějí udělat, ale já jsme zatím takovouhle tendenci neviděl.

     Byli tady z MŠMT ČR, byli tady včera, to znamená byli tu v sobotu večer. Seděl jich tu celý stůl. Je pravda, že tu nebyli ti odpovědní funkcionáři, jako třeba ředitel odboru pro mládež, pan náměstek pro mládež ani paní ministryně. Je to škoda, no. Co naděláš? Nic.

     Takže říkáš, že letos jsi byl na CVVZ poprvé a rovnou v roli jednoho ze spolupořadatelů. Chystáš se za rok na CVVZ do Brna?

     Asi jo. Jde o to, jestli mě někdo osloví, abych tam jel, dělal třeba to, co jsme dělal tady. Pak by to bylo na naší iniciativě jako občanského sdružení, bude-li to občanské sdružení ještě existovat, což člověk nikdy neví, tak bych se tam rád jel podívat alespoň proto, abych zase získal další kontakty, abych poznal lidi, jak postoupili dál. Teď si myslím, že jsem udělal chybu, že jsem na ty předchozí CVVZ nejezdil, ale mám z těch velkých setkání strach. Myslel jsem si, že nepřináší to, co by přinášet mohly nebo měly. Ta Praha to myslím přinesla. A nemůžu to srovnávat s tím, co bylo před tím v Olomouci nebo kde to bylo.

     Moje poslední otázka se nebude týkat CVVZ. Působíme oba na Praze 4. Co říkáš tomu, jak dopadly komunální volby v Praze 4 a myslíš si, že ty změny, které jsou, přinesou něco k lepšímu?

     Ještě vůbec nevím, jak dopadly volby na Praze 4, i když tam sídlíme. Přiznám se, neměl jsem čas to sledovat a ani mě to tak moc nepálilo, protože jsme zase až tak velikou podporu Prahy 4 neměli. Takže pokud budu překvapen, budu překvapen vždycky v tom kladném slova smyslu. Nevím, jak dopadly volby, kdo je starostou, kdo je místostarosta.

     Tak starosta a místostarostové předpokládám ještě nejsou zvolení. Komunální politice jsme se věnovali na stránkách našeho magazínu, kde v jednom rozhovoru je řeč i o vás, ve smyslu, že vás Praha 4 podporuje.

     To jsem myslím před volbami četl. To byl myslím místostarosta Soukup. Je pravda, že díky jemu máme ten domeček, který máme na Praze 4. On nás podporoval, aby když se rozhodovalo, o tom, jestli se ten domeček přidělí někomu, kdo by ho využíval komerčně, kdo by na tom vydělával nebo jestli se to přidělí sdružení, které tam pozve děti a bude tam dělat pro ně činnost, tak zvedl ruku za tu nevýdělečnou činnost, teda pro nás. Vím, že to hlasování bylo velice těsné, takže ten jeho hlas velice pomohl tomu, že tam jsme. Za to jsme mu vděční, za to jsme mu teď, když bylo desáté výročí Domina, poděkovali. Pozvali jsme ho k nám na oslavu a poděkovali jsme mu za to, že to udělal. To je dobrá věc. Je pravda, že potom už jsme se během roku moc nepotkávali.

     Jak jsem zmiňoval ty změny, tak ke změnám v rozložení politických sil asi moc nedojde, posílila Koalice pro Prahu 4. Změnu ale vidím v tom, že dr. Hejma, který měl na starosti děti a mládež, nekandidoval, takže v této funkci dojde ke změně. Budu zvědavý, kdo to bude mít na starosti.

     To já taky budu zvědavý. Jak říkáš, dr. Hejma, který měl na starosti děti a mládež, se jednou vyjádřilo nás, myslím, ve Večerníku Praha nebo kde se ho konkrétně ptali, když jsme vznikali na Praze 4. Tenkrát řekl, že je rád, že tam jsme, že do nás nemusí cpát peníze. Všechno jsme si dovedli sehnat sami. Ale jinak se přiznám, že jsme pana dr. Hejmu potkával na různých slavnostních otevření výstav a tak dále, ale nikdy jsem ho nepotkal u nás. Nikdy se na nás nepřišel podívat, i když jsme ho zvali. Teď ho kritizuji, možná špatně, ale je to tak.

     Tak tedy probíhal poslední den pražské CVVZ, ke které se vrátíme ještě zítra a nejenom zítra. Zítra vám přineseme rozhovor s hlavním koordinátorem Pavlem Hofrichterem - Bobrem.

  • Autor: Fuček Miloslav
  • Datum publikace: 11.11.2002
  • Článek zařazen do: Vedoucí
  • Počet komentářů ke článku: 0 přidat komentář
  • Článek si přečetlo 2685 čtenářů

    Sdílet na Facebooku

© Stránka vygenerována za 0.0207 sec. | Aktuálně máme v databázi 8398 článků
práva na články náleži jejich autorům, provozovatel magazínu nenese žádnou zodpovědnost za škody způsobené prohlížením těchto stránek.
Magazín provozuje ICOK (administrátor Miloslav Fuček)
http://icok.icok.cz | http://wwww.mfsoft.cz

Bazény na míru | Bennewitzovo kvarteto | Lady XL Fashion | Optika v Praze | Světové brýle.cz | Inspiro ERP systém | Bezpečnostní poradce | Fass-Hasicí technika | Dukla - Atletika | Dukla Praha