Rubriky

Vyhledávání v článcích
Co hledáte ?



Provozuje:
icok


ikonka partnera
ikonka partnera
Dnes má svátek Albert je čtvrtek 21.11.2024



Novinky





Magazín eKamarád vás vítá
Přinášíme vám zpravodajství ze světa dětí a mládeže. Chcete se i vy podělit s ostatními o své zkušenosti či nějak pobavit naše dětské čtenáře? Není nic jednoduššího. Přidejte se do naší kamarádské rodiny a napište nám na email redakce8(Z)ekamarad.cz
(Místo (Z) napište @).

Hlavní dění CVVZ máme za sebou

Hlavním dnem CVVZ byla tradičně sobota. Večer proběhlo slavnostní oficielní zakončení, ale CVVZ bude několika programy pokračovat ještě dnes dopoledne. Co vše se v sobotu dělo? Kde bude CVVZ v roce 2004? Odpovědi najdete v dnešním článku.

     Sobotní den na pražské CVVZ začal pro většinu účastní v sedm hodin ráno snídaní. Ta proběhla opět organizačně velmi dobře, bez front.

     V 8.30 začal první programový blok, který jsem já strávil na přednášce Petra Molky – Besta, webmastera NICEM “Internet a jeho využití pro dětský oddíl”.Zde se účastníci dozvěděli, že nejprve je třeba, při tvorbě oddílové prezentace se rozhodnout, pro koho bude. Může být buď pro veřejnost nebo pro členy a jejich rodiče. Důležité je také, aby byla aktuální, proto se doporučuje stálá prezentace a neslibovat příliš časté obměňování, které pak většinou není dodrženo.

     Dále zde bylo řečeno, v čem je možno prezentaci vytvořit. Nejjednodušší je to ve Wordu s následným vyexportováním do HTML jazyka. Druhou možností je použít HTML editor a kdo umí HTML jazyk, může stránku tvořit přímo v tomto jazyku.

     Řeč byla le i o obrázcích. Byly doporučeny formáty JPG (pro barevné obrázky) a GIF (pro černobílé obrázky). Řeč byla i o zvucích, názvu stránky, ale i o bezpečnosti stránky. Měla by být zachovávána anonymita dětí. Je vhodné dbát i na autorské právo, které platí u textů po dobu 70 let od smrti autora a 10 let u fotografií.

     Pro hlubší zájemce o tvorbu internetových stránek byla doporučena adresa http://www.kosek.cz. Stránky je dále třeba propagovat, např. v rozcestnících, ale i ve sledovačích návštěvnosti, jako např. TOPlistu nebo Na vrcholu.

     V 10.30 začínala přednáška o autorském právu a to i na Internetu. Místo Josefa Marka, který ji měl lektorovat, nakonec zaskakoval opět Petr Molka – Best. Byla zde vysvětleny pojmy jako přiměřená citace. Otazník zůstal nad tím, jak dlouhá je promlčecí doba při porušení autorského práva. Dále byl vysvětlený rozdíl mezi šířením díla a zveřejněním díla. Řeč byla i o tom, že u oddílového časopisu, který má velmi malý náklad, je při porušení autorských práv, pravděpodobnost žaloby téměř nulová. Pozor však při publikování na Internetu. Který má neomezený rozsah.

     Následovaly dotazy. Jeden z nich se týkal např. toho, zda máme právo přetisknout článek o našem oddílu, který vyšel v novinách. Dále byla řeč o tom, že autorským právem je chráněna i románová postava. Řeč byla také o autorizaci, která není vždy novináři poskytována. V případě zkreslení textu, je podle tiskového zákona nárok na tiskovou opravu, s kterým je třeba se obrátit na šéfredaktora, nikoli na autora. K dalším věcem, které zde byla ještě řečeny, se vrátíme v některém z dalších článků, věnovaných CVVZ, které přineseme příští týden.

     Následoval oběd, který opět probíhal bez větších front. Ty se sice logicky vytvářet začaly, ale nebyla žádné úděsné. Kdo šel na oběd včas, odbyl si ho bez front.

     Po obědě následovala schůze správní rady Galénovy nadace. Ta pověřila Galéna funkcí neplaceného výkonného ředitele, protože prezident nadace je mimo Prahu a tudíž nemá možnost zvládat veškerou nezbytnou administrativu nadace. Dále byl novým členem jmenován Honzek – Pink. Ten dal dohromady účetnictví Galénovy nadace. Zamítnut byl přesun peněz, které tvoří základní jmění nadace, do fondů. Šlo by o příliš velké riziko ztráty těchto peněz a tím ohrožení existence nadace.

     Na Ponsu v roce 2003 bude úkolem personálně oddělit Galénovu nadaci od Sdružení Březový lístek. Dále byl schválen dopis pro Obvodní úřad v Praze 10 ohledně registrace Galénovy nadace.

     Po obědě v 13.30 začal seminář Publikování na Interetu, který nevedl nikdo jiný, než opět Best. Mluvilo se zde o dynamických stránkách, které mohou být v PHP nebo ASP, většinou za podpory MySQL. Doporučeny byly stránky http://www.php.sknichž je možno stahnout PHPmyadmin, k administraci MySQL. Redakční systém, který je k volnému použití, byl doporučen ze stránky PHPRS.CZ. Bylo ovšem konstatováno, že kdo nechce web aktualizovat alespoň jednou týdně, pro něj patrně redakční systém nebude mít smysl.

     V 15.30 měla začínat další dílna s názvem Jak natočit dobré video. U dveří dělala jedna z pořadatelek prezentaci a když zkonstatovala, že jsou přítomni všichni účastníci, řekla: Už tady měl být lektor. Už je půl a pět. Hezkou zábavu přeji.” Přání vyvolalo úsměv na tváři účastníků dílny, který ale postupně mizel, když lektor nešel. Nakonec dorazil, i když s půlhodinovým zpožděním. Tuto dílnu vedl Jaroslav Procházka.

     V této dílně byla řeč o tipech kamer a která je nejvhodnější s ohledem na finanční možnosti. Řeč byla o stabilizátorech, které mají vyrovnávat chvění ruky, dále o hledáčcích, které jsou lepší černobílé, protože barevné příliš unavují oči. Nejlepší je samozřejmě LCD display. Rovněž jsme se dozvěděl, že se nemá používat tlačítko STOP, ale PAUSE. Dále se nemá natáčet proti oknu a je dobré natáčet z více míst.

     Posledním programem před večeří, který začínal v 17.30 bylo setkání amatérských novinářů, které vedl Slávek Hrzal z Dětské tiskové agentury a Rádia Domino. Byla zde otázky na to, jak motivovat amatérské autory, řeč byla o třídních zpravodajích. Dotaz byl, co dělat s nadšeným dítětem, které ale píše špatné, nepublikovatelné články. Jako řešení bylo doporučeno mít rozdělení na autory a redaktory. Toto dítě bude autorem a článek mu upraví redaktor.

     Jaké jsou zásady každé zprávy? Aby odpovídala na otázky Kde? Kdy? A Proč? Motivovat lze děti funkcemi. Jako literatura byl doporučen Můj malý časopis, který vydalo Sdružení amatérských novinářů a dále Praktická encyklopedie žurnalistiky od autorů Osvaldová, Holada a kolektiv.

     Zdůrazněno bylo, že důležitý je titulek článku, který láká čtenáře a na Internetu také hodně záleží na upoutávce k článku. Hranice je někdy s bulvárem. Důležité je si také ujasnit kdo píše a pro koho. Idea, že píší děti dětem většinou nebývá pravdou, protože děti píší spíše pro své rodiče či prarodiče. U časopisu je nutné usměrňování dětí dospělými vedoucími. I k této tématice, jakožto k ostatním, se ještě vrátíme v příštím týdnu.

     Následovala večeře, na které jsem opět nestál frontu, přesto, že jsem tentokrát nešel mezi prvními. Takže na organizaci jídla si rozhodně stěžovat nemohu.

     Posledním programem byla beseda se spisovatelem Svatoplukem Hrnčířem. Dnes pouze krátce, protože se k ní také vrátím podrobněji v některé z dalších reportáží. Hovořilo se zde o Hrnčířově první knize, kterou psal do soutěže. Na besedě dostal od Galéna Čestný Březový lístek, kterým byl velice potěšen. Pak se mluvilo o jeho dalších knihách, ale též i ilustrátorovi Burianovi.

     Po besedě zbyl čas na natočení několika rozhovorů, kterých využiji v průběhu příštího týdne v dalších článcích, věnovaných této CVVZ. V nich budou použity též fotografie, které jsem v sobotu nafotil, které ale budu stahovat z digitálního fotoaparátu až v neděli odpoledne.

    Dále se ještě besedovalo o Březových lístcích. Po této besedě jsem natočil rozhovor s Galénem, s kterém seznámím čtenáře zítra v celkové hlavní reportáži z pražské CVVZ. Pak už jsme šli na slavnostní zakončení, které začínalo v 23 hodin v tělocvičně. Úvodní slovo měl hlavní koordinátor Pavel Hofrichter – Bobr a po něm Galén. Pak dostal slovo i zástupce školy pan Bimbauer.

     Následovala tradiční volba pořadatele CVVZ za dva roky, tedy v roce 2004. Kandidáti byli

čtyři, což je tuším rekord. Nakonec vyhrály České Budějovice. Volba probíhala pomocí vkládání skleněných kuliček, které dostali všichni účastníci při příchodu do tělocvičny.

     Tímto shromážděním program skončil a podařilo se mi natočit ještě rozhovor s Kolčavou o historii CVVZ, který použiji také v některém z dalších článků o CVVZ.

     Dnes nás ještě čeká dopolední program, v kterém bude mimo jiné řeč o informacích, zpravodajství a informačních tocích. O něm vás budu informovat zítra v souhrnném zpravodajství, které bude doplněno i fotografiemi.

  • Autor: Fuček Miloslav
  • Datum publikace: 10.11.2002
  • Článek zařazen do: Vedoucí
  • Počet komentářů ke článku: 0 přidat komentář
  • Článek si přečetlo 2840 čtenářů

    Sdílet na Facebooku

© Stránka vygenerována za 0.0032 sec. | Aktuálně máme v databázi 8398 článků
práva na články náleži jejich autorům, provozovatel magazínu nenese žádnou zodpovědnost za škody způsobené prohlížením těchto stránek.
Magazín provozuje ICOK (administrátor Miloslav Fuček)
http://icok.icok.cz | http://wwww.mfsoft.cz

Bazény na míru | Bennewitzovo kvarteto | Lady XL Fashion | Optika v Praze | Světové brýle.cz | Inspiro ERP systém | Bezpečnostní poradce | Fass-Hasicí technika | Dukla - Atletika | Dukla Praha